Hlavní navigace

Windows Marketplace kopíruje AppStore i v přísných podmínkách

22. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Windows Marketplace brzy otevře své brány zákazníkům vlastnícím zařízení s Windows Mobile 6 nebo novější verzí. Jistě není třeba připomínat, že jde o další klon úspěšného AppStore. Mnohé zájemce o novou službu však dopálily podmínky, které Microsoft hodlá aplikovat. Všeobecně se očekávalo, že Windows Marketplace bude otevřenější, než AppStore od Applu. AppStore je svázán řadou přísných omezení a Apple tak nevpouští do tohoto online katalogu aplikací některý software. To je předmětem poměrně…

Windows Marketplace brzy otevře své brány zákazníkům vlastnícím zařízení s Windows Mobile 6 nebo novější verzí. Jistě není třeba připomínat, že jde o další klon úspěšného AppStore. Mnohé zájemce o novou službu však dopálily podmínky, které Microsoft hodlá aplikovat. Všeobecně se očekávalo, že Windows Marketplace bude otevřenější, než AppStore od Applu. AppStore je svázán řadou přísných omezení a Apple tak nevpouští do tohoto online katalogu aplikací některý software. To je předmětem poměrně vášnivého sporu mezi Applem a Googlem, o který se už zajímá americký regulátor trhu. Stěžovatelů na praktiky Applu je však více.

Microsoft také nehodlá svůj Windows Marketplace otevřít úplně pro každého vývojáře a navíc počítá s mechanismem pro dálkové „zabití“ stažených aplikací. Ujišťuje však, že jej využije pouze u softwaru prokazatelně škodícího uživatelům. Kritikům také vadí poplatek 99 dolarů za každou zveřejněnou aplikaci, který prý ohrozí nabídku bezplatných aplikací. Na Windows Marketplace se také nedostanou aplikace alternující nativním funkcím Windows Mobile. Je však důležité upozornit, že Windows Marketplace nebude (na rozdíl od AppStore) jediným „posvěceným“ zdrojem softwaru. Programy půjde samozřejmě nadále šířit doposud používanými kanály, systém se nebude nijak bránit jejich instalaci, což platí třeba i o J2ME aplikacích. Nebude nutné žádného obskurní úpravy systému, aby aplikace nevpuštěné na Windows Marketplace fungovaly a daly se instalovat. (PPC Geeks, ArsTechnica)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.