Hlavní navigace

Microsoft je levnější než Open Source, aspoň podle zástupce britské vlády

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Jon Creese, CIO britské vlády, prohlašuje, že zůstat u řešení od Microsoftu je lepší, než vydat se cestou Open Source. Započítal do nákladů opravdu všechno?

Doba čtení: 2 minuty

Je Open Source cenově přijatelnější, než komerční řešení od Microsoftu? Řada příkladů po celém světě svědčí o tom, že ano, britský kabinet má ale aktuálně opačný názor. Podle Jona Creese, CIO britské vlády, může Open Source být cenově dostupnější, celková cena přechodu na Open Source ale je vyšší.

Používáme Microsoft [pro naše desktopy]. Pokaždé, když se podíváme na Open Source pro desktopy a naceníme si to, je Microsoft levnější,“ říká Creese pro časopis Computing. Zdůvodňuje to hlavně tím, že většina zaměstnanců je už na produkty Microsoftu zvyklá a vše funguje dobře v rámci modelu, který používají. 

Dodává přitom, že úřady Open Source řešení v některých oblastech používají. A mírně si stěžuje na to, že jejich dodavatelé nejsou v otázce smluv tak flexibilní jako Microsoft, SAP, či Oracle. Zejména co se dlouhodobých kontraktů týče, které podle jeho slov vyžadují změny v čase s ohledem na vývoj potřeb.

Zajímavé na rozhovoru pro Computing je i to, že Creese varuje před využíváním služeb malých organizací. Zmiňuje příliš velké riziko spočívající v neschopnosti zvládnout projekty v měřítku a komplexnosti, která je u velkých organizací obvyklá.

To, na co Creese poukazuje, je obvyklým problémem přechodu z pevně zakotveného řešení Microsoftu na Open Source. Zásadní potíží obykle bývají lidé a pokud dodnes ve státní správě neumí správně používat ani Word či Excel, je nutné počítat s vysokými náklady na zaškolení, ale v řadě případů i na změnu myšlení a postupů. A jak známo, právě konzultační a poradenské činnosti bývají jedny z nejdražších. Eliminace licenčních poplatků za software pak paradoxně přináší podstatně menší úspory, než se na počátku zdálo.

Na druhou stranu, německý Mnichov má s přechodem na Open Source poněkud jiné zkušenosti a očekává od něj roční úspory ve výši až 10 milionů eur. A od přechodu si slibuje možnost zbavit se závislosti na uzavřené proprietární platformě, nad kterou nemají a nikdy nebudou mít kontrolu.

Czech Internet Forum 2018 Tip s tlačítkem

Asi nejlepší ukázkou „flexibility“ a nevýhody závislosti na proprietární platformě je utracených 5,5 milionu liber (přes 180 milionů korun) za rozšíření podpory pro Windows XP. Tuto částku britská vláda zaplatila, aby o rok posunula nutnost přechodu z široce užívaných Windows XP na novější operační systém. Pochopitelně nejde o žádnou maličkost, protože britské vládní instituce a organizace mají zhruba 800 tisíc osobních počítačů (a z nichž k září 2013 až 85 % stále používalo Windowx XP).

Zdroj: UK Government: Microsoft Cheaper than Open Source a “Each time we look at open source, Microsoft is cheaper” says local government CIO

Našli jste v článku chybu?