Hlavní navigace

Marek Kindernay: Olympiáda je pro Novu Sport zkušenost, máme políčeno na Premier League a Ligu mistrů

11. 2. 2014
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

„Před spadnutím je kontrakt na hokejovou Ligu mistrů, kterou bychom mohli získat exkluzivně na tři roky,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz šéf Novy Sport a Fandy

Proč se vlastně Nova zbavila exkluzivních práv pro olympijský hokej ze Soči?

Na hlavním kanálu Nova máme velmi dobře nastavené programové schéma, díky kterému dosahujeme od začátku roku vysokého podílu na sledovanosti 32 procent v prime time u cílové skupiny 15 až 54 let. Z programového ani obchodního hlediska by nedávalo smysl narušit to jednorázovou sportovní akcí a měnit tak návyky našich diváků. V podstatě jsme změnili obchodní strategii, vyhodnotili jsme si to tak, že vysílat olympiádu na hlavním kanálu v low season, tedy reklamně hluchém období, pro nás není prioritní. Dostali jsme nabídku na určitou programovou spolupráci s Českou televizí, která vedla k posílení naší programové knihovny, součástí byla i nějaká kompenzace. Celkově pro nás tato nabídka dávala smysl, proto jsme s ní souhlasili.

Robert Záruba mi nedávno říkal, že ČT se loni dvakrát pokoušela olympijský hokej od vás koupit, ale za bývalého ředitele Novy Jana Andruška to nebylo možné. Po změně vedení Novy to prý už šlo.

Programová dohoda s Českou televizí měla pozitivní dopad na vysílací schéma Novy, protože jsme získali zajímavé programové akvizice z ČT. A o olympiádu jsme nepřišli, protože ji nadále máme celou na našem placeném programu.

Z toho, co mi říkal Robert Záruba, jsem pochopil, že prodej práv k olympijskému hokeji byl možný i za Jana Andruška, ale cena byla astronomická, pro ČT zcela nepřijatelná. Že to tedy nebylo o tom, že by ho Nova nechtěla prodat.

Ne, tak daleko ta jednání nikdy nedošla, abychom se bavili o konkrétních cenách. Konkrétní cenové nabídky a kompenzace, kterou jsme za to získali, byly na stole až při tom posledním jednání za nového managementu. Za Jana Andruška jsme se tak daleko nikdy nedostali.

Olympijský hokej nakonec vysíláte jen na Nově Sport a speciálním streamu na Voyu. Jak moc se prodej exkluzivních práv pro terestrické vysílání promítl do změn v projektu vašeho olympijského vysílání? Kolik lidí jste původně chtěli posílat do Soči a kolik jich tam nakonec jelo?

Promítlo se to dost významně, protože není žádným tajemstvím, že jsme se na olympiádu připravovali téměř rok. Ale jak už jsem řekl, tohle rozhodnutí nám ušetřilo dost peněz, což je pro Novu v tuto chvíli mnohem významnější. Všechny ty naše přípravy na olympiádu nepřijdou vniveč, využíváme je teď při olympijském vysílání na placeném kanálu. Nedá se tedy říct, že by naše práce skončila okamžikem prodeje exkluzivních práv pro olympijský hokej na terestrických kanálech.

V jaké fázi rozpracování jste rušili olympijské studio k hokeji?

Měli jsme už konkrétní návrhy studií, veškerou dramaturgii, připravené vysílání přímo ze Soči, takže si troufám říct, že na olympiádu jsme byli velice dobře připraveni. Určitě bychom neudělali žádnou ostudu, ale zároveň respektujeme toto rozhodnutí. Pro celou skupinu Nova je výhodnější, že se neinvestovalo tolik prostředků do olympiády, ale do jiných pořadů, které mohou přinést minimálně stejnou sledovanost.

A co se týká původních počtů lidí, které jste chtěli vyslat do Soči, jak moc jste je redukovali?

Původně jsme chtěli do Soči vyslat 16 lidí, nakonec jsme ten tým snížili na sedm, kteří olympijské vysílání zajišťují přímo na místě. Veškeré doprovodné náklady jsme seškrtali na minimum.

