Hlavní navigace

Máme se bát Internetu?

23. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Helena Nykodýmová na Czech Internet Foru 2006 prezentovala přednášku na téma internetové bezpečnosti. Od roku 2000 se počet škodlivých kódů zečtyřnásobil. Viry jeden čas představavaly velmi frekventovaná témata, která se objevovala i v masových médiích. Jména Iloveyou či Mydoom svého času oběhla celý svět. Dnes jsou viry spíše tiché a nenápadné, snaží se v počítači oběti zůstat co nejdéle a umějí se bránit proti antivirům a dalším filtrovacím technologiím. Dokonce se objevily možnosti řízené…

Helena Nykodýmová na Czech Internet Foru 2006 prezentovala přednášku na téma internetové bezpečnosti. Od roku 2000 se počet škodlivých kódů zečtyřnásobil. Viry jeden čas představavaly velmi frekventovaná témata, která se objevovala i v masových médiích. Jména Iloveyou či Mydoom svého času oběhla celý svět. Dnes jsou viry spíše tiché a nenápadné, snaží se v počítači oběti zůstat co nejdéle a umějí se bránit proti antivirům a dalším filtrovacím technologiím. Dokonce se objevily možnosti řízené aktualizace.

Třídit škodlivé kódy do konkrétních kategorií (bot, vir, trojský kůň apod.) je složité, jelikož se objevuje řada „mutantů“. Došlo ke změně účelu virů, zatímco dříve se jednalo převážně o jakýsi druh zábavy autora, jehož cílem bylo maximální rozšíření, dnešní viry jsou úžeji zaměřené s jasným cílem v podobě finančního zisku. Zisk z kybernetické kriminalita v roce 2005 převýšil zisk plynoucí z distribuce drog.

Statistiky Microsoftu ukazují, že nejčastějším druhem malware jsou viry typu backdoor. Nárůst zaznamenávají trojské koně, které umožňují dobré následné zneužití k finančnímu obohacení. Podle Symantecu má 69 % softwaru nějaké zranitelné místo, včetně všech obvykle užívaných prohlížečů. V hodnocení rychlosti tvoření bezpečnosních záplat vede Firefox následovaný Operou a Safari, na posledním místě je Internet Explorer. Podle McAfee 99 % uživatelů neumí poznat, jestli se pohybuje na důvěryhodné stránce. Přitom údajně až každá 67. stránka na Internetu obsahuje nějaký škodlivý kód. Domácí uživatelé jsou také nejčastější terčem útoků – míří jich na ně cca 86 %.

ebf - témata 1

Stále účinnou metodou je sociální inženýrství, které v dnešní době reprezentuje obrovský rozvoj phishingu, který letos zasáhl i Českou republiku.

V dalších letech podle všeho bude nárůst škodlivého kódu i nadále pokračovat. Detekci virů by mohlo učinit obtížnějším „polymorfismus“ kódu, tedy schopnost vlastního vyvoje. Platí přitom stále ta samé doporučení preventivní ochrany proti malware, nicméně řada internetových uživatelů se jimi stále neřídí.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je bývalým redaktorem Lupa.cz, nyní pracuje jako konzultant v BCG. Vystudoval ekonomii a právo. Občas bloguje: jilm.cz a často tweetuje: @jilm.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).