Hlavní navigace

Masarykova univerzita Brno zavádí předmět Právní aspekty činnosti televize veřejné služby

10. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Studenti Právnické fakulty se budou moci blíže seznámit s problematikou fungování veřejnoprávní televize a jejího legislativního ukotvení v právním řádu České republiky.

Budoucí právníci studující na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně si budou moci od podzimního semestru zapsat speciální předmět Právní aspekty činnosti televize veřejné služby. Ve spolupráci s brněnským studiem České televize ho zavádí Katedra ústavního práva a politologie. Právníci se často dostávají do styku s médii, která referují o jejich případech, o jejich práci či o jejich klientech, říká soudkyně Ústavního soudu JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D., která působí na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně jako odborná asistentka. Věřím, že se díky tomuto předmětu na konkrétních případech a se zkušenými lidmi zamyslíme nad takovými otázkami, jako je reálné fungování svobody projevu a jejích limitů, novinářské odpovědnosti, role televize veřejné služby i praktických právních problémů jejího fungování.

K TÉMATU: Politici podle šéfa ČT Dvořáka ustrnuli v 90. letech, diváci by měli platit i za internet

Předmět má představit Českou televizi v nejrůznějších podobách. Forma výuky bude kontaktní, přednášet přijde řada zaměstnanců ČT, ale i dalších hostů z Rady ČT či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vznik specializovaných přednášek inicioval současný ředitel brněnského studia ČT Jan Souček, který ve svém kandidátském projektu navrhoval užší spolupráci studia s vysokými školami. Televize v posledních letech stále více vyhledává součinnost právníků, kteří se orientují v problematice zákonné regulace veřejnoprávních médií, v oblasti práv duševního vlastnictví, ale i běžné smluvní agendy. Jde o velmi specifickou oblast, takže se přímo nabízelo propojit lidi z praxe a nabídnout naše know how budoucím právníkům, vysvětluje Souček.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: Petr Dvořák poslancům: Neposilujte regulaci ČT, jinak nás převálcují Nová média

V každém semestru se může do předmětu zapsat 15 studentů, kterým přednášející přiblíží základní principy fungování televize veřejné služby či okolnosti jejího vzniku. Velký prostor bude věnován právním otázkám souvisejícím s výrobou televizních pořadů a jejich vysílání. Studenti se seznámí i s konkrétními případy, které v souvislosti s ČT řešily soudy v České republice. Čeká je také exkurze do televize a jejího zázemí. Týdenní bloková výuka „odbaví“ první zájemce v týdnu od 14. do 18. září.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).