Hlavní navigace

Názory k článku Měsíc pro znevýhodněné uživatele

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 3. 2007 15:23

  Tonda
  No ty částky jsou poněkud podstřelené, Kompletní PC (tj. i s monitorem a síťovým zařízením) rozumně použitelné na Internetu běžně za ty prachy nekoupíte. A Internet za 300 taky ne, možná někde mají za ty peníze lokální WiFi, ale to je spíš výjimka, než pravidlo.
 • 2. 3. 2007 17:11

  stoural (neregistrovaný)
  Podstrelene ano, ale ne moc. Za 3500 bezne koupite repasovane PIII/1 GHZ/256 MB/40 GB disk a to na internet staci. + Samozrejme jeste monitor.

  Ja mam WIFI, 3 mbit internet, bez limitu, za 300 Kc mesicne. A rozhodne to neni vyjimka, jak by se mohlo zdar.
 • 2. 3. 2007 18:48

  Jan Rylich
  Třeba aby na ten pracák nemuseli pořád chodit a ptát se, nebo denně pátrat v novinách (kde také nejsou ani zdaleka všechny nabídky; řada inzerátů je jen na netu).

  Je to zkrátka "něco", co má jisté výhody oproti "něčemu jinému". Stejně jako automobil nebo MHD není věc nezbytná, ale pořád lepší než chodit pěšky... nebo ani takový sporák člověk zas až tak nepotřebuje, ale přeci jen opákat si maso na ohni uprostřed pokoje...

  Internet není spásný prostředek všeho lidstva, to ani nikdo netvrdí, ale je to prostředek velice užitečný...
 • 2. 3. 2007 22:22

  Michal (neregistrovaný)
  Jenže když přidáte monitor tak už je to třeba 6000,-. K připojení na wifi je taky třeba nějaké vybavení, takže další třeba 2000,-. Laik si asi nebude umět wifi sám zprovoznit, takže to máme dalších minimálně 1000,- za instalaci. A už jsme na 9000,-, spíš by to nylo ještě víc. To už je pro spoustu lidí dost peněz.
 • 3. 3. 2007 13:50

  Jan Rylich
  Jaký býval na silnicích rajský klid, když mohli řídit jen vyvolení, a pořadníky na auta měly čekací dobu i několik let... ale teď už se tam hrabe každý, a zamořují naše silnice!

  Jaký býval v politice rajský klid, když mohli volit jen lidé s určitým vlivem, vzděláním a postavením; ale teď může volit každý mladý hlupák, senilní důchodci, a dokonce i ženský!

  Jaký býval... mno, to by myslím už stačilo. S Vaším názorem nejen že hluboce nesouhlasím, ale zdá se mi naprosto děsivý a zcestný. Možná že se vám po 'dřevní době' internetu stýská, možná že byste i dnes chtěl internet uzavřít jen pro nějakou vybranou skupinu, do které se asi sám řadíte. Možná že byste chtěl internet přímo očistit od těch "parazitů", kteří ho podle vás "zamořují"...
  Inu, díky Bohu, že takovou moc nemáte.

  Nebudu hovořit za všechny, jak se o to pokoušíte vy ("bylo nám dobře"), ale sdělím vám svůj osobní názor: "Kšá, pane Milane, kšá - vykašlete se na internet, zařidtě si třeba privátní uzavřenou síť a masírujte si tam své ego; a podobné "vyvolené", kteří na ostatní shlíží s despektem, si prosím vemte s sebou...
 • 3. 3. 2007 19:03

  peep (neregistrovaný)
  NetBox má 256/64 za 199Kč - matka to používá a je spokojená, Internet pro ni není tak důležitý, jako pro vás
 • 4. 3. 2007 12:59

  stoural (neregistrovaný)
  POuzity monitor nestoji 3 tisice, ale spise 1500 az 2000 (za nejakou 17"). Ale souhlasim, ze pro mnoho lidi je to spoustu penez. Ale to prece neni nas problem :)
 • 5. 3. 2007 8:01

  Milan (neregistrovaný)
  Ano, právě tak - a nebo úplně jinak:

  jaký býval na silnicích rajský klid, když auto ještě nebylo zdaleka běžnou záležitostí. Když lidem ještě nikdo nevnucoval, že bez auta jsou nemožní a že auto je záležitostí životního stylu. Kdo se o věc zajímal a fandil tomu, klidně si auto nebo motorku pořídit mohl - a ti ostatní nechápavě kroutili hlavou, k čemu je ten smradlavý vehikl dobrý, když kolo přece taky jede a na cestu do sousedního města máme vlak. To byly časy, když ještě provoz na křižovatce stačil uřídit policajt a silnice nebyly zadávené frontami naddimenzovaných rodinných vozů, v nichž nepříčetně plýtvá prostorem jeden sobec (což by tehdy mimochodem ani nepřipadalo v úvahu - například v USA se tou dobou vyvěšovaly plakáty s textem "Kdo jezdí sám, jezdí s Hitlerem!")
  Chápete ten propastný rozdil? :P

