DOPLNĚNO 23.9. 18:00 – Mafra už online čtečku MF DNES a Lidových novin spustila do ostrého provozu (najdete je tady a tady). Jak funguje, jak vypadá a k čemu je dobrá? Naše první zkušenosti jsou pozitivní – i s náhledy je najdete v této galerii:
PŮVODNÍ TEXT: Vydavatelé českých deníků chystají na podzim ofenzivu svých tištěných titulů na internet. Zatímco Economia chce v říjnu přetvořit server iHNED.cz v placenou verzi Hospodářských novin, Mafra kontruje spuštěním webové čtečky MF DNES a Lidových novin.
Uživatelé si budou moci koupit předplatné a přečíst si oba tituly v nové aplikaci přímo ve webovém prohlížeči, oznámila Mafra v tiskové zprávě. Vydavatelství se chlubí, že s podobným řešením přišlo v Česku jako první, což je ovšem jen částečná pravda – konkurenční Economia už delší dobu podobnou službu nabízí v HTML5 aplikaci HNapp, o které ovšem asi jen málokdo ví.
Čtečka Mafry ale není HTML5 aplikací. „Nejedná se o HTML5 řešení, čtečku jsme vyvíjeli interně s použitím technologií, které čtečce umožní co nejširší platformní zásah,“ upřesnila mluvčí firmy Silvie Škábová.
Na dotaz přináší podrobnější popis, podle kterého se má jednat o kombinaci HTML a JavaScriptového řešení, které zobrazuje náhledy ve formátu JPEG: „Přesněji je to JavaScript, HTML 4, CSS 2.1 a CSS transformace. Ve čtečce nepoužíváme PDF, ale pro větší zásah se jedná o JPG v různých kvalitách a rozlišeních pro různá zařízení tak, aby zůstala co možná nejvyšší kvalita čtení i v netextovém režimu. Pro přednačtení nepoužíváme fyzické stahování, ale čtečka pracuje s cache prohlížeče,“ zní popis z Mafry.
Kromě obrázkového náhledů stránek v JPEG je možné jednotlivé články rozkliknout do textové podoby. Aplikace k tomu využívá XML výstupy z redakčního systému pro tvorbu tištěných novin.
„Není to tak úplně jednoduché a přímočaré, jak by se mohlo zdát, protože systém primárně tvořící papírová vydání není přizpůsobený tomu, aby se daly texty a obrázky bez větších úprav převést do digitální internetové formy. Popravdě za tím stojí měsíce práce produkčního týmu. Výsledkem je napárování objektů na definované oblasti v podkladovém JPG. Textová data ještě před vystavením novin projdou editroskou kontrolou, aby bylo možné vyhladit případné chyby vzniklé při importu dat, které někdy nelze odchytit automatem i přes poměrně vyspělou heuristiku,“ popisují ústy Škábové vývojáři.
Až pět zařízení
Mafra dosud nabízela své tituly zejména přes aplikace pro iOS nebo přes flashovou čtečku ePaper. Od nové služby si slibuje i to, že se o příjmy z předplatného nebude muset s nikým dělit.
„Nová podoba přináší větší komfort a výhody našim čtenářům, kteří nově budou především našimi zákazníky, nikoli zákazníky Applu či Googlu,“ říká v tiskové zprávě předseda představenstva Štěpán Košík.
Aplikace má nabídnout čtení novin až na pěti zařízeních (na desktopu, tabletech i mobilech) a nebude ji nutné instalovat. Kromě čerstvých vydání bude obsahovat přístup do archivu od 1. ledna 2012, včetně magazínů a v případě MF DNES i regionálních příloh.
Flash ustoupí nové čtečce
Aplikace umožní koupit konkrétní jedno číslo – platit se bude přes Premium SMS nebo platební kartou. Druhou možností bude měsíční předplatné, které se bude automaticky obnovovat. „Cena jednorázového nákupu je 16 Kč za jedno číslo, měsíční předplatné pak vychází na 249 Kč měsíčně – tedy asi 11 Kč za vydání,“ upřesnila Škábová.
„Nově příchozí předplatitelé budou mít možnost vyzkoušet čtení novin v naší nové čtečce pouze za 19 Kč na celý první měsíc. Ceny jsou shodné pro MF DNES i Lidové noviny,“ dodala.
Aplikace MF DNES a LN pro iOS budou podle ní fungovat dál, v blízké době je ale čeká aktualizace. Nákupy přes flashový ePaper ale ustoupí nové aplikaci:
„Některé úlohy stávajících možností předplatného převezme nově uváděná čtečka, mluvím konkrétně o ePaper a současném řešení flashové čtečky. Z těchto kanálů budou předplatitelé přesměrováni na novou čtečku. Jejich účty a nákupy budou přeneseny,“ potvrdila Škábová.