Hlavní navigace

Martin Ornass-Kubacki: Satelitní operátoři jsou na nástup Ultra HD vysílání připraveni nejlépe

28. 6. 2016
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Karel Choc
S viceprezidentem společnosti SES Astra a zároveň regionálním šéfem pro oblast střední Evropy Martinem Ornass-Kubackim jsme se sešli v zákulisí konference Digimedia 2016.

Náš rozhovor se tak točil kolem témat, kterým se věnovala i samostatná konference, tedy budoucnosti televizního vysílání, novým standardům a formátům, ale také probíhajícím změnám nejen v oblasti technologie a vývoji obchodních a platebních modelů.

Satelitní operátoři v České republice postupně vypínají SD kanály. HD se tak stává novým standardem a své místo na slunci si hledají i Ultra HD programy. Nedávno se na našem webu strhla živá diskuse o tom, kolik HD kanálů nahradí v kapacitě transpondéru jeden v Ultra HD.

Podle našich zkušeností zabere jeden Ultra HD program zhruba tři až čtyři HD kanály. Navíc se liší i kapacity jednotlivých transpondérů, my v současnosti vysíláme na jednom transpondéru typicky dva Ultra HD programy. Kapacitu, kterou zabírají, také ovlivňuje použitý systém kódování.

Neexistují obecně používané standardy?

Pro Ultra HD vysílání se jako standardní kodek používá HEVC (High Efficiency Video Coding, pozn. redakce) jako následník MPEG-4. HD vysílání je pak standardně vysíláno ve formátu MPEG-4. To jsou současné vysílací standardy. Nové impulsy pro navýšení jejich efektivity očekáváme v horizontu osmi až deseti let. Už dnes vysíláme na satelitech Astra komerční kanály v Ultra HD. Bitrate používaný pro UHD vysílání je samozřejmě vyšší než v případě HD vysílání, ale s vyšším rozlišením obrazu množství souvisejících informací automaticky, a dokonce ani lineárně neroste.

Jakého bitrate dosahují Ultra HD kanály?

Pohybuje se v rozmezí dvaceti až dvaceti pěti megabitů za sekundu. Podobné rozmezí ale platí i pro HD vysílání. Například v Německu, což je velmi rozvinutý a bohatý trh, se obvykle využívá pro HD kanály bitrate deset megabitů ze sekundu, takže kvalita je opravdu velmi vysoká. V regionu střední Evropy – v České a Slovenské republice nebo v Polsku – dosahují HD kanály průměrného bitrate okolo osmi megabitů za sekundu.

Ze které strany je podle vašich zkušeností větší poptávka po UHD – ze strany diváků, nebo vysílatelů?

Ve skutečnosti jde o proces, který vychází z více než pouze těchto dvou směrů. Kromě diváků a vysílatelů jde také o producenty a výrobce televizní techniky. Konkrétně oni jsou velmi silným hráčem, protože vyrábějí hodně televizorů schopných přijímat UHD/4K, ale diváci bohužel moc nemají na co koukat. A to samozřejmě nedává smysl.


Autor: Karel Choc

Martin Ornass-Kubacki

Takže Ultra HD je pro budoucnost jasnou volbou?

Budu citovat Roberta Suareze Candela z Evropské vysílací unie, který na konferenci Digimedia 2016 zmínil, že UHD je budoucností televizního vysílání a nejlépe připravenou infrastrukturou pro nástup této technologie disponují satelitní operátoři. Ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer na zmíněné konferenci rozebíral zkušenosti z pilotního vysílání 4K kanálu společnosti SPI v DVB-T2 multiplexu. Ale Astra na svých satelitech v současnosti vysílá 23 Ultra HD programů. Většina z nich jsou standardní komerční projekty a jejich vysílání má globální dosah. Vysíláme také speciální UHD demo kanál, pomocí kterého testujeme možnosti přenosových kapacit, abychom byli schopni dosáhnout maximální možné kvality. V Evropě vysíláme čtyři komerční free-to-air stanice v Ultra HD. A to se nebavíme o žádných demosmyčkách, ale o regulérním vysílání.

Je český trh připraven na nástup Ultra HD kanálů?

Podle našich údajů už některé české domácnosti Ultra HD vysílání přijímají. V tomto konkrétním případě se bavíme o free-to-air UHD kanálech vysílaných skrze Astra 19,2 °E, kde mohou sledovat různé žánry jako životní styl na Insight UHD, módu na Fashion 4K nebo teleshoppingový program pearl.tv UHD. Tyto kanály jsou už dnes dosažitelné z území České republiky. Takže nejenom, že Ultra HD představuje budoucnost televize, ale také se dá říci, že satelitní platforma už je na tento standard výborně připravena.