  A ano, bylo nám dobře - už proto, že jsme si ještě mohli pěkně po rovnostářsku tykat, což už dneska skoro nikdo neví a když náhodou někde někomu tyknu, považuje to za neslušnou důvěrnost. Což je jedn jeden z mnoha případů toho, jak vnější svět vnucuje svoje pravidla tomu našemu vnitřnímu.
  Ano, bylo nám dobře, dokud jsme byli svět sami pro sebe a nikdo se do nás nenavážel, nikdo nás nechtěl regulovat a říkat nám, co je pro nás nejlepší. Ty časy přišly až s příchodem masového uživatele - protože kam strčí rypák masový uživatel, tam se za chvilku objeví i regulátoři a normalizátoři, aby uhladili ostré hrany, aby se nám masový uživatel náhodou někde neodřel.
 • 5. 3. 2007 9:40

  :-) (neregistrovaný)
  Hlavně, kdyby se odbouraly NESMYSLNY poplatky za drat ve zdi telecomu (respektive Telefonice), který musí KAŽDEJ platit, pokud má ADSL a nic jinýho nechce než jen net... tak by se cena snížila o 300,- měsíčně... a samozřejmě, že i tam, kde jsou např Radiokomunikace atd., tak se poplatek musí platit, akorát ho odvádí až oni...

  Mno a nějakej 1Mbit/s za cca 470Kč/měsíc, všude, kde má ADSL pokrytí to už je docela solidní... a taky kdyby se snížila cena za zavedení linky od Telefoniky - současných 2500Kč, pokud tam člověk nezůstane minimálně rok, je HODNĚ nadsazená...

  Přece jenom kabelovka a WiFi není všude, takže nejvíc dostupné je asi vždy (bohužel) to ADSL :-((
 • 5. 3. 2007 14:37

  Jan Rylich
  Ale já ten vámi popisovaný "propastný rozdíl" chápu; ale ono se tomu říká... tentononc... vývoj.

  Pokud bychom zůstali u jednoduchých aut pro 5% lidí, pokud bychom zahnali demokracii a hlava státu by se třeba dědila, a pokud bychom nechali internet uzavřený pro několik zástupců technoelity... pak by se vývoj zastavil. Možná, že někomu by to vyhovovalo, možná že někdo by technickou evoluci obětoval tomu, aby držel "mainstreamového uživatele" v šachu a mohl si bratrsky tykat se svými rovnostářskými přáteli... mno, proti gustu...

  Mimochodem, pane Milane, pokud by podobně zcestně (a omlouvám se za ten výraz, jiný mne nenapadl) uvažovalo více lidí a shodou náhod opravdu určovali vývoj historie, pak by ten váš rovnostářský ideální internet ani nevznikl. Vývoj by se zastavil třeba u knih, které také byly velice kvalitní, cenné, ale jen pro úzkou skupinu lidí.

  Knihtisk a popularizace četby znamenala příchod "masového čtenáře", což ovlivnilo celé médium. Vzniká nesmírná produkce braku a úpadkové literatury... ale to je zkrátka onen vývoj. Rozvoj knihtisku také umožnil ohromný nárůst vzdělanosti; už to nebyla jen výsada šlechty a kněžích, ale všech lidí - mainstreamu. A že si potom mainstream vyžádal i brak, to je jejich svobodná volba (ač se to stárnoucím mnichům ve skriptoriích jistě nelíbilo). A analogicky: internet současnosti umožňuje úžasné věci, ale na druhou stranu se těm "dřevním uživatelům" tato situace také moc nelíbí, protože ten "nemytý dav" jim vnikl na jejich výsostné prostředí...

  Nicméně znovu opakuji - bez "mainstreamového uživatele" byste touhle dobou asi šťouchal klackem do písku a kroutil hlavou nad tím, že nějaký zbohatlík v nedalekém městě utratil celé jmění za nějaký nepochopitelný rukopis. K čemu přístupné informace, že? Hlavně že je klid, večer nějaké to jídlo, a můžeme si na plantáži všichni tykat...
 • 5. 3. 2007 16:58

  Milan (neregistrovaný)
  Snad jen drobnost: to, že někdo jiný má tutéž knihu co já, mě v mých čtenářských prožitcích nijak neovlivňuje.

