Hlavní navigace

MF plus: ČT už dávno neplní svou veřejnoprávní roli

10. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
10. 4. 2009

Týdeník MF plus se ve svém aktuálním vydání zamýšlí nad tím, proč se cílem častých útoků ze strany novinářů stává generální ředitel České televize Jiří Janeček a dospěl k závěru, že toto veřejnoprávní médium už nějakou dobu neplní tuto roli. Podle časopisu je to nejvíce vidět na zpravodajství. V ČT se už na politické kauzy a na investigativní žurnalistiku zcela rezignovalo. Hlavně nikoho nenaštvat, aby mohl být Jiří Janeček znovuzvolen ředitelem, konstatuje týdeník.

Autor textu Jaromír Hasoň jde ještě dál. Připomíná, že Janeček se dostal k ředitelování vlastně náhodou, a to po skandálech, které měli za sebou Jiří Hodač i současná europoslankyně Jana Bobošíková. Volba tak podle MF plus musela padnout logicky na někoho, kdo by nevadil lidem venku ani uvnitř. Z textu je vidět, že redaktor nemá Janečka příliš v lásce a jeho funkční období hodnotí i na dalších řádcích.

MMF24

Vrátíme-li se však k problému, který autor současnému řediteli vyčítá, tedy neplnění veřejnoprávní funkce, přidává několik důkazů. Byl to právě reportér ČT Dalibor Bártek, za kterým přišel kámoš našeho padlého premiéra Marek Dalík s prosíkem, aby zastavil reportáž o přeběhlém poslanci Petru Wolfovi, konstatuje týdeník a jako další příklad uvádí tzv. náhubkový zákon, který mnoha novinářům ztížil práci.

Je pravda, že šéfredaktor zpravodajství na apríla (kdy začal zákon platit) řekl, že ten zákon je opravdu špatný, ale to bylo všechno. Česká televize by přitom jako veřejnoprávní instituce měla být hlavním bojovníkem za svobodu projevu a především za právo na informace, dodává MF plus a ptá se dále – Opravdu v ČT někomu vadí, že se poslanecká sněmovna zbavuje povinnosti informovat tím, že vypoklonkuje kameramany a fotografy z foayeru jednacího sálu? Asi ne. Česká televize – opět bez komentáře – vyklidila svoji veřejnoprávní pozici.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).