Jak se bude vysílání a prezentace olympijského hokeje na Nově Sport lišit od toho, co jste připravovali na hlavní kanál Novy a Fandu?

V první řadě to nebereme tak, že by pro nás hokej v tuto chvíli hrál prioritu. Hrál by, pokud bychom ho vysílali terestricky, ale tím, že ho terestricky nevysíláme, přistupujeme k olympiádě jako k celku a snažíme se z ní přinést maximální počet přímých přenosů. Hokej je do nich začleněn, nehraje v nich ale prioritu. Snažíme se alternativně vykrýt vysílání ČT, takže v době, kdy na ČT Sport poběží zápas českého týmu a zároveň bude probíhat i jiné utkání hokeje, odvysíláme ten druhý zápas.

Co si vlastně slibujete od olympijského vysílání na placených kanálech, když je to samé k dispozici zdarma v České televizi?

Nebudeme vysílat úplně to samé. Velmi dobře víte, že olympijské disciplíny se v mnoha případech kryjí, takže k tomu budeme přistupovat tak, aby divák Novy Sport viděl to nejzajímavější a mohl si zvolit, kterou televizi bude sledovat. Slibujeme si od toho zatraktivnění programu Novy Sport. Je to vůbec poprvé, co nějaká česká komerční televize vysílá olympiádu a zároveň si myslím, že to bude mít pozitivní dopad na naše předplatitele, že dostanou takový servis. I do budoucna je to pro nás obrovská zkušenost, protože jsme získali práva i na Letní olympijské hry 2016 Rio de Janeiro.

U LOH 2016 jde opět o práva pro placené kanály, nebo jste získali nějaký sport exkluzivně pro terestriku?

Je to stejné jako u Soči, opět budeme mít kompletní olympiádu na placených kanálech. Nemáme tam sice žádný exkluzivní sport pro terestriku, ale letní olympiáda má výhodu v tom, že je mnohem rozsáhlejší než zimní. Rozhodně se tedy dá vyloučit, že by v jejím případě bylo naše vysílání totožné s ČT. Budou to dva úplně odlišné produkty, každá televize se může věnovat úplně jinému sportu.

Česká televize ale už nyní ze Soči vysílá olympiádu na dvou volně šířených terestrických kanálech (kromě ČT Sport i na ČT 2) a na dalších čtyřech streamech na internetu, které poskytuje rovněž zdarma. U vás je jeden televizní kanál a dva internetové streamy, ale všechno placené.

To je pravda. Je pro nás trošku překvapením, že ČT vysílá olympiádu i na Dvojce, když k tomu má ze zákona určen jen jeden kanál.

Není to ale nic nového, ČT takto vysílala už předloňskou letní olympiádu z Londýna.

Ano, tam to bylo to samé.

Jak vlastně budete měřit úspěšnost vašeho olympijského vysílání, když ho nebudete mít na volně šířených a měřených kanálech? Tam by vám pomohly peoplemetry.

Pro nás je maximálním měřítkem spokojenost předplatitelů. Od olympiády si slibujeme velmi atraktivní obsah pro předplatitele, a samozřejmě je to pro nás i reklama. Věříme, že to, jak se o nás teď mluví, pomůže Nově Sport do budoucna získat ještě více předplatitelů.

Vyplatí se vám vůbec olympiádu vysílat? Jak to je s návratností investic do vysílacích práv a pobytu dvou štábů přímo v Soči?

Už teď máme vyprodánu většinu sponzorských vzkazů k olympijským přenosům. Nova Sport přitom není televize, která by žila z reklamy a sponzoringu, ale hlavně z předplatného. Takže takto to nemůžeme srovnávat, ale můžu říct, že se nám to určitě vyplatí.

Nechtěli jste olympiádu úplně odpískat?

Ne, rozhodně nechtěli. 20 let tady tento druh vysílacích práv pro olympiádu držel Eurosport. Letos poprvé o ně přišel, porazili jsme ho při jednání o právech a vystřídali takto renomovanou sportovní stanici, takže je to pro nás i otázka prestiže. Náš sportovní kanál se tím zase posune o trochu víc dopředu.

Bylo to hodně velké přetahování, třeba ohledně ceny?