  S internetem (a vůbec se systémy, v nichž jsou všichni uživatelé nuceni sdílet tutéž infrastrukturu) je to trochu jinak:

  - chodí mi spam zaměřený na nezkušené masové uživatele
  - chodí mi viry zaměřené na nezkušené masové uživatele
  - cpou se mi do počítače reklamy zaměřené na nezkušené masové uživatele
  - v diskusních fórech už člověk nenajde přínosné věci a diskuse k tématu, ale nesmyslné výkřiky typu "První!" - od nezkušených masových uživatelů.

  Pamatujete ještě staré Novinky.cz, ty se žlutým designem? Pod tamními články bývalo většinou tak pět, deset příspěvků... ale jaké to byly příspěvky. Zeptal jsem se na něco k tématu a v osmdesáti procentech případů jsem dostal smysluplnou odpověď - dnes je tam těch příspěvků do stovek a dostalo by se mi tam nejvýš nadávek do pravičáků či levičáků, případně dalších podobně smysluplných výlřiků od nudících se úředníků, kteří dostali do práce internet.

  Ale jo, možná jsem elitář. Každopádně mi přijde trochu scestné přesvědčovat za každou cenu lidi, že *potřebují* něco, co ve skutečnosti nepotřebují. Kdyby to chtěli, tak by si to přece pořídili i bez přesvědčování. Skutečnost, že jsme tu byli v hojných počtech už v době, kdy se ještě o nějakém "internetu" v televizi vůbec nemluvilo, hovoří sama za sebe.
 • 6. 3. 2007 17:48

  Obyvatel (neregistrovaný)
  A nejsou pro vas resenim uzavrene komunity jako Nyx apod. ?

  Ohledne (hrozne) urovne diskusi k clankum v bulvarnich online mediich, reseni je naprosto snadne - ingorovat je. Pokud chcete vest alespon trochu smysluplnou spolecensko-politickou diskusi, stale muzete napriklad na strankach Respektu apod. Zkratka se vyhnete mainstreamu, to prece plati i v jinych oblastech, predevsim kultury.

  Jinak co se tyce toho, ze "Internet uz maji vsichni ti kdo ho chteji", nedivejte se na to z pohledu zivota ve vetsich mestech, kde je temer vzdy k dispozici kabelova televize nebo v nejhorsim (ceske) ADSL. Ale jinde opravdu zadna rozumna alternativa neni. Neberu v uvahu WiFi, protoze to je svoji spolehlivosti spise pro nadsence nebo sneci polofunkcni radoby-Internet od nenazranych mobilnich operatoru. Samozrejme na dobre reseni uz je pozde, protoze CTc/O2 vubec nemelo vlastnit "draty", ale mela byt vytvorena samostatna firma, ktera by je operatorum pronajimala. Je plno mist kde je sice telefon, ale ne ADSL, protoze tam sedi "zaba na prameni".
 • 6. 3. 2007 18:16

  Jan Rylich
  "Obyvatel" byl rychlejší a už vám trochu odpověděl... takže jen pár mých poznámek: ta paralela s knihami se opravdu nabízí - jak jsem již zmínil: vám bylo dobře, když bylo na internetu pár lidí -> knihy byly úžasné a nesmírně cenné, když jich bylo jen několik...

  A aktuálně: "to, že někdo jiný má tutéž knihu co já, mě v mých čtenářských prožitcích nijak neovlivňuje". Pravda, ale to, že někdo jiný užívá internet mne také nijak neovlivňuje (myslím bezprostředně - ten dotyčný nesedí u mého počítače nebo mně na klíně). Respektive ten "mainstreamový uživatel" mění svým chováním síť sítí stejně, jako mainstreamoví uživatelé ovlivňují knižní produkci.

  Píšete, že vám chodí spamy a viry zaměřené na nezkušené masové uživatele. No a na mě zase z regálů (a letáků ve schránce) zírá brak a červená knihovna, zaměřená na ne příliš vybíravé čtenáře... Vy byste rád uzavřel Internet, a já bych mohl chtít zase 'uzavřít' knihy - ale oba postupy by přeci byly zcela zásadně proti jakémukoliv vývoji, znalostní evoluci a podobně. Všechno má své pro a proti, ale aby došlo k nějakému vývoji, musí v tom figovat právě mainstream.

