Hlavní navigace

McAfee: V roce 2013 jsme zachytili o 197 % více mobilního malwaru

Autor: Isifa
David Slížek

Pokusy o průniky do mobilních telefonů nabírají stále vyšší obrátky, vyplývá ze zprávy bezpečnostní firmy McAfee. Větší rozšíření smartphonů znamená více pozornosti ze strany útočníků.

Za rok 2013 jsme nasbírali celkem 2,47 milionu vzorků mobilního malwaru, uvádí ve své nejnovější zprávě (PDF) bezpečnostní firma McAfee. 744 tisíc z nich se přitom objevilo v posledním loňském čtvrtletí. Oproti roku 2012 jde o nárůst o 197 %, říká firma.

Nejobvyklejší cestou, kterou se smartphony mohou nakazit, je instalace infikované aplikace, ale malware se může do telefonu dostat i při návštěvě nakažené webové stránky nebo prostřednictvím SMS zprávy.


Autor: McAfee.com

Vývoj zachycených „vzorků“ mobilního malwaru podle McAfee

McAfee přitom ukazuje na zajímavou věc: čím více informací aplikace o majiteli telefonu zjišťují a shromažďují, tím vyšší je pravděpodobnost, že obsahují malware nebo umožňují jeho fungování. Když jsme se podívali na deset aplikací, které podle našich metrik mají nejvyšší skóre v oblasti sledování osobních údajů, zjistili jsme, že šest z nich obsahovalo malware, uvádí firma.

Mobilní malware se podle ní vyvíjí od prostého zneužívání slabin systému k systematičtějšímu profilování uživatelů. Vypadá to, že se zvyšuje hodnota informací o pohybu majitele zařízení, upozorňuje McAfee. I malware, který „pouze“ sleduje a předává polohové informace, může útočníkům poskytovat cenná data použitelná například při průmyslové špionáži.

Content 2017 - tip Footshop

Údaje o poloze přitom podle McAfee sleduje a shromažďuje až 80 % mobilních aplikací – většina z nich samozřejmě pro zcela legitimní účely.

Zdroj: McAfee Labs Threat Report (PDF)

Našli jste v článku chybu?
11. 3. 2014 11:00
ph (neregistrovaný)

ktarý je nacpaný snad do každého nového PC nebo notebooku a je to první svinstvo které po prvním zapnutí nového stroje odinstalovávám.

11. 3. 2014 6:48
jack (neregistrovaný)

Například je v článku naprostý nesmysl, že lze zavirovat smartphone návštěvou webové stránky. To je prostě technický nesmysl. Zvláštní je, že tyto katastrofické vize šíří bez výjimky jedině zainteresované firmy, který vyrábí ten největší balast do telefonů "jakože antiviry". Nikdy se podobný článek neobjeví od nezávislého odborníka, protože ti dobře ví, že klasické viry prakticky nemůžou ve smartphonech fungovat a zmiňovaný malware zase pracuje pouze na základě oprávnění, které jim uživatel posk…