Hlavní navigace

McAfee: pozor na RaceForTibet.exe, skrývá se v něm keylogger

18. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Olympijské hry v Číně se kvapem blíží, čehož už samozřejmě začali zneužívat i tvůrci malwaru, stejně jako prakticky jakékoliv jiné události, která může přilákat pozornost veřejnosti (např. volby americké hlavy státu, úmrtí slavných lidí). Laboratoře společnosti McAfee upozornily na zdánlivě neškodný filmeček zesměšňující výkon čínské gymnastky následovaný obrázky na podporu svobody v Tibetu. Ale to co vypadá zpočátku jako jednoduchý flash film, instaluje do vašeho počítače, potichu a pomalu,…

Olympijské hry v Číně se kvapem blíží, čehož už samozřejmě začali zneužívat i tvůrci malwaru, stejně jako prakticky jakékoliv jiné události, která může přilákat pozornost veřejnosti (např. volby americké hlavy státu, úmrtí slavných lidí).

Laboratoře společnosti McAfee upozornily na zdánlivě neškodný filmeček zesměšňující výkon čínské gymnastky následovaný obrázky na podporu svobody v Tibetu. Ale to co vypadá zpočátku jako jednoduchý flash film, instaluje do vašeho počítače, potichu a pomalu, krok za krokem, množství různých souborů a pak je pečlivě skryje, popisuje Patrick Comiotto, výzkumník ze společnosti McAfee. Během přehrávání videa je do počítače nic netušícího uživatele instalován keylogger, který monitoruje stisknuté klávesy a nasbíraná data (vč. např. různých přístupových hesel) posílá po Internetu dále. Stopa vede paradoxně do Číny. Video se šíří e-mailem v podobě přiloženého souboru RaceForTibet.exe. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.