Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Na webu chybí literatura

13. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Všimli jste si někdy, jak málo původní literární tvorby, tedy prózy a poezie, najdete na webu? Mě to napadlo, když jsem pročítal stránku povídek Miloše Čermáka: kde jsou další?

Teoreticky by tam mělo být autorů až až, ne? Protože literatura je přesně ten typ obsahu, na kterém u nás tak jako tak nic nevyděláte. Knížky se vydávají ve směšných nákladech a honoráře jsou zanedbatelné. Není lepší opovrhnout jimi a rozšířit svou práci mezi mnohem početnější publikum? Nestojí reputace za tu trochu peněz? 

Z tohoto hlediska mohou být lehkým perem načrtnuté povídky Miloše Čermáka na blogu Psáno z fleku důležitější, než se zdá. Mají totiž publikum, a to určitě časem poroste. Kromě samotných textů je totiž ve hře i smělé autorovo prohlášení: „Každý den v roce 2013 se tu objeví krátká povídka.“ To je pořádný příslib — troufli byste si? Já ani náhodou. Jenže Miloš i ve skutečném světě běhá maratóny, takže vůle mu nechybí a hospodařit silami umí. 

Třeba se tím dají inspirovat další. Nemusejí to být žertovné povídky, nemusí to být každý den. Může to být jakýkoli literární žánr. Mohou to být autoři známí i neznámí — a na webu, kde jsme si všichni poněkud rovnější než mimo něj, by taková setkání a soupeření mohla být velice zajímavá. 

Jen namátkou: líbí se mi třeba poetický blog Jonáše Zbořila Few Miles from Fargo. Pěkný byl (ale už není doplňovaný) cyklus Nedělní chvilka poezie provozovaný Deníkem Referendum na YouTube. Původní tvorba se občas najde ve webových verzích literárních a kulturních časopisů (A2, Tvar, Host, Literární noviny, Obrys-Kmen, Plav, Revolver Revue, Labyrint, Weles, Aluze a H-aluze, Texty, Divoké víno, Totem, iLiteratura…), ty se ovšem často zabývají spíš literární kritikou, politikou a esejistickou tvorbou. 

Marketing Meeting balicek

Začínající a obecně nekomerční spisovatelé na tom nikdy nebyli tak dobře jako dnes. Nikdo jim sice nevydá knížku, a pokud přece, pak si ji téměř nikdo nekoupí; na druhou stranu mají možnost obrátit se na celý širý svět. Nic to nestojí, jen vlastní práci. Technické dovednosti, které přitom získají, se v každém případě hodí. Nemusíte se handrkovat s nakladatelskými redaktory, můžete si vlastnoručně vyhrát s grafickou úpravou, experimentovat s obrázky. Když jsem v -nácti psal básničky, byl bych z takové možnosti v sedmém nebi. 

Takže, přátelé autoři: jděte do toho. Ukažte těm starším, zaběhnutým a váhavým, jak se to má dělat. Ztratit vážně nemáte co.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je analytik a publicista na volné noze, dříve pracoval v Softwarových novinách a Inside, předtím u sálového počítače. Trochu také učí na VŠE a vydává placený magazín 067.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).