Byl to standardní tendr, který byl několikakolový. Rozhodlo třetí kolo, ve kterém jsme vyhráli. Ale nebyla to žádná přetahovaná, byl to standardní boj o vysílací práva tak jako u všech sportů.

Zájem jste měli pouze vy a Eurosport?

Ne, zájemců bylo více. Tedy v prvním kole, kdy se se vybírají dva až tři, kteří postupují do dalšího kola a nám se to další podařilo poprvé v historii vyhrát. Rozhodně tedy nebylo na stole, že bychom se olympiády zbavovali jako celku.

Promítla se loňská změna vedení Novy kromě prodeje práv k olympijskému hokeji i na změně preferencí u nákupu dalších akvizic pro Novu Sport? Slyšel jsem, že jste koupili německou házenkářskou ligu. Christoph Mainusch fandí házené?

Ne, to jsou velké fámy. Německou házenkářskou Bundesligu jsme vysílali už uplynulé tři roky, jenom jsme ten kontrakt prodloužili o další čtyři roky. Jsme za to rádi, protože to je nejlepší házená na světě, navíc s českou účastí. Preference manažerů Novy na to tedy rozhodně neměly vliv. Strategie nového vedení Novy se nijak neliší od toho, co jsme dělali dosud, tedy vysílat to nejlepší, co je k dispozici. Na tom se nic nemění. Potřebujeme mít ten nejatraktivnější sport, který bude k mání, ale zároveň za nějakou přijatelnou cenu.

Takže osobní preference nových manažerů CME se do výběru akvizic nepletou?

Ne, určitě budeme nakupovat to, o co bude vždycky zájem, což je Liga mistrů, Evropská liga UEFA, Premier League, NHL – to, co je divácky nejatraktivnější. Formule 1, Moto GP…

Když se zastavíme konkrétně u Premier League, loni se vám ji opět nepodařilo získat, místo Digi Sportu ji koupil Slovak Sport. V čem byl problém?

Vždycky je problém v ceně. My jsme měli určený cenový strop, určitou nabídku, do které jsme byli ochotni jít a věděli jsme o ní, že by byla pro Novu Sport lukrativní. Vypadalo to velmi nadějně, už jsme byli téměř dohodnutí, ale pak přišla opět velmi přestřelená nabídka ze Slovak Sportu a my jsme už nechtěli cenu práv navyšovat. Pokaždé, když se cena práv navýší takovýmto soubojem, projeví se to bohužel v následujícím období, kdy prodejce práv většinou nechce jít pod cenu, za kterou je prodal minule. Nechceme jít do takových nesmyslných cenových soubojů. Pokud se to Slovak Sportu vyplatilo, což se ukáže v následujícím období, tak jim to přeji, ale my každopádně můžeme jít do akvizic pouze v případě, že budeme přesvědčeni o návratnosti takové investice.

Když říkáte, že majitelé práv nebudou chtít v dalším období jít pod cenu, za kterou Premier League koupil Slovak Sport, jste připraveni za rok nabízet tu samou částku?

Máme určitou výhodu od doby, kdy odstartoval kanál Fanda, že máme dva programy, na kterých můžeme vysílat sport. Tím pádem máme možnost cenu práv rozložit mezi tyto dva kanály, což je při nákupu práv dost velká výhoda. Můžeme si dovolit jít na zajímavou cenu tak, aby to pro nás bylo stále lukrativní. To je výhoda celé skupiny Nova i do budoucna.

Ale Slovak Sport má taky dva kanály, teď už dokonce tři.

Ale to jsou placené kanály, my máme výhodu v tom, že jeden z těch dvou je neplacený.

Ještě nedávno jeden ze Slovak Sportů vysílal v pražském DVB-T a nabízel vybrané zápasy Premier League živě. Pak to ale kabeloví operátoři donutili z terestriky odejít.

To byla podle mě velká anomálie. V každém případě, my teď máme možnost využít placený kanál a vedle něj i free-to-air kanál, a na to prodejci práv hodně slyší. Když prodají práva placenému kanálu, jsou na jednu stranu rádi, že je prodali, ale zároveň chtějí, aby byl ten sport vidět. My teď máme obě možnosti, a to nás podle mě do budoucna výrazně zvýhodňuje.

