Hlavní navigace

Mark Zuckerberg se ženou věnují 99 % podílů Facebooku na dobročinnost

2. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Mark Zuckerberg
Jak oslavit narození dcery, pokud jste internetový miliardář? Mark Zuckerberg s manželkou Priscillou Chan jí napsali veřejný dopis.

Narození své dcery Max oznámil zakladatel Facebooku stylově v příspěvku na své sociální síti. S manželkou jí napsali veřejný dopis, který můžete brát jako upřímnou zpověď novopečených rodičů nebo jako velké firemní PR – nebo jako mix obojího.

Zuckerberg se ženou v něm každopádně oznámili jednu zásadní věc: pár slíbil, že věnuje 99 % svých podílů ve Facebooku v průběhu svého života na dobročinné účely. Podle současných cen akcií by to mělo činit kolem 45 miliard dolarů.

Rodiče za tímto účelem založili firmu Chan Zuckerberg Initiative LLC, přes kterou mají peníze rozdělovat a která má samozřejmě také svoji stránku na Facebooku. Finance mají podle oznámení jít na podporu lidského potenciálu a rovnoprávnosti v dalších generacích.

Nejdříve se dobročinná organizace soustředí na oblast vzdělávání, léčbu nemocí, spojování lidí a budování silných komunit.

Content 23


Autor: Mark Zuckerberg

Několik dalších podrobností o tom, jak to má fungovat, najdete v hlášení americké Komisi pro cenné papíry, kterou Facebook jako veřejně obchodovatelná společnost musí o podobných událostech informovat.

V dokumentu se píše, že Zuckerberg téměř všechny své podíly v budoucnu daruje, převede nebo na dobročinné účely věnuje čistý výnos z jejich prodeje (po zdanění). V příštích třech letech chce každoročně prodat nebo darovat akcie v hodnotě maximálně 1 miliardy dolarů. V dohledné budoucnosti si ale chce ponechat dostatek akcií, které mu zajistí většinu při hlasování.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).