Hlavní navigace

Michal Kubal od ledna novým moderátorem Událostí na České televizi

1. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ostřílený reportér vedl několik let redakci zahraničního zpravodajství ČT, známý je příběh jeho zajetí v Iráku během spojenecké operace na svržení režimu Saddáma Husajna.

Tým moderátorů hlavní zpravodajské relace České televize, Událostí, rozšíří Michal Kubal, dosavadní vedoucí redakce zahraničního zpravodajství ČT. Doplní stávající moderátory Marcelu Augustovou, Danielu Písařovicovou a Jakuba Železného. Ke změně dochází krátce poté, co se z Událostí vytratila moderátorka Aneta Savarová. Michal Kubal by se měl v nové roli moderátora Událostí objevovat na obrazovce od ledna příštího roku. Zároveň přestane vést redakci zahraničního zpravodajství, v jejímž čele stál několik posledních let.

K TÉMATU: Události opět ve vysokém rozlišení? Od září, slibuje Česká televize

Michal působí v televizním zpravodajství už více než patnáct let. Od počátku se zaměřuje na zahraničně-politická témata, prošel si zkušeností válečného zpravodaje i zpravodaje ČT ve Spojených státech a po svém návratu se stal vedoucím zahraniční redakce. Události tak získávají novou osobnost s hlubokou profesní zkušeností, komentoval rozhodnutí veřejnoprávní televize ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. Zapojení tak zkušeného novináře, jako je Michal Kubal, do hlavního zpravodajského pořadu ČT zároveň reflektuje význam, který zvláště v současné době přikládáme zahraničnímu zpravodajství, jehož objem ve vysílání stále roste, dodal generální ředitel ČT Petr Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Události České televize dostanou nové studio, objeví se tu i velkoplošná plasma

Michal Kubal pracuje v redakci zpravodajství ČT od roku 1997, během své novinářské praxe působil v sedmdesáti zemích světa. Pokrýval ozbrojené konflikty v Makedonii, Pákistánu, Afghánistánu, Iráku a v dalších oblastech. Během války v Iráku byl v roce 2003 společně s kameramanem Petrem Klímou a zpravodajem Radiožurnálu Vítem Pohankou zajat povstalci a šest dní držen nedaleko Bagdádu. V roce 2008 se stal zahraničním zpravodajem ČT ve Spojených státech a po svém návratu začal působit jako vedoucí redakce zahraničního zpravodajství. Od roku 2013 stál v čele týmu pořadu Horizont ČT 24. Jeho nejnovějším novinářským „úlovkem“ je rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ČT odvysílala včera.

MM_SS3

NAPSALI JSME: ČT 24 odvysílá dokument Michala Kubala o bojích v Afghánistánu

Moderování hlavní zpravodajské relace patří ve všech světových stanicích k vrcholům kariéry televizních novinářů. Velmi si vážím takové příležitosti. Je pro mě ctí stát se součástí týmu Událostí, komentoval Michal Kubal svůj příchod do týmu Událostí. Česká televize zároveň uvedla, že čtvrtý ze současných moderátorů Událostí, Aneta Savarová, byla ze své pozice dočasně uvolněna na vlastní žádost ze zdravotních důvodů a ve vysílání se v nejbližších měsících neobjeví.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.