Hlavní navigace

Máslo bude, ba i testy budou

9. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Parafrází starého, leč moudrého Zdeňka Nejedlého, jak je zachycen v jednom z klasických snímků české kinematografie, jsem si dovolil nadepsat článek o současné situaci kolem testů poskytovatelů. Testy neběží již několik měsíců a množství lidí se ptá, co s nimi je. Co tedy bude dál?

Nejprve krátká rekapitulace dosavadního děje. Samostatné testy v režii společnosti Internet Info, tedy zhruba třetí generaci testů, kterou jsme připravovali, byly spuštěny zhruba v lednu loňského roku. Následoval několikaměsíční ověřovací provoz a teprve 2. dubna 1998 jsme pustili testy na veřejnost. Běžely tedy po většinu loňského roku, až jsme je na začátku prosince zastavili se záměrem připravit nové testy podle vylepšené metodiky, kterou jsme v té době měli připravenou a diskutovali o ní v pracovní skupině se zúčastněnými poskytovateli připojení. Naším dobrým záměrem bylo obnovit testy zhruba do února, což se však nepodařilo máme duben a testy nikde.

Dostávám mnoho desítek a možná už i stovky dopisů od našich čtenářů, kteří si zvykli testy sledovat, co se děje a kdy budou testy zpátky. Především bych se rád omluvil za to, že jsme nesplnili svůj původní odhad. Ač to bude znít divně, musím přiznat, že se tak stalo zejména z ekonomických důvodů. Testy v podobě, kterou nesly v loňském roce, byly zcela nevýdělečnou aktivitou, kterou jsme dotovali z ostatních výnosů naší činnosti. To se dalo dělat v době, kdy běžely samospádem, ale jakmile bylo třeba připravit novou metodiku, získat pro ni všechny účastníky testů, následně napsat nový měřící software a rozinstalovat ho ke všem poskytovatelům, ukázalo se, že pro takový zápřah nemáme dost zdrojů ani času; zvláště když celá akce měla proběhnout velmi rychle. Proto testy poněkud usnuly s tím, že až bude času více, vrátíme se k nim.

Musím přiznat, že zejména setrvalý zájem čtenářů a množství dopisů, které jsem dostal, uspíšily návrat testů na přední místo našeho žebříčku priorit. Rádi bychom se do testů znovu obuli a osobně bych byl rád, kdybychom je stihli obnovit do června. Určitým impulsem k zvýšené činnosti je i fakt, že v současné době zřejmě přechodně neběží ani testy poskytovatelů v podání Computer Pressu, kam jsem se velmi pohodlně naučil posílat lidi, kteří mne o nějaké výsledky prosili, aby si mohli vybrat vhodného poskytovatele připojení. Nyní tedy není kam posílat.

Dopředu je však třeba říci, že testy nebudou úplně stejné, jako byly doposud. Jako kladnou zprávu hodnotím to, že výsledky budou komplexnější a snad i průhlednější, rádi bychom se navíc věnovali výpadkům jednotlivých poskytovatelů a možná se zaměřili i na okruhy problémů, které zatím testy vůbec nepokrývaly (např. funkčnost poštovních serverů atd., pokud máte nějaký nápad, přispějte). Zápornou stránkou věci je naopak určitý odliv některých účastníků, osobně realisticky odhaduji, že počet testovaných poskytovatelů se z různých důvodů sníží. Nový bude také ekonomický model, pokusíme se dát testům finanční nezávislost, kterou pro další rozvoj nepochybně potřebují; čtenářů testů se to však nedotkne.

MM socky3

Držte nám palce, čeká nás a zvláště kolegu Petra Tesaříka, který má technickou realizaci testů v referátě perná práce. Pokud si myslíte, že nám můžete přispět nějakým nápadem a upravit tak testy i k obrazu svému, neváhejte a napište nám.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.