Snad nedopadne jako 3DTV…

To si nemyslím. Nezapomeňte, že pro sledování 3D potřebujete speciální brýle. A musíte sedět rovně a v jedné poloze. Navíc někteří diváci deklarovali, že je ze sledování 3DTV rozbolela hlava, a je určitý podíl lidí, kteří 3D nevidí vůbec.

Zmínil jste, že na satelitech Astra vysílá v současnosti 23 Ultra HD kanálů. Které regiony patří v tomto ohledu k těm nejrozvinutějším?

Určitě to bude Asie a Spojené státy. Asie v této oblasti jasně dominuje, navíc většina zařízení se vyrábí v Japonsku, Číně nebo Koreji.


Autor: Karel Choc

Martin Ornass-Kubacki

Dočkáme se olympijských her v 8K rozlišení?

Na to je ještě moc brzy. Bylo by to hezké, ale musíme být realisty.

Jaký typ obsahu je podle vás pro Ultra HD vysílání ideální?

Podle mého názoru je pro UHD ideální sport.

Co filmy?

Filmy samozřejmě také. Ale nesmí jít o upscalované snímky, ale skutečnou UHD produkci. Obecně jakýkoliv obsah vyráběný od začátku v Ultra HD. Každá změna formátu s sebou nese změnu kompletního ekosystému, ať už na straně producentů, výrobců přijímačů, nebo operátorů. A všichni musíme mířit stejným směrem.

Natáčí se už vlastně filmy ve 4K?

Objevují se první vlaštovky. Ale jak jsem říkal, jde o komplexní proces, který musí respektovat stávající podmínky. A když se všichni zúčastnění budou snažit posunout stejným směrem, brzy se UHD stane realitou. Podobně to fungovalo s HD, my jako SES jsme vytvořili neutrální platformu nazvanou HD fórum, do které jsme pozvali všechny relevantní hráče. A nemluvili jsme jen o satelitech, ale tématem diskuse bylo HD obecně. Ačkoli někteří z účastníků zastupovali jiné vysílací platformy, náš cíl byl společný – nabídnout divákům ten nejlepší zážitek. Tehdy to bylo HD, dnes je to UHD.

Pionýrem při prosazování nových standardů, jako bylo VHS, DVD nebo Bluray, býval erotický průmysl. Vysílají už UHD kanály pro dospělé?

Předpokládám, že erotická produkce v Ultra HD už vzniká, ale mezi UHD kanály podle mě ještě žádný erotický nevysílá.


Autor: Karel Choc

Martin Ornass-Kubacki

Během letošního roku by měly být na satelitu vypnuty české SD kanály. Jaký je současný podíl kanálů vysílaných v MPEG-2 a MPEG-4 na vašich satelitech?

Za prvé si vůbec nejsem jistý, jestli vypnutí SD kanálů proběhne tak rychle. Podle mě nikdo neví, kolik diváků reálně používá MPEG-2. Když se podíváte do sousedních zemí, i u nich ještě vysílají SD kanály. Poměr mezi kanály vysílajícími v MPEG-2 a MPEG-4 je zhruba padesát na padesát. Když se podívám na DTH platformy, nabízejí tak šedesát až sedmdesát procent kanálů v HD a zbytek je v SD. Navíc diváci, kteří sledují SD kanály, se o HD nejspíš ani nezajímají. Sledují svých deset oblíbených kanálů a to jim bohatě stačí.

Pak by se ale klidně mohli spokojit s pozemním vysíláním.

Podle dat, které máme k dispozici, diváci využívající pozemní příjem nesledují 28 nebo čtyřicet programů. V průměru jich sledují deset nebo maximálně patnáct.

Vy sice nabízíte více než dva tisíce HD programů na satelitu, ale kolik jich diváci reálně sledují?

Klidně to může být zase těch deset oblíbených, ale budou úplně jiné a specializovanější než ty, které nabízí pozemní vysílání. Na českém trhu přijímá pozemní vysílání kolem padesáti procent domácností. Zbylých padesát procent využívá satelit, kabel nebo IPTV. A stát teď připravuje přechod na DVB-T2 a mne by zajímalo, co si chce exekutiva počít s těmi padesáti procenty televizních domácností, které pozemní příjem nevyužívají a nezajímá je.

Česká legislativa jasně stanoví, že pokrytí pozemním televizním signálem musí dosahovat 95 procent obyvatelstva. Proto je také téma televizní digitalizace tak horkým politickým tématem.