Kdybyste v budoucnu získali práva na Premier League a dělili byste je mezi Novu Sport a Fandu, jak byste vybírali zápasy pro volně šířený kanál?

Z tohoto pohledu jsme to měli už detailně připravené. Dva víkendové zápasy v sobotu a v neděli večer by šly na Fandovi a další utkání by dávala Nova Sport.

Takže by nezáleželo na tom, jak atraktivní týmy by zrovna hrály, ale v které dny by ty zápasy byly.

Premier League je natolik atraktivní soutěž, že tam může hrát desátý tým s patnáctým, a pořád je to velmi kvalitní fotbal, takže to nehraje roli. Navíc v časech, které jsme měli vybrané pro Fandu, se většinou hrají velmi atraktivní duely.

Je vůbec reálné, že by se Premier League někdy v budoucnu vrátila na Novu Sport?

Nepřestávám tomu stále věřit. Z hlediska akvizic je to pro mě osobně pořád nejvyšší priorita, aby se Premier League vrátila na Novu Sport. Určitě o to budeme bojovat, jakmile se nám naskytne možnost.

Teď máte z velkých fotbalových soutěží hlavně Evropskou ligu UEFA, kterou máte nakoupenou do roku 2015. Budete usilovat o prodloužení kontraktu?

Určitě budeme bojovat o Ligu mistrů, a tento tendr je zároveň s tendrem na Evropskou ligu UEFA. Hlavní pro nás bude Liga mistrů, a v případě, že bychom neuspěli, Evropská liga UEFA. Jak jsem už říkal, nyní máme výhodu v tom, že máme k dispozici dva kanály, kam můžeme tuto ligu umístit.

Nemá Nova ambici získat kompletní práva na Ligu mistrů v České republice pro sebe? Teď se o ni dělí Prima s Českou televizí.

Díky tomu, že máme dva kanály, by to pro nás bylo určitě nejideálnější řešení. Ale těžko říct, zda si bude moci jeden broadcaster dovolit nakoupit celý balík práv. Na druhou stranu, potom by měl v ruce takového žolíka, protože by ovládal celou soutěž, že by to pro něj bylo velmi zajímavé.

A opět: jak byste ty zápasy rozdělili mezi Fandu a Novu Sport?

Bylo by to velmi jednoduché. U Ligy mistrů je to vidět už dnes na Primě Cool a České televizi, že ať dá jedna televize jeden přenos a druhá proti němu druhý, vždycky dosahují oba velmi dobrých výsledků. Nebyl by tedy problém rozdělit Ligu mistrů mezi oba naše kanály. Navíc je tu velká šance, že za rok budou Ligu mistrů hrát hned dva české kluby, takže i z tohoto pohledu je to pro nás velmi atraktivní.

Kdybyste získali Ligu mistrů, budete usilovat i o Evropskou ligu, nebo už ne?

Pokud by nám byla nabídnuta v nějakém společném balíčku, určitě by to bylo zajímavé. Ale to už je otázka rozpočtu.

Na Nově Sport jste hodně posílili přenosy NHL, na druhou stranu jste přišli o KHL a přestali jste vysílat i domácí Tipsport extraligu. Proč?

Domácí hokej má ČT, která podepsala smlouvu s BPA do roku 2018, ale má právo ho sublicencovat. Kdybychom tedy měli zájem, asi by byla možnost získat na extraligu sublicenci – stejně jako v minulosti, kdy jsme extraligu na Nově Sport a Fandovi vysílali. Výsledky sledovanosti nás ale poměrně zklamaly, na Fandovi extraliga nedosahovala takových čísel, abychom byli schopni investovat do nákupu dalších práv. Z toho důvodu jsme ji opustili, ale na druhou stranu jednáme o jiné velmi atraktivní soutěži, hokejové Lize mistrů, která začne v srpnu. Tam je to na velmi dobré cestě domluvit se na následující tři roky, po které bychom ji vysílali exkluzivně pouze my. V této soutěži bude pět českých týmů, takže by to bylo velmi zajímavé.

Proč už na Nově Sport nevysíláte KHL?

