Hlavní navigace

Medián Petra Koubského: Obsah rozhoduje, zda vydržíte dva roky, nebo dva tisíce

5. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každou středu se na Lupě nad děním ve světě nových médií zamýšlí analytik a publicista Petr Koubský. Jeho sloupek jsme nazvali Medián – vychází v prostřední den týdne, věnuje se médiím a rozhodně není průměrný. Ať je vám dobrým průvodcem po online mediálním světě.

Bude se o tom mluvit hodně, možná víc, než je třeba: Mathew Ingram na serveru GigaOm správně poznamenal, že kdyby si všichni, kdo teď blogují, tweetují a vůbec píšou o zániku The Daily, namísto toho koupili předplatné, mohl tento elektronický deník klidně vycházet dál. 

Do této skupiny se tedy teď přidávám. Předplatné jsem si také nekoupil, ač jsem o tom uvažoval, na noviny vydávané jen pro iPad jsem byl přirozeně zvědavý. Neodradila mě ani cena, ani nedostupnost přes český účet, ale banálnější a důležitější věc: nezajímavý obsah. The Daily mi na začátku, dokud jsem ho v rámci nějakého trialu sledoval, připadal jako něco mezi deníkem USA Today a časopisem People. Nuda, pěkné obrázky a hodně celebrit. Nemělo to názor, nadhled, provokativnost, nic. Nebylo to ani zábavné, ani vzrušující, ani užitečné. Vlažný slabý čaj. 

Řekl bych, že pomocí The Daily byl podán prostý důkaz: když vymyslíte špatné noviny, na iPadu je neprodáte. Zda se tam dají prodat dobré, to zůstává nevyřešeno. 


Autor: The Daily

Analytici poukazují na konkrétní chyby, jichž se Rupert Murdoch dopustil. Jistě mají pravdu v tom, že nebylo dobré omezit se na přenosná zařízení (iPad, iPhone, nověji už i Android a Kindle Fire) a ignorovat normální webové stránky. Ani to však nemusí mít absolutní platnost. Absolutní platnost však naproti tomu má, že obsahově špatné noviny – bez tváře, bez cílové skupiny – se neprodávají dobře. Na jakákoli obecnější poučení z tohoto případu bych proto byl velmi opatrný.

Murdoch tedy (prozatím) odchází, a kdo ve stejnou dobu přichází? Osoba podstatně vlivnější, hlava organizace, jež má hodně přes miliardu členů. Slyšte: @Pontifex, tedy papež Benedikt XVI., zřizuje oficiální twitterový účet. V tuto chvíli má už přes půl milionu followerů, a to zatím bez jediného příspěvku. Ty se začnou objevovat až 12. prosince. Papež v nich slibuje odpovídat na dotazy s hashtagem #askpontifex. (Pracovat ve vatikánském oddělení sociálních médií, už teď by se mi klepala kolena, když si ty otázky představím.) 

Katolická církev zas jednou ukazuje, jaký je rozdíl mezi „konzervativní“ a „zkostnatělý“. To první je, to druhé ne; dovede absorbovat nové podněty. Pravda, ne nejrychleji, ale to by zas nebyla konzervativní, že? 

Ježíš s učedníky chodil od vesnice k vesnici. Kdo chce účinně hlásat slovo Boží dnes, musí se vydat do krajiny sociálních sítí. Tedy právě tam, kde je doma vše, co lidi od víry odvádí, ale kde jsou zároveň ty nejúžasnější možnosti, jak zapůsobit. 

BRANDstorming tip2

Když znáte ta správná slova. Když máte ten správný obsah. Když dovedete mluvit jazykem mrštným a kreslit rukou přeumnou. Když tomu dodáte lehkost, nadhled, tajemství. Nedořeknete všechno, jen naznačíte. Tak, jak to dovedou velcí copywriteři a evangelisté. 

V The Daily to neuměli. Ve Vatikánu to nejspíš umět budou. To je celý ten příběh, zbytek je historie a trocha HTML.

Autor článku

Autor je analytik a publicista na volné noze, dříve pracoval v Softwarových novinách a Inside, předtím u sálového počítače. Trochu také učí na VŠE a vydává placený magazín 067.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).