Hlavní navigace

Názory k článku Martin Kratochvíl (Altnet): Takovou péči o zákazníky lidé od velkého operátora nedostanou

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 7. 2020 10:54

  bez přezdívky

  Martin Kratochvíl je člověk, který by mohl sloužit jako vzor pro mnoho českých podnikatelů. Zaměřený na kvalitu služeb a společenskou odpovědnost staví síť, za kterou by se nemusel stydět ani mnohem větší operátor. Žádné šudlání a hledání co nejlevnějších řešení, ale profi technologie s perfektním dohledem a možností dalšího rozvoje.

 • 31. 7. 2020 16:24

  Radek Zajíc

  Díky za článek a prosím víc dalších, podobných příběhů. :)

  Jestli mě něco opravdu hodně zaujalo, tak to bylo tvrzení, že v roce 2009 kromě Telefóniky neměl ve Slaném optiku. Trošku jsem pátral a ani dnes není situace úplně růžová, byť už jsou ve městě minimálně tři operátoři (CETIN, UPC/Vodafone a Telco Pro Services). Rozhovor se tak dotýká nepříliš probíraného tématu, a to je skutečná dostupnost optické střední míle.
  Kolik měst podobné velikosti je bez PoPu některého z operátorů, kromě CETINu (protože jeden operátor konkurenci nedělá)?
  Je šance to změnit?
  A chceme to změnit?

  Samé otázky.

 • 1. 8. 2020 11:06

  bez přezdívky

  To Radek Zajíc. Optická střední míle, pokud se shodneme, je česky přípojná síť. Anglicky backhaul. Máme s MPO za sebou analýzu s mapováním obcí úplně bez kabelu, a není jich málo. Zhruba 1/6 malých obcí v regionech je připojovaná radiových spojem bez optické alternativy.
  Evropské dotace se budou soustředit sem, pokud na MPO situaci nezmění aktuální postCovidová politika Unie. Napíšu o tom článek.

 • 7. 8. 2020 15:01

  bez přezdívky

  To je sice chválihodné, ale to se mělo řešit před deseti lety. Ona totiž většina ISP, kteří to s poskytováním myslí vážně, si to propojení do měst do 5 tis. obyvatel již dávno vyřešila a nebylo to zrovna levné(víte moc dobře).

  Ano, někdo by mohl tvrdit, že nám tím pomůžete tam, kde máme připojení na mikrovlnně(ikdyž jsou díky povoleným pásmům spoje do těchto míst zcela běžně na gigabitu), tak navíc v době nastupujících sítí 5G i Starlinku nehrozí, že bychom takové vesnice v naší oblasti připojovali na optice a tu pak ještě případně rozváděli do jednotlivých domků. I s dotací by byla návratnost takové investice ohrožena.

 • 10. 8. 2020 16:31

  Radek Zajíc

  5G i Starlink se přeceňují.

  5G možná dokáže pokrýt hájenky, kam nedosáhnou LOS systémy (Wi-Fi), ale kapacita v takových místech bude jen o něco vyšší než u dnešního LTE. A to v systému bude (teoreticky) víc zařízení. Dovést optiku ke každé lampě a pověsit na ni elekřinu odebírající rádio, poskytující dostatek kapacity, nebude levnější než dokopat k uživatelům optiku.

  Starlink rozhodně nebude killer z pohledu cen (předpokládaná cena se blíží $100/měsíc) ani z pohledu kapacity (spousta uživatelů, relativně nízká kapacita).

  https://www.reddit.com/r/Starlink/comments/7xzkl5/starlink_satellite_bandwidth/

 • 11. 8. 2020 14:24

  bez přezdívky

  Ano, z počátku se dá vyšší cena u obou systémů očekávat, ale nemůžu souhlasit, že jsou přeceňovány. Návratnost optiky je na řadu let, obzvláště pokud se kope do nějaké vesnice a to je dost dlouhá doba, aby se 5G a Starlink zlevnil natolik, že bude konkurencí i pro levné vesnické Wifi. Uvědomte si, že ta cena je odhad pro uživatele z odlehlých oblastí NA, kteří už teď takovou částku platí u svého sat poskytovatele. Rozhodně se nedá očekávat, že takovou cenu budou platit všichni a globálně. Naopak se proklamuje, že se tato síť staví i proto, aby bylo možné připojit dosud nepřipojené lokality z nerozvinutých zemí. Tedy lokální cenu budou určovat převážně stávající možnosti připojení, resp. konkurence v dané lokalitě a samozřejmě i kapacita satelitů, resp. akt. úroveň využívání satelitů nad daným místem ve vztahu ke koupěschopnosti obyvatel. Tedy tak, jak to probíhá již dnes u stávajících technologiích. Přitom je potřeba si ale uvědomit i to, že Musk je ochoten dělat vše na maximum i za cenu vysokých investic resp. ztrát, jen aby trh posunul dál, a pochybuji, že by akceptoval např. nízkou obsazenost satelitů, jen protože by držel cenu, kterou si většina nebude moct v dané zemi dovolit. Samozřejmě, pokud bude nějaká oblast přetížená, není problém vyslat na nízkou oběžnou dráhu další satelity. Je i docela možné, že pro snížení zátěže resp. ceny zvolí datový limit, který si my, již dovolit nemůžeme.
  To samé již funguje pokud se bavíme o mobilních operátorech a bude pravděpodobně i u 5G. A ano, sice bude mít jistě také nakonec omezenou kapacitu, ale bude tu stále 4G, které bude v dané lokalitě naopak volnější a tedy více konkurenceschopné. Minimálně pokud se bavíme o nabídce triple play, která je už dnes dle našich zkušeností docela zajímavá. Dá se tedy předpokládat, že bude v budoucnu ještě zajímavější.

  11. 8. 2020, 14:29 editováno autorem komentáře