Hlavní navigace

Medi@link Smart Home ML 1200S: spojení DVB-S2 + IPTV = mnoho domácí zábavy

16. 3. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: Čestmír Polák
Co znamená Media@link Smart HOME? Již znak „@“ v názvu společnosti napovídá, že se firma Media@link zabývá internetovými aplikacemi, a Smart HOME naznačuje jeho určení pro inteligentní domácnost.

Tato kombinace dala spolu se satelitním příjmem vzniknout i tomuto multimediálnímu přijímači. Medi@link ML 1200S poskytuje velmi flexibilní možnost využití, a je tak určen pro technické nadšence a příznivce AV multimédií. Nutno přiznat, že se tento přijímač svojí propracovanou koncepcí opravdu povedl. Vyrábí se i kombinace s DVB-T/ MPEG2/4. Zatím tedy ne s HEVC/H265. Proto jsem zatím, než bude tento model k dispozici, vybral na recenzi variantu bez pozemního tuneru. Rozhodli jsme se v redakci, že přijímače, které nebudou kompatibilní s novým standardem pozemního vysílání, zde již nebudeme dále propagovat. Atraktivnost tohoto přijímače umocňuje přijatelná cena.

Přední panel


Autor: Čestmír Polák

Pohled na přední panel

Přijímač se vyrábí v černém provedení, jeho rozměry jsou 180 × 135 × 40 mm (Š x V x H). Vlevo na panelu je menší čtyřmístný numerický displej, který indikuje stavy přijímače. Vedle displeje se nachází červená dioda indikující přítomnost napájení. Níže je zelená dioda, která svítí při přítomnosti signálu. Je zde také IR čidlo dálkového ovládání. Uprostřed panelu je tlačítko vypnutí/zapnutí do StandBy.


Autor: reklamní foto výrobce

Pohled na tlačítka ovládání přijímače a USB port

Na pravé straně je odklopné víčko, kde nalezneme do kruhu situovaný ovladač pro přepínání funkcí (nahoru/dolů/vlevo/vpravo), dále tlačítko Menu a pod ním potvrzovací tlačítko OK. Zcela vpravo je jeden port USB 2.0.

Zadní panel


Autor: Čestmír Polák

Pohled na zadní panel

Porty odleva:

 • LNB vstup F port
 • LNB výstup F port
 • Internet port RJ-45
 • HDMI 1.3 (max. 1080p)
 • RS232 serial port pro softwarovou aktualizaci
 • Kompozitní (CVBS) analogové výstupy video/audio (L/R)
 • S/PDIF digitální koaxiální audiovýstup
 • USB 2.0
 • Port pro externí napájení DC 12 V / 2 A
 • Čtečka karet vlevo nahoře (CA slot) – kartu vkládáme čipem dopředu a nahoru

Pro příjem kódovaných programů ze satelitu je zabudována jedna čtečka karet, která se s alternativním softwarem změní na univerzální. Můžete například použít karty Skylink Irdeto a ICE. Karty M7 zde fungovat nebudou.

USB port na zadním nebo předním panelu může být použit pro režim WLAN, nebo jej lze využít pro externí disk na prohlížení fotografií, filmů i hudby. Na oba porty můžete připojit USB flash disky i externí pevné disky.

Pohled do odkrytovaného přijímače


Autor: Čestmír Polák

Pohled do přijímače

Síťový napáječ


Autor: Čestmír Polák

Síťový napáječ

AC 100–230 V~, 50/60 Hz, 0,5 A, DC 12 V / 2 A

Dálkové ovládání


Autor: Čestmír Polák

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání klasické velikosti je po stranách ozdobeno chromovanou lištou, disponuje 47 tlačítky. Je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí dodávky. Pomocí několika tlačítek se dostanete přímo do konkrétní nabídky služby, takže není nutné k tomu využívat hlavní rozsáhlé menu.

Hlavní menu

V menu přijímače nelze zatím nastavit češtinu. Nejpříbuznější jazyk je zatím slovenština. Další menu přijímače zůstává v angličtině.


Autor: Čestmír Polák

Úvodní hlavní menu přijímače

Zcela vlevo dole je ikona INFO m-Guide. Zde jsou k dispozici instruktážní animovaná videa v různých jazycích pro základní pomoc s nastavením přijímače.


Autor: Čestmír Polák

IPTV menu

IPTV menu

IPTV menu nás zavede do MAIN MENU IPTV. Jsou zde pluginy (widgety) pro vstup do různých aplikací. Nové verze tohoto softwaru jsou nepravidelně aktualizovány a můžete si je průběžně stahovat. Tato služba je velice dobře zavedena a vždy naleznete nové IPTV adresy nebo jiná vylepšení. Pozor! Některé starší aktualizace nepodporují UNI čtečku Irdete/Cryptoworks.


