Hlavní navigace

Microsoft kvůli žalobě Getty Images stáhl embedování fotek z Bingu

8. 9. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kontroverzní funkce umožňovala uživatelům vkládat na web náhledy snímků nalezených ve vyhledávači Bing. Fotobanka Getty Images ale na Microsoft podala žalobu.

Kontroverzní embedování fotografií nalezených ve vyhledávání přímo na weby uživatelů, které Bing zavedl v betaverzi koncem srpna, už na jeho stránkách nenajdete. Poté, co se proti funkci u soudu ohradila fotobanka Getty Images, Microsoft možnost embedování „dočasně odstranil“

Po funkci sice zbyla jen prázdná stránka s hláškou „We have temporarily removed the beta“ a zmizela i stránka nápovědy, která teď hlásí chybu 404, jak je ale vidět níže, reálně embedování dále funguje.

Bing Image Widget uživatelům umožňuje vložit na svůj web koláž nebo slideshow z výsledků hledání v obrázcích. Uživatel si vygeneruje jednoduchý kód, který pak vloží na své stránky. Odkaz z rámečku kolem widgetu vede na dotyčnou frázi ve vyhledávání na Bingu. Výsledek vypadá takto: 

Microsoft ale s novou funkcí svého vyhedávače rychle narazil. Fotobanka Getty Images minulý týden na firmu podala u newyorského soudu žalobu kvůli masivnímu porušování autorských práv, uvedla agentura Reuters.

Citovala také právního zástupce Getty, podle kterého jde embedování Bingu daleko za hranici toho, jak má fungovat vyhledávač. Mluvčí Microsoftu žalobu komentovala jen vyhýbavou větou o tom, že Microsoft sám jako držitel autorských práv považuje zákony, které je chrání, za důležité.

Cloud23

Mimochodem – fotobanka Getty Images v březnu začala sama embedování svých vybraných snímků nabízet. Službu ale omezuje jen na jejich nekomerční užití. 

Problémy kvůli vyhledávání obrázků má i Google. Čelí antimonopolní stížnosti za zneužití dominantního postavení, kterou Evropské komisi podalo sdružení CEPIC. Zobrazování velkých náhledů ve výsledcích vyhledávání obrázků na Google Images Search totiž považuje za porušení autorských práv. Ke stížnosti, jejíž řešení se táhne už řadu měsíců a je stále v nedohlednu, se přidalo i české Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).