Hlavní navigace

Microsoft nesmí prodávat Word, porušil patent kanadské firmy

Jiří Macich ml.

Letos v létě obletěla nejen odborná média zpráva, že texaský soud zakázal společnosti Microsoft ve Spojených státech prodávat textové editory Word 2003 a Word 2007 z kancelářské sady MS Office. Šlo o výsledek sporu s kanadskou společnosti i4i, která se u soudu domáhala ochrany svého patentu, který měl Microsoft údajně porušit. Microsoftu se sice podařilo zákaz zmrazit do rozhodnutí o jeho odvolání, ale ani v další při nebyli právníci softwarového giganta úspěšnými. I podle verdiktu odvolacího…

Letos v létě obletěla nejen odborná média zpráva, že texaský soud zakázal společnosti Microsoft ve Spojených státech prodávat textové editory Word 2003 a Word 2007 z kancelářské sady MS Office. Šlo o výsledek sporu s kanadskou společnosti i4i, která se u soudu domáhala ochrany svého patentu, který měl Microsoft údajně porušit. Microsoftu se sice podařilo zákaz zmrazit do rozhodnutí o jeho odvolání, ale ani v další při nebyli právníci softwarového giganta úspěšnými. I podle verdiktu odvolacího soudu Microsoft porušil patent firmy i4i. Kromě uhrazení odškodného ve výši 290 milionů dolarů musí přestat od ledna prodávat všechny produkty, v nichž se porušení patentu dopustil, tedy i zatím nejnovější Word 2007.

Zákaz platí od 11. ledna 2010. Uživatelé, kteří si již Word 2007 řádně zakoupili, mohou být naprosto v klidu. Pro Microsoft však zákaz prodeje jeho vlajkové lodi v oblasti kancelářských aplikací určitě není dobrou zprávou. Po oznámení rozhodnutí soudu uvedl, že nevylučuje pokračování v soudním sporu, ale primárně chce dotčené produkty prodávat i po 11. lednu 2010, takže pracuje na odstranění sporné funkce, ve které soud spatřuje porušení patentu společnosti i4i týkajícího se XML a zpracování textu. Údajně to není nijak drastický zásah. Je ale také možné, že si chce Microsoft jen vylepšit pozici při vyjednávání s i4i o licenci. (Reuters)

Našli jste v článku chybu?
23. 12. 2009 10:18
Dobrá, ale sám jinými slovy říkáte, že se jedná spíše o evoluci (takové udržování) a ne o revoluci. Navíc si to prostě se vzrůstající popularitou Free software a Open Source nemůže dovolit. Podívejte se, jak MS respektive Gates a Balmer hovořili o Linuxu, ale i Firefoxu, OpenOffice.org atd. před pár lety a jak dnes a jaké aktivity MS vyvíjí. Navíc vidíte jen ten vrcholek ledovce - čili OS pro koncové stanice, ale to v tom byznysu nic neznamená, to je jen podpůrný prostředek, tu se hraje o serve…
23. 12. 2009 8:16
Je celkem jedno, jestli chce nějaká nicotná firmička vysoudit nějaké dolárky navíc, jde o to, že SW patenty jsou nesmysl a že jejich největší zastánci nyní sklízejí co zaseli. Přeji to MS z celého srdce - jen houšť a větší kapky.