Hlavní navigace

Microsoft Office: od roku 1989 do éry smartphonů, tabletů a cloudu

28. 6. 2012
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

Microsoft Office je nejpoužívanější kancelářskou softwarovou sadou pro PC. Po mnoha letech vývoje nyní reflektuje moderní trendy: zapojuje cloud a míří na mobilní zařízení. Jak ale do této fáze dospěl? Ponořme se do historie kancelářského balíku…

Sada kancelářských aplikací Microsoft Office je vedle operačního systému Microsoft Windows druhým nejdůležitějším softwarovým počinem v portfoliu společnosti Microsoft. Dnes je nejrozšířenějším balíčkem základních kancelářských aplikací (jako je textový editor nebo tabulkový kalkulátor), a to navzdory faktu, že hned několik konkurenčních open source řešení je poskytováno zcela zdarma. 

Microsoft Office je starší než novodobá česká, resp. československá demokracie. Pamatuje ještě Berlínskou zeď. První verze Office 1 totiž vyšla již v srpnu 1989. Premiéru si kancelářský balíček od Microsoftu, tehdy ještě zdaleka ne tak významné a bohaté softwarové společnosti, odbyl na platformě Mac společnosti Apple. Sada Office 1 pro Microsoft Windows vyšla až koncem roku 1990. 

My se zaměříme právě na historii Microsoft Office pro Microsoft Windows, ze kterých se v následujících letech stal nejrozšířenější operační systém pro osobní počítače dnes ovládající až devadesát procent trhu. Přesto vývoj Microsoft Office pro Mac pokračuje dodnes a v dohledné době se na tom Microsoft nechystá nic změnit. Naopak hodlá podporovat i mobilní platformy společnosti Apple, ale o tom až později.

Technickým garantem seriálu je společnost Microsoft

První verze Microsoft Office pro Microsoft Windows

Už v Office 1 z roku 1990 uživatelé našli dnes staré známé, tedy textový editor Word, tabulkový kalkulátor Excel a PowerPoint, tedy program pro přípravu a přehrávání prezentací. Z těchto tří programů se v následujících letech stala páteř kancelářské sady Microsoftu a takřka synonymum pro programy svého určení. 

V roce 1991 vyšla sada Office 1.5. První ze tří minor verzí v celé historii kancelářského balíku od Microsoftu. Uživatelům nabídla aktualizovaný tabulkový editor Excel. V témže roce se o několik měsíců později objevila sada Office 1.6, v níž se poprvé rozrostla nabídka aplikací. Přibyl v ní e-mailový klient. Ještě nenesl jméno Outlook. Jmenoval se prostě Mail. 

V roce 1992 vyšla sada Office 3.0 (verze 2.0 byla zcela přeskočena) později přejmenovaná na Office 92. To bylo poprvé, kdy Microsoft v názvu své kancelářské sady použil letopočet. Zároveň šlo podle dostupných informací o první verzi vedle disket dodávanou také na CD. 

V lednu roku 1994 se objevila sada Office 4.0. Microsoft se vrátil k uvádění svého kancelářského balíčku na trh pod názvem s číslem verze namísto roku uvolnění. Čtvrtá generace Office byla první, která se na trhu objevila ve dvou edicích: Standard a Professional. Levnější Standard nabízela aplikace Word, Excel, PowerPoint a Mail. V dražší edici Professional k nim přibyl databázový software Access, který si tak v Microsoft Office odbyl premiéru. 

V červnu roku 1994 se objevila poslední minor verze Microsoft Office uvedená na trh, konkrétně Office 4.3. Šlo zároveň i o poslední 16bitovou verzi Microsoft Office podporující Windows 3.xx (tehdy ještě pouhé grafické nadstavby pro MS-DOS) a Windows NT 3.5 a starší, která oproti Office 4.0 nabídla aktualizovaný Excel a PowerPoint. 

První velký milník přišel s Windows 95 a jejich nástupci 

V srpnu vydal Microsoft přelomovou verzi své kancelářské sady: Office 95, s níž se mnohé změnilo. Microsoft od té doby přestal do názvu nových verzí (s jednou pozdější výjimkou) své kancelářské sady promítat číslo verze, které nahradil rok vydání (opět s pozdějšími výjimkami).  

Sada Office 95 podporovala Windows 95 a Windows NT 3.51 a vyšší. Microsoft poprvé sladil číslování verzí obsažených programů s číslem verze celé sady. Balíček Office 95 tak coby verze 7.0 obsahoval i Word 7.0, Excel 7.0 a tak dále. Ze sady zmizel e-mailový klient Mail. Naopak přibyl elektronický diář Schedule