Hlavní navigace

Microsoft odmítá, že se Windows 10 instalují samy. Uživatelé tvrdí, že ano

17. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Možná bude pravda někde uprostřed. Posoudit je to ale obtížné, pokud jste si procesem aktualizace na Windows 10 neprošli.

Microsoft nadále trvá na tom, že k automatickému upgradu Windows 7/8 na Windows 10 nemůže dojít a že uživatelé mají celý proces plně pod kontrolu. Nové vyjádření (viz níže) se objevilo proto, že o víkendu se vyrojila vlna stížností uživatelů, kterým se na počítači „náhle“ ocitly desítky, aniž by si byli vědomi toho, že něco takového schválili.

We shared in late October on the Windows Blog, we are committed to making it easy for our Windows 7 and Windows 8.1 customers to upgrade to Windows 10. As stated in that post, we have updated the upgrade experience to make it easier for customers to schedule a time for their upgrade to take place. Customers continue to be fully in control of their devices, and can choose to not install the Windows 10 upgrade or remove the upgrade from Windows Update (WU) by changing the WU settings

Zmínka o říjnu v posledním vyjádření je poměrně důležitá, protože po dřívější vlně obdobných problémů nakonec Microsoft poněkud zmírnil tlak, aby si uživatelé systém upgradovali. 

Stejně tak je ale dost podstatná zmínka o „odložení“ či „odmítnutí“ aktualizace. Windows Update je totiž poměrně agresivní v tom, že stačí malá nepozornost a přes „odložení“ aktualizace si ve skutečnosti upgrade, který jste zrovna nechtěli, vlastně pořídíte.

Nucená aktualizace

Řada uživatelů s vysvětlením Microsoftu nesouhlasí a tvrdí, že se jim počítač na Windows 10 aktualizoval prostě sám. Což, s ohledem na délku trvání aktualizace od několika desítek minut až do několika hodin, rozhodně musí být nepřehlédnutelné.

CIF23

Někteří uživatelé, jako například Patrick Klepek, jsou opatrnější v tom, že připouštějí právě to, že možná odložili nebo zapomněli odmítnout aktualizaci.  Navíc měl tu smůlu, že aktualizace skončila přihlášením do „dočasného“ profilu a zmizením všech souborů. A to zdaleka nebyl jediný problém, se kterým se při nečekané aktualizaci setkal. Nutno ovšem dodat, že po dávce aktualizací se Windows 10 umoudřily a profil se stal přístupný i se soubory. 

Někteří z uživatelů si stěžují, že nechali počítač bez dohledu par dní či přes noc, aby pak na něm našli Windows 10. A poté, co využili možnost obnovit předchozí operační systém, jsou stále nuceni k výběru času, kdy dojde k aktualizaci. Což, pokud máte Windows 10, dost odpovídá tomu, jak se na nich Windows Update chová, pokud příliš dlouho odkládáte aktualizaci. Nakonec vás ji prostě přinutí provést.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).