Rozhodli jsme se pro NHL poté, co jsme dostali nabídku vysílat osm přenosů týdně. To je podle mě tolik hokeje, že mít vedle toho ještě další hokejovou soutěž, asi bychom ji neuživili. Už tak nabízíme okolo 250 hokejových přenosů ročně. Díky úspěchům našich hokejistů v NHL bych řekl, že se mediální obraz NHL u nás za poslední dva roky hodně zvednul a její atraktivita je pro nás z pohledu diváka vysoká.

Když jsem si četl naše dřívější společné rozhovory, v roce 2008 jste mi říkal, že NHL pro vás už není prioritou, protože už není zajímavá.

Pro každý placený kanál je prioritou sport, ke kterému má exkluzivní práva. Tím ten kanál získává atraktivitu a možnost získávat nové předplatitele. NHL je pro nás z tohoto pohledu velké ponaučení a deviza do budoucna, že pokud do něčeho půjdeme a budeme kupovat práva, nechceme se o ně dělit s nikým dalším. Do roku 2008 nebo 2009 se NHL vysílala na dvou až třech českých televizích současně. Takové řešení pro nás už není zajímavé. V loňském roce jsme ji ale získali exkluzivně, a v tu chvíli se jí v Česku věnujeme jenom my a nikdo jiný.

Na Slovensku je situace trochu jiná, několik přenosů je tam možné sledovat na terestrickém kanálu Slovak Sportu, ale i tam to vypadá, že NHL zmizí, protože tam jsou určité právní komplikace s tím, že se neplacená verze Slovak Sportu zařazuje do placených nabídek, na což ten kanál nemá zakoupena práva. My se ale do budoucna budeme snažit získávat práva už jen na to, co se nikde jinde nevysílá. To se týká nejen nejkvalitnější hokejové ligy na světě, NHL, ale i hokejové Ligy mistrů nebo třeba i tenisu, který jsme teď získali na další tři roky exkluzivně. Očekáváme, že mužský tenis se neobjeví nikde jinde než na Nově Sport, což považujeme za optimální. Díky takové strategii může tento kanál získávat nové předplatitele, ale takové mixy, že máte jednu soutěž a tu můžete vidět zároveň na třech dalších kanálech, z toho na jednom volně šířeném, to pro diváka Novy Sport není atraktivní.

Nova si v minulosti vyzkoušela i Mistrovství světa v hokeji, neuvažujete o něm znovu do budoucna?

Určitě se o něj budeme zajímat, ale na druhou stranu, MS v hokeji za záležitost na čtrnáct dnů a vynaložíte za něj stejné prostředky, které by se vám více vyplatily investovat do soutěže typu Ligy mistrů. Tam se to vyplatí daleko více, protože jde o dlouhodobější soutěž. MS v hokeji podle mě zůstane výsadou ČT, ta na něj má peníze od koncesionářů a dá se očekávat, že u ní budou práva na tyto soutěže končit. Mimochodem, ČT má práva pro MS v hokeji nakoupena až do roku 2020, takže ani není důvod se o ně teď zajímat.

Zpátky k tenisu: zdá se, že ten na Nově Sport v poslední době hodně posiluje. Jak velký prostor mu dáte na Fandovi? Třeba z Wimbledonu jste téměř všechny zajímavé duely vysílali souběžně na Fandovi i Nově Sport.

Tenis se určitě objeví i na Fandovi, ale zdaleka ne v takové míře. Chceme posilovat hlavně placený kanál a dávat mu exkluzivitu, takže není důvod něco vysílat volně, když si to divák může předplatit. Tento týden ale vysíláme na Fandovi turnaj v Rotterdamu s Tomášem Berdychem, protože na Nově Sport jde nonstop olympiáda. V tomto případě nám tedy Fanda spíše vypomáhá, jinak veškerý tenis bude exkluzivně hlavně na Nově Sport. U Wimbledonu jsme využili toho, že máme dva kanály, takže divák, který nechtěl koukat na Berdycha na jednom kanále, se mohl dívat na Federera na druhém. Určitě budeme této možnosti využívat i nadále.

České tenisty jste dávali spíš na Fandovi. To bylo zřejmě kvůli reklamě, že?

Přesně tak.

Usilujete o získání práv pro nějaké další grandslamy kromě Wimbledonu?