Autor: Čestmír Polák

Průběh ladění TP

Další ikonou na hlavním menu je Satelitní menu. Zde se dostanete do instalace satelitní antény a dalších nastavení: výběr satelitu ze seznamu, fast scan, service scan, seznam TP i správce kanálů. Satelitní instalace je víceméně totožná jako u jiných přijímačů a má všechna běžná nastavení včetně třídění stanic do skupin, mazání atd. Proto ji není třeba podrobně popisovat. Všimněte si například, že přenosová rychlost je 1–45 MSPs. V závěru recenze najdete technickou specifikaci satelitního příjmu, kde jsou všechny možnosti.

Multimedia otevřou centrum médií. Zde naleznete widgety značného množství služeb: YouTube, Samba, Daily Motion, IPTV, YouPorn, RedTube, PornTube, Google Map, Weather, DLNA, News, Photo Web Album, Game, Downloader i FTP server.

Druhá položka Media Player obsahuje rozcestník pro film, ISO, hudbu, fotografie, hry, PVR a disk Manager.

Třetí položka je IPTV/M3U: nastavení použití a doplňování adres.

Čtvrtá položka obsahuje PVR Setup. Zde volíme velikost souboru, formát záznamu TS nebo PS, nastavení TimeShift a délku časového posunu: auto, 30 minut, 1 hodinu, nebo 2 hodiny.

Pátou položkou je Streaming Buffer Size. Zde nastavujeme maximální rychlost streamu zvlášť pro televizi a zvlášť pro radio.

Další ikonou na hlavním panelu je Nastavení. Otevřené okno nabízí nastavení sítě a aktualizaci softwaru přes FTP 1, FTP 2, OTT nebo pomocí USB.

Poslední položkou na hlavním menu je CAS. Otevřené okno nabízí nastavení PPLD (Ccamd, Newcamd/Mgcamd), kontrolu proti zamrznutí NDS, dále známé EMU klíče. Poslední položkou je Open VPN Setting pro USB a FTP.

IPTV

IPTV přijímač má rozsáhlou podporu síťových služeb. Můžete sledovat televizní vysílání přes internet i bez satelitního připojení prostřednictvím volných IPTV kanálů. Je zde ale i volba pro zpoplatněné prémiové kanály. Přes seznam M3U je také možné vkládat vlastní IPTV kanály.


Autor: Čestmír Polák

Free Live

Výběrem Free IPTV v menu můžete přistupovat k volným IPTV předinstalovaným kanálům, které obhospodařuje sám výrobce. Je jich zde předinstalovaných několik tisíc. K dispozici jsou tři sekce podle lokalit:

 1. M Cinema (VoD1): kompletní filmy nebo seriály z mnoha zemí. Převládá angličtina, ale jsou zde zastoupeny i jiné jazyky.
 2. M Entertainment (VoD2): druhý seznam volných filmů a seriálů z mnoha zemí
 3. Free LIVE (Free IPTV Red): online volné kanály rozhlasu a televize z různých zemí a různých žánrů nebo samostatná složka SPORT, je zde i mnoho kanálu z České republiky a Slovenska včetně placených služeb. Příjem některých kanálů není však zcela legální.
 4. Free Live (Free IPTV Orange): druhý seznam volných kanálů z dalších zemí.
 5. Kvalita online videí je různá, od velice nízkého rozlišení až k HD.

Home community


Autor: Čestmír Polák

Home Community

Pod widget Home IPTV najdeme tři ikony: Home community, Home plus community a Home PRO professional. Sem vkládáme M3U linky služeb pomocí editoru, který naleznete na stránkách výrobce. Tyto adresy lze ukládat i na USB.

Můžete také přidávat své vlastní IPTV služby. Kromě standardních funkcí, jako je televize přes satelit, přijímač přes DLNA vyhledá na síti videa a fotografe, Google Map zobrazí online mapy, počasí, Picasa / Flickr (fotografie / videa), YouTube (online video portál) a GameStore pro hry.


Autor: Čestmír Polák

Pohled na jednu z možností zobrazení Google map

PVR, Media Player

Nahrávání a TimeShift je možné použít po připojení externího USB disku na přední nebo zadní straně panelů. TimeShift může být v menu nastaven jako automatický (nahrává stále „dokola“ zvolený čas a po uplynutí se daný úsek přemazává novým záznamem), nebo se může spouštět manuálně. Můžete také nahrávat jeden kanál a sledovat v rámci stejného multiplexu jiný.

Vaše záznamy AVI, MKV, XviD, DivX, MP4, SWF, MPEG-4 a mnoho dalších formátů můžete přijímačem přehrávat bez větších problémů.


