Hlavní navigace

Martin Ornass-Kubacki: Pro Ultra HD vysílání bude satelit nezbytný

5. 12. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Karel Choc
„Na chatě ve Vysokých Tatrách se bez satelitu pro příjem Ultra HD vysílání ještě dlouho neobejdete,“ věří budoucnosti své platformy Martin Ornass-Kubacki.

Celý televizní průmysl se podle viceprezidenta společnosti SES Astra a zároveň regionálního šéfa pro oblast střední a východní Evropy Martina Ornass-Kubackiho neustále pohybuje směrem k Ultra HD vysílání, pro které ale bohužel ještě stále není dost obsahu.

PSALI JSME: Ideální formát HDR? Pro vysílatele je nejvhodnější HLG, tvrdí Astra

V rámci vaší bratislavské prezentace zazněla informace o severoamerické nabídce SES, která zahrnuje deset Ultra HD (4K) kanálů a byla zároveň označena za největší takovou platformu. To není moc vysoké číslo…

Provozujeme 65 satelitů a na nich 33 Ultra HD (4K) kanálů. Na jednoho operátora to může vypadat jako slušné číslo. Nesmíme ale zapomínat, že zároveň poskytujeme tisíce HD kanálů. Je tedy evidentní, že UHD obsah chybí. Dobrou zprávou ale je, že stále více Ultra HD televizorů proniká mezi diváky. Je to stejné jako s HD – jakmile bude dostatek obsahu, jeho rozšíření bude následovat hodně rychle.

Jaké další novinky můžete představit?

Za klíčové považuji založení dceřiné společnost MX1, která poskytuje komplexní služby vysílacím společnostem – vedle satelitní distribuce také IP platformy, OTT a další řešení.

Což je evidentně budoucnost televizního vysílání…

Samozřejmě, vedle satelitu. Našim zákazníkům chceme pochopitelně nabízet satelitní DTH služby, které představují základní pilíř našich služeb, ale i IPTV služby.

A na kterých trzích?

Celý příběh začal koupí izraelské firmy RR Media, kterou jsme spojili s mnichovskou společností Astra Platform Services. Na tomto základě pak vznikla nová platforma MX1. Poskytujeme služby několika německým zákazníkům, včetně německé pobočky Sky, která využívá naše play-out služby. Naším cílem je nabízet nejen IPTV, ale komplexní služby v oblasti videa a multimédií, včetně zpracování obsahu a metadat, vedení archivů, lokalizace, play-out kanálů, VOD, online video (OTT) a distribuce obsahu.

Jak by to mělo vypadat?

Přijdete k nám jako zákazník, který vlastní určitý obsah, a budete potřebovat zajistit všechny služby související s jeho odvysíláním. Vy distribuujete signál, který poskytneme spolu se zbývajícími službami, ať už půjde o satelitní DTH služby, nebo IPTV. Měla by to být naše konkurenční výhoda, protože ne každý operátor má tak široký záběr.

Včetně OTT služeb?

Samozřejmě. Naším cílem je 360stupňová nabídka. Jejím centrem je samozřejmě satelit, ale chceme se soustředit i na jiné formy vysílání.


Autor: SES

Martin Ornass-Kubacki

Budoucností budou podle vás čistě IPTV řešení, nebo hybridní boxy s DVB-S?

Budoucnost v současné době představuje náš největší zákazník v Británii, společnost BSkyB, která má k dispozici jeden celý satelit, tedy spoustu kapacity. Její představa budoucnosti se jmenuje Sky Q – box, velmi speciální technologie, kterou si vyvinuli sami. Nabízí satelitní vysílání, OTT služby, nahrávání, timeshift, spoustu HD obsahu a komplet broadbandové služby. Jako divák můžete samozřejmě sledovat televizní programy na všech mobilních zařízeních v domácnosti, které lze ovládat jedním dálkovým ovládačem. A samozřejmě máte na střeše malou kompaktní parabolu.

Vaše satelitní služby už jsou komplet v DVB-S2?

Německo bylo jednou z posledních zemí, kde jsme přepnuli analogové vysílání v MPEG-2. Od té doby je veškeré vysílání na našich satelitech v MPEG-4.

Jaký je zájem vašich zákazníků o internet ze satelitu?

Zatím tato technologie proniká na trh velmi pomalu a ani zákazníci se nás na ni neptají. Ale přesně podobné služby chceme nabízet prostřednictvím zmíněné MX1. Nabízíme třeba router a pomocí hot LNB na talíři pak získáváte internetový signál ze satelitu. Díky tomu můžete doma současně sledovat až sedm různých kanálů na sedmi různých zařízeních.


Autor: SES

Martin Ornass-Kubacki

Jaký je podle vás dominantní trend současného satelitního byznysu?

Mizení SD kanálů v návaznosti na přechod z SD na HD. Ale shodou okolností tady v Bratislavě před nějakými deseti lety předpovídal jeden řečník, že v roce 2015 už žádné satelitní vysílání nebude a že vše poběží online. V roce 2005 na Slovensku působila jediná DTH platforma – UPC Direct poskytovala služby třiceti tisícům předplatitelů satelitní, kabelové a terestriální televize, přičemž běželo analogové vysílání a neexistovaly žádné HD programy. Navíc tento nejmenovaný řečník tvrdil, že není prostor pro více než jednu DTH platformu. Teď ale existuje sedm DTH platforem s desítkami HD kanálů. Slovenský mediální trh se enormně rozvinul, přičemž satelit zde sehrává významnou roli.

Co bylo důvodem takového rozšíření?

Digitalizace, větší flexibilita satelitních operátorů v tvorbě cenové nabídky, 100% geografické pokrytí signálem a vysílání ve vysoké kvalitě. Navíc se diváci naučili platit za televizi.

KL23 hlasovani

A bude jim stačit satelitní vysílání?

Ultra HD vysílání ve své chatě ve Vysokých Tatrách jiným způsobem nechytíte, pokud budete mít k dispozici pouze kabelovou televizi, která nemůže být dostupná všude vlivem nedostatečného zajištění infrastruktury. Pozemní operátoři nebudou moci v blízké budoucnosti nasadit Ultra HD obsah z kapacitních důvodů. Proto vnímáme satelit jako nenahraditelný, pokud hovoříme o Ultra HD vysílání v různých typech domácností.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).