To chápu, ale nejprve musí proběhnout diskuse s Evropskou komisí v Bruselu, která dohlíží na dodržování antimonopolních opatření. Ta se reálně dotkla třeba španělského operátora Abertis, který stejně jako České Radiokomunikace zajišťoval infrastrukturu pro pozemní vysílání. Od regionální vlády obdržela tato společnost subvenci na upgrade jejich sítě. Taková forma dotace ale nebyla technologicky neutrální, a protože satelitní nebo kabeloví operátoři nedostali nic, jasně zvýhodňovala pozemní platformu. Následující spor u Evropské komise španělské úřady prohrály a zmíněná společnost musela celou částku zase vrátit. Vláda se odvolala k Evropskému soudu v Lucemburku a prohrála znovu. Aktuálně probíhá další odvolání, ale podle mě je výsledek předem jasný – státy se zavázaly dodržovat pravidlo technologické neutrality a španělská vláda ho evidentně porušila.

Navíc v procesu probíhajícího přechodu z DVB-S na DVB-S2 se stát nijak neangažuje, nepodporuje žádnou infokampaň. Je to jen mezi operátory a jejich zákazníky.

Ano, jediné co se naši diváci dozví, je, že konkrétní kanály zmizí a pro jejich další příjem je potřeba zakoupit nový set-top box. Je to úplně stejná situace jako v roce 2005, kdy se to samé dozvěděli všichni diváci, kteří přijímali pozemní vysílání. Každopádně Skylink, náš největší partner na českém trhu, věnuje přechodu na HD a MPEG-4 opravdu značnou péči. Jsem přesvědčen o tom, že valná většina z milionu jejich zákazníků už je plně připravena pro příjem HD vysílání ve formátu MPEG-4.


Autor: Karel Choc

Martin Ornass-Kubacki

Podle posledních vyjádření CME to dokonce vypadá, že ani HD verze komerčních stanic nebudou v DVB-T2 dostupné zdarma.

Zdarma budou HD programy České televize. Ale o absenci komerčních kanálů už se spekuluje i mimo stránky odborných médií. HD vysílání stojí komerční vysílatele spoustu peněz a nevidí důvod, proč by měly exkluzivní obsah poskytovat zdarma. Osobně si myslím, že by celý proces přechodu na DVB-T2 měl být ze strany státu lépe koordinován a že by měl probíhat pod drobnohledem nejen odborné veřejnosti.

Jaká je vlastně podle vás budoucnost lineárního vysílání – bude mít spíše podobu free-to-air kanálů, nebo naopak placeného vysílání? Nebo se všechno ocitne na internetu?

Že se televizní vysílání přesune na internet, to poslouchám už několik let, mnohokrát jsem slyšel, že z dlouhodobého hlediska nemá satelit proti internetu šanci. Ale kupodivu naše služby stále aktivně využívají miliony domácností. Konkrétně v Evropě přijímá televizní signál skrze satelity Astra 156 milionů domácností. A to mluvím jen o našich zákaznících. Když tato čísla porovnáme s počty zákazníků IPTV služeb, je zřejmé, že si satelit udržuje hodně velký náskok. Co se týče placených nebo neplacených kanálů, jejich poměr se liší stát od státu a je často podmíněn historickým vývojem tamního televizního trhu a také ekonomickou silou dané země. Například většina německých kanálů vysílá free-to-air a skrze satelity Astra jsou dostupné po celé Evropě. Naopak třeba v Polsku je většina kanálů zakódovaných a jejich příjem je podmíněn platbou.

Nestanou se budoucností lineárního vysílání doplňkové služby, jako je VoD nebo hybridní aplikace?

Podle mě budou i nadále spíše oním doplňkem. Klasické televizní vysílání tu bude s námi i nadále. Když se podíváte na typickou domácnost, typicky rodinu s dětmi, velká televize v obýváku je stále centrem domácí zábavy. Děti samozřejmě konzumují videoobsah i na tabletech nebo mobilních telefonech, ale pokud si chtějí video užít nebo třeba sledovat nějaký sport, zvolí samozřejmě klasickou televizi.

cif - debata 2

IPTV operátoři mají nespornou výhodu, když naprosto přesně na vteřinu a jednotky diváků vědí, co a jak jejich zákazníci sledují. Nechybí vám podobné údaje?

Zastáváme jiný pohled. Penetrace satelity konstantně roste a je zřejmé, že jde o robustní a vyzkoušenou službu, kterou lidi znají a mají rádi. Bohatě jim stačí dálkové ovládání a stisknutím jednoho tlačítka se mohou dostat k tomu nejzajímavějšímu obsahu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).