Je šance získat US Open, budeme o tom jednat. Ten je zajímavý z hlediska vysílacích časů, většinou vychází do prime time nebo do nočních hodin. Roland Garros je výsadou Eurosportu, ale teď Francouzi ztratili v Eurosportu majoritu, prodali ji Discovery, takže nevím, zda tam náhodou nedojde ke změně ve strategii. Roland Garros by bylo pro nás určitě taky zajímavý.

Existují nějaké další sporty, které byste chtěli při nákupu práv upřednostnit?

Ty větší jsme už vyjmenovali. Do budoucna nás určitě zajímá Premier League, Liga mistrů, Evropská liga. Teď nejaktuálněji to je hokejová Liga mistrů, na které intenzivně pracujeme, a jinak se budeme držet všech současných sportů na Nově Sport, včetně golfu.

Nova Sport vysílá i v HD kvalitě, dosud jste ale měli velký poměr upscalovaného obsahu z SD rozlišení. Budete navyšovat podíl obsahu v nativním HD rozlišení?

Nova Sport letos celkově posílila i z hlediska počtu hodin odvysílaných v HD kvalitě. Máme 3 900 hodin přímých přenosů v roce a z toho je 64 procent v nativním HD. Většina dodavatelů sportovních přenosů nám dodává standardně už v HD kvalitě. Nebude dlouho trvat, a vysílání Novy Sport bude z 90 až 100 procent v nativním HD rozlišení.

Neuvažovali jste o tom, že byste Fandu v HD kvalitě pustili do nějakých regionálních sítí DVB-T?

Fandu v HD kvalitě už vysíláme, myslím, že ho přebírá UPC.

To jsou placené služby, mně zajímá terestrika.

Stream v HD máme k dispozici, takže pokud o něj někdo bude mít zájem, může si ho u nás přebrat, ale nemyslím si, že by se v dohledné době objevil v terestrickém vysílání. Je možné, že nějaká regionální síť přijde se zajímavými podmínkami a bude jí chybět takový typ kanálu k zatraktivnění nabídky, takže nabídne Fandu HD.

V tom případě byste ale za distribuci signálu platili vy. Napadlo mě to v souvislosti s Primou Cool, která v HD kvalitě vysílá přes DVB-T v Praze.

Do budoucna to pro nás bude zajímavé, i na Fandovi přibývá pořadů v HD kvalitě.

Kolik má teď vlastně Nova Sport předplatitelů?

Poslední tři čtyři roky máme stabilní počet předplatitelů, který trochu kolísá podle sezóny a toho, jaké sporty se kdy dostanou do vysílání a jak jsou lidé zvyklí si předplácet a odhlašovat předplatné.

Nova Sport vysílá i přes placenou internetovou videotéku Voyo. Nenabídnete ji formou simulcastu dalším poskytovatelům VOD služeb, třeba Topfunu?

Nemůžu mluvit za strategii našeho oddělení internetových kanálů, to je spíš otázka na Petra Horáka. Voyo je pro nás ale exkluzivní služba a dokud bude v tomto postavení, asi není důvod jít do nějakých jiných konkurenčních platforem. Pokud se ale na této strategii něco změní, určitě budeme mít zájem být v co nejširším počtu zastoupeni v různých digitálních platformách. Topfun a podobné služby jsou ale poměrně konkurenční i vůči kabelovým společnostem a s těmi si to nechceme rozházet, takže asi to nejspíš zůstane tak, jak to je nyní.

Když jsme u Voya, vraťme se ještě k olympiádě a dvěma olympijským streamům, které nyní nabízíte ze Soči. Ty jsou komentované?

Olympijské streamy na Voyu máme vlastně tři, protože tam jde i Nova Sport. Jeden stream je Voyo Sochi hokej, kde běží pouze všechna hokejová utkání a jejich záznamy, a pak je tam Voyo Sochi Speciál, a tam běží ty sporty, které v tu samou chvíli nemohou běžet na Nově Sport.

A všechno je to s českým komentářem?

Ano.

To je docela náročný kolotoč.

MMF tip early

Je to 452 hodin, které musíme vyrobit v průběhu 16 dní, takže budeme v práci asi i přespávat, ale těšíme se na to. Je to pro nás velká výzva.

Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).