  Kdyby totiž podobně smýšleli samotní tvůrci internetu, tak by si ho nechali pro své účely (tj. sdílení výpočetního času sálových počítačů, případně jako projekt decentralizované armádní komunikační sítě), a nedostal byste se k němu ani vy (takže byste si s nikým bratrsky nepotykal, a mohl maximálně posílat dopisy). Ano, možná jste elitář; ale já na vás nechci nějak ostře útočit a vytýkat vám to; ale jen podotýkám, že takový přístup je naprosto kontraproduktivní z hlediska vývoje obecně.

  A co se týče těch přihlouplých výkřiků na fórech... inu, jak kolega správně poznamenal, nikdo vás přeci nenutí to číst. Máte možnost volby - tak jděte diskutovat tam, kde to je obvykle k věci (kupříkladu tato diskuse mi připadá víceméně relevantní). To máte úplně stejné jako všude - když půjdete večer domů, a připletete se do cesty partičce opilých výrostků, tak na vás budou taky něco neartikulovaně pokřikovat a možná vás ještě pozvrací. Ale během přednášky na vysoké škole se obvykle setkáte s kvalitnější diskusí. Na internetu je to to samé...
 • 12. 3. 2007 12:31

  Milan (neregistrovaný)
  Ano, oba máte pravdu.
  Jenže to je na tom to nejsmutnější - původní uživatelé jsou zaháněni do defenzivy nově příchozími lidmi, kteří se sem nahrnuli, aniž by se vůbec snažili pochytit, jak to tady chodí. A teď si myslí, že se MY budeme přizpůsobovat JIM... že přestaneme číst magazíny, které čteme už od jejich vzniku před sedmi či osmi lety, jen proto, že oni si chtějí do každé diskuse napsat "první"...

  Abych recykloval již výše použitou analogii: To, co se stalo s internetem, je ekvivalentní k tomu, když partička opilých výrostků zabloudí na vysokoškolskou přednášku, sedne si do první řady, blekotá na přednášejícího a následně mu pozvrací katedru.
 • 2. 3. 2007 9:05

  js (neregistrovaný)
  Pokud nekdo nema internet tak ho pravdepodobne nepotrebuje. Protoze 4000,- na starsi PC dokaze casem nasetrit kazdy a cca 300,-/mes.(nekde i mene) za neomezene pripojeni se da sehnat zrovna tak.
 • 2. 3. 2007 20:34

  js (neregistrovaný)
  kdo internet potrebuje, ten ho ma, nebo si pristup zaridil. Na Uradech prace maji lidi pristup na net k vyhledani pracovnich nabidek (tudiz ti co maji zajem o netu a jeho moznostech vi).
 • 3. 3. 2007 12:58

  Milan (neregistrovaný)
  Mě napadla přesně opačná otázka: na co ten internet potřebuje ty seniory a nezaměstnané? Ono nestačí, že to tu už dobře pět let zamořují teenageři?

  Já bych to viděl tak: jediný, kdo na internetu stojí o důchodce a nezaměstnané, jsou reklamní agentury, které touží po další cílové skupině.

  Jaký býval na internetu rajský klid, než do něj začali strkat rypáky mainstreamoví uživatelé a za nimi jako hejna supů přilétli reklamní agenti, ochránci autorských práv, novináři, právníci, potírači pornografie, spammeři, výzkumníci veřejného mínění, úředníci a ostatní paraziti, nabalení na celou tu svinskou "západní civilizaci"... Jak nám bývalo dobře, když na českém internetu bylo s bídou dvacet tisíc uživatelů a návštěvnost 500 lidí denně byla považována za dobrou!

  Kšá, důchodci, kšá, nezaměstnaní - vykašlete se na internet, jděte radši do knihovny nebo do cukrárny, vemte teenagery i s jejich bložínky s sebou a až budete odcházet, dejte pozor, aby vás nepřiskřípne router.
 • 4. 3. 2007 14:30

  ondrej (neregistrovaný)
  otazka nezni jestli nekdo potrebuje internet, otazka zni: proc jim na to mame prispivat z dani? uz me to sere, ja si na to musim vydelat, proc nekdo dostane pocitacovne a ja ne? protoze nejsem lina mrdka? smrt levicakum!!!
 • 2. 3. 2007 17:00

  Vasa (neregistrovaný)
  ty senioři a nezaměstnaní ten internet vlastně potřebují. Informace o volných místech, pokud nějaká jsou, se dají sehnat na pracáku anebo v novinách. Pořád nevím, proč někteří lidé pokládají internet za spásný prostředek celého lidstva. Většina lidí stejně na PC a internetu dělá kraviny, které je nikam neposouvají. Mí známí používají internet ponejvíc ke stahování muziky a porna a k nekonečnému tlachání na chatech.