Hlavní navigace

Má v dnešní době ještě smysl vysílat teletext?

5. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Má teletext, který nedávno oslavil své dvacáté narozeniny, v dnešní době Internetu ještě smysl? A jak se jej dotýká digitalizace televizního vysílání? Na tyto otázky se pokouší odpovědět dnešní článek Má v dnešní době ještě smysl vysílat teletext? z našeho sesterského serveru DigiZone.cz. V době Internetu samozřejmě není po teletextové službě taková poptávka jako v minulosti. Nicméně stále registrujeme statisíce čtenářů týdně, takže se určitě nejedná o zanedbatelnou skupinu. Proto v současné…

Má teletext, který nedávno oslavil své dvacáté narozeniny, v dnešní době Internetu ještě smysl? A jak se jej dotýká digitalizace televizního vysílání? Na tyto otázky se pokouší odpovědět dnešní článek Má v dnešní době ještě smysl vysílat teletext? z našeho sesterského serveru DigiZone.cz. V době Internetu samozřejmě není po teletextové službě taková poptávka jako v minulosti. Nicméně stále registrujeme statisíce čtenářů týdně, takže se určitě nejedná o zanedbatelnou skupinu. Proto v současné době neuvažujeme o omezení či dokonce zrušení teletextu, uvedl Jan Zeman z České televize.

Vzhledem k tomu, že úlohou teletextu není jen poskytnutí online informací, ale například i poskytování skrytých titulků pro neslyšící, dochází k tomu, že teletext v klasické podobě doprovází pozemní terestrické vysílání i v sítích digitálních. S ohledem na klesající příjmy z inzercí pro tento sektor trhu není možno nadále provozovat informační servis, zejména pak v případě komerčních stanic, v dostatečné obsahové kvalitě, vysvětluje Ivo Ferkl, technický ředitel televize Nova.

V případě Óčka je to v podstatě kopie našich internetových stránek, divákům umožňujeme mít při sledování televize aktuální informace, uvedl Jiří Balvín s tím, že s další rozvoj teletextu nadějně nevidí: Podle mého názoru bude asi stagnovat. Óčko s komerčním rozvojem teletextu nepočítá a proto ani nesleduje jeho diváckou úspěšnost. A co vy? Používáte teletext? Má pro vás tato služba klíčový význam?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.