Hlavní navigace

Mapy.cz pustily turistickou navigaci do veřejného testování

Jan Beránek

První verze navigace pro turisty je venku. Fungovat by měla po celé Evropě.

Hlasová navigace upozorní na blížící se rozcestník, provede po preferované nejkratší nebo turistické trase a případně vykreslí barvy turistického značení na stezkách. 

Seznam vypustil zatím jen verzi pro Android a stáhnout si ji bude moci zatím jen omezený počet fanoušků. Tři a půl tisíce prvních testerů si aplikaci může stáhnout v Google Play. Po zapracování zpětné vazby od uživatelů by mapový tým Seznamu chtěl během srpna vypustit první ostrou verzi bez omezení. 

Turistickou navigaci cílí Mapy.cz především na pěší turisty. „Zejména v České republice, kde máme detailní datové pokrytí, obsahující polní cesty, horské stezky nebo nejskrytější výletní místa, jako jsou lesní studánky, ocení navigaci lidé, kteří se radši pohybují po svých,“ popisuje funkce Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz. Lidé si mohou při chůzi také zhasnout displej nebo vypnout hlasové povely. Navigace je před křižovatkou upozorní zavibrováním a notifikací na zamknuté obrazovce.

Content 2017 - tip Footshop

Využít ji mohou ale i cyklisté, kteří mohou plánovat trasy s preferencí cyklotras, silnic, lesních a polních cest, případně trasu určenou pouze pro silniční kolo. Automobilisté zase mohou od navigace očekávat většinu potřebných funkcí k řízení, jako jsou povely ke směru jízdy, upozornění na kruhové objezdy, sjezdy, podrobnosti o silnicích a maximální povolené rychlosti. Seznamácká navigace umožňuje také naplánovat neomezené množství průjezdních bodů.


Zdroj: Seznam.cz

„Pro naplánování trasy je zatím potřeba internet, ale na offline módu už pracujeme. Lidé proto potřebují mobilní data nebo si trasu naplánují v počítači, uloží do funkce Batůžek a v mobilu si ji po přihlášení otevřou,“ dodává Faifer s tím, že připojení k internetu je pak potřeba jen, když uživatel sejde z trasy a navigace by musela přepočítat novou cestu. 

Našli jste v článku chybu?
22. 7. 2016 13:11

Lidé moc netuší, že mapy okolních států jsou v Mapách od Seznamu jen díky práci tisíců dobrovolníků sdružených v projektu OpenStreetMap. Kdyby to tušili, poohlédli by se po navigacích pracujících s OSM daty, třeba Locus, OsmAnd, BeOnRoad a dalších, které nejenže umějí navigovat offline, ale obsahují i všechny ostatní fíčury (včetně např. záznamu trasy), které v Mapách od Seznamu nejsou.

22. 7. 2016 13:38

I lidé, kteří to velmi dobře vědí, používají Mapy.cz. Aplikace „prostě funguje“ a jednoduše se ovládá, má velmi kvalitní render OSM (já neznám lepší OSM render, vzhled mapy Mapy.cz je podle mne i o dost lepší, než mapa Google). Také vedle české Mapy.cz pro ČR nepotřebuju další aplikaci, mám prostě ostatní mapy v téže aplikaci, se stejným ovládáním a prakticky stejným vzhledem mapy.

Musím říct, že jak mi souboj Seznamu s Googlem ve vyhledávání připadá trochu komický, na mapách Seznam v poslední …