Hlavní navigace

McAfee: politicky motivované útoky nabírají na síle

11. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost McAfee ve svém ohlédnutí za posledním čtvrtletí loňského roku upozorňuje na skutečnost, že politicky motivované útoky jsou na vzestupu na celém světě. Mohou se zaměřovat na sociální sítě, jak ukázal např. nedávný útok skupiny Iranian Cyber Army proti systému Twitter. USA nejsou zdaleka jediným cílem ani Čína jediným původcem těchto útoků. V poslední době došlo např. k napadení webu polské vlády, serverů kodaňské konference o klimatických změnách nebo webu lotyšského Dne nezávislosti,…

Společnost McAfee ve svém ohlédnutí za posledním čtvrtletí loňského roku upozorňuje na skutečnost, že politicky motivované útoky jsou na vzestupu na celém světě. Mohou se zaměřovat na sociální sítě, jak ukázal např. nedávný útok skupiny Iranian Cyber Army proti systému Twitter. USA nejsou zdaleka jediným cílem ani Čína jediným původcem těchto útoků. V poslední době došlo např. k napadení webu polské vlády, serverů kodaňské konference o klimatických změnách nebo webu lotyšského Dne nezávislosti, vypočítává McAfee. Pro dokreslení situace pak jistě není nutné připomínat horké téma prvních týdnů tohoto roku, tedy útok na Google a další západní IT firmy, při němž se útočníci zajímali třeba o e-mailové účty čínských disidentů. Na druhou stranu Iranian Cyber Army se přihlásila i k útoku na čínský vyhledávač Baidu, kde se politický rozměr hledá opravdu obtížně.

McAfee dále upozorňuje na masivní nárůst malwarových hrozeb v celém loňském roce, se kterým přišel i zvýšený zájem počítačového podsvětí o sociální sítě. Počítačoví zločinci se snaží nalézt další oběti v sociálních sítích – ve druhé polovině roku 2009 výrazně vzrostla aktivita červa Koobface. Tento malware je nyní hostován na serverech ve 46 zemích, v čele tohoto žebříčku jsou USA, Německo a Dánsko. Jedno procento webů hostujících červa Koobface se nachází i v České republice, tvrdí McAfee. Další zajímavostí ze zprávy McAfee je, že prý Čína předstihla Spojené státy na žebříčku zemí, ve kterých vzniká nejvíce zombie počítačů: Ve třetím čtvrtletí se z nových zombie nacházelo v USA 13,1 procenta, ve čtvrtém kvartále 9,5 procenta. Do čela tohoto žebříčku se tak dostala Čína s 12% podílem. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.