Hlavní navigace

Microsoft je levnější než Open Source, aspoň podle zástupce britské vlády

13. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Jon Creese, CIO britské vlády, prohlašuje, že zůstat u řešení od Microsoftu je lepší, než vydat se cestou Open Source. Započítal do nákladů opravdu všechno?

Je Open Source cenově přijatelnější, než komerční řešení od Microsoftu? Řada příkladů po celém světě svědčí o tom, že ano, britský kabinet má ale aktuálně opačný názor. Podle Jona Creese, CIO britské vlády, může Open Source být cenově dostupnější, celková cena přechodu na Open Source ale je vyšší.

Používáme Microsoft [pro naše desktopy]. Pokaždé, když se podíváme na Open Source pro desktopy a naceníme si to, je Microsoft levnější,“ říká Creese pro časopis Computing. Zdůvodňuje to hlavně tím, že většina zaměstnanců je už na produkty Microsoftu zvyklá a vše funguje dobře v rámci modelu, který používají. 

Dodává přitom, že úřady Open Source řešení v některých oblastech používají. A mírně si stěžuje na to, že jejich dodavatelé nejsou v otázce smluv tak flexibilní jako Microsoft, SAP, či Oracle. Zejména co se dlouhodobých kontraktů týče, které podle jeho slov vyžadují změny v čase s ohledem na vývoj potřeb.

Zajímavé na rozhovoru pro Computing je i to, že Creese varuje před využíváním služeb malých organizací. Zmiňuje příliš velké riziko spočívající v neschopnosti zvládnout projekty v měřítku a komplexnosti, která je u velkých organizací obvyklá.

To, na co Creese poukazuje, je obvyklým problémem přechodu z pevně zakotveného řešení Microsoftu na Open Source. Zásadní potíží obykle bývají lidé a pokud dodnes ve státní správě neumí správně používat ani Word či Excel, je nutné počítat s vysokými náklady na zaškolení, ale v řadě případů i na změnu myšlení a postupů. A jak známo, právě konzultační a poradenské činnosti bývají jedny z nejdražších. Eliminace licenčních poplatků za software pak paradoxně přináší podstatně menší úspory, než se na počátku zdálo.

Na druhou stranu, německý Mnichov má s přechodem na Open Source poněkud jiné zkušenosti a očekává od něj roční úspory ve výši až 10 milionů eur. A od přechodu si slibuje možnost zbavit se závislosti na uzavřené proprietární platformě, nad kterou nemají a nikdy nebudou mít kontrolu.

KL22_nominace

Asi nejlepší ukázkou „flexibility“ a nevýhody závislosti na proprietární platformě je utracených 5,5 milionu liber (přes 180 milionů korun) za rozšíření podpory pro Windows XP. Tuto částku britská vláda zaplatila, aby o rok posunula nutnost přechodu z široce užívaných Windows XP na novější operační systém. Pochopitelně nejde o žádnou maličkost, protože britské vládní instituce a organizace mají zhruba 800 tisíc osobních počítačů (a z nichž k září 2013 až 85 % stále používalo Windowx XP).

Zdroj: UK Government: Microsoft Cheaper than Open Source a “Each time we look at open source, Microsoft is cheaper” says local government CIO

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.