Autor: Čestmír Polák

Hlavní nabídka Media Centra


Autor: Čestmír Polák

Nabídka Media Playeru

Medi@link Smart Home ML 1200S disponuje také multimediálním přehrávačem. Hodí se jako domácí multimediální přehrávač vašich záznamů i záznamů na internetové síti, včetně nepřeberného množství online přenosů. Multimediální přehrávač umožňuje poslouchat hudbu, prohlížet fotografie, sledovat filmy nebo nahrané soubory, čtení elektronických knih a hrát Native 32 hry ze zdrojů místního úložiště (USB paměť) nebo z Network Storage.

Titulky nebo audiostopy nelze vybrat jako výchozí. Pokud chcete používat zvolené audio nebo titulky, musíte je vybrat ručně a pro každý kanál uložit nastavení. Přijímač si bude toto nastavení pamatovat i po jeho vypnutí.

Aplikace


Autor: Čestmír Polák

Hlavní nabídka Aplikací

Zde najdeme množství aplikací, například YouTube, Daily Motion, Google Map, Počasí, Internet Radio, DLNA, Web Album, PornTube, Photo, RSS, … ADULT: je zde kolem 50,000 non-stop volných kanálů. Některé aplikace však vyžadují zaplacení poplatku. Převážnou většinu videí si můžete stáhnout na vaší USB klíčenku.

Aktualizace softwaru


Autor: Čestmír Polák

Aktualizace

Aktualizovat software můžete pomocí FTP, nebo ze staženého softwaru nahraného na flash disk. Všechna vaše nastavení zůstanou zachována. Reset továrního nastavení použijte pouze v případě, chcete-li vrátit výrobek do stavu továrního nastavení. Všechna vaše nastavení a kanály budou však vymazány. Výchozí heslo je „0000“.

Ve fotogalerii se podívejte na další snímky obrazovky z menu tohoto přijímače:

Technická specifikace

 IF / Tuner:

 • FullHD DVB-S / DVB-S2 tuner
 • Vstupní frekvence: 950–2150 MHz
 • FEC dekodéru DVB-S2 QPSK: ½, 3/5, 2/3, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10, AUTO
 • FEC dekodéru DVB-S2 8PSK: 3/5, 2/3, ¾, 5/6, 8/9, 9/10, AUTO
 • Demodulace: DVB-S / 2, QPSK, 8PSK
 • SAT vstup: 1× F
 • Přenosová rychlost: 1–45 MSPs
 • LNB Polarizace: Vertikální 13,5 V / 18 V Horizontální Max 500 mA chráněné proti zkratu
 • DiSEqC protokol 1.0, 1.1, USALS

Video / Audio:

 • Video: MPEG2 SD / HD, MPEG4 Part 2, H.264 / AVC SD / HD, H.254 HP@L4.1
 • Audio: MPEG, MUSICAM vrstva 1 & 2, AC3 downmix
 • Režim zvuku: Mono / Dual / Joint Stereo / Stereo
 • Formát videa: 4:3, 16:9, Letter Box
 • Rozlišení: 480i / 480p / 576i / 576p / 720p / 1080i / 1080p
 • Fotografie JPEG, BMP jsou zobrazovány s automatickou změnu měřítka velikosti

Na závěr

Obraz při příjmu ze satelitu je velice dobrý. Při příjmu z internetové sítě je kvalita daná poskytovatelem a je tudíž značně rozdílná. Výhodou tohoto přijímače je, že si s ním užijete i bez satelitní antény, stačí připojení k internetové síti (Wi-Fi nebo kabelem). Satelitní příjem si můžete instalovat až dodatečně. Kdo se poprvé seznámí s internetovým rozhraním přijímače Medi@link, nebude chtít již žádné jiné přijímače. Software je stabilní a s přijímačem se budete dobře bavit.

Webová aplikace DLNA „DMP & DMR“ umožňuje například přístup k mobilním zařízením. Přijímač obsahuje integrovaný „Smart Touch RCU“ s funkcí ovládání pomocí chytrého telefonu Android.

Firma Medi@link je nástupcem dobře známé značky HE@D DIGITAL.

Spotřeba při normálním provozu < 12 wattů, ve StandBy < 1 W.

Podívejte se na několik videí na YouTube. Menu přijímače se v některých ukázkách mírně liší od dnešního stavu, podle verze použitého software.

How to set User IPTV M3U IPTV

How to set VLC IPTV V1 1

Multimedia APPS presentation V1 1

Content tip EARLY

Balení obsahuje:

 • Přijímač Medi@link Smart Home ML1200S
 • Dálkové ovládání
 • 2 x AAA baterie
 • Externí napáječ
 • Velice stručný manuál v několika jazycích, čeština zatím chybí

Přijímač k testu zapůjčila firma IMPESAT s.r.o., Zahradní 742/III, 339 01, Klatovy
Email: info@impesat.cz , obchod@impesat.cz
Tel: 376 360 914
Orientační cena: 1750 Kč s DPH
Software a příslušenství zde
Web výrobce: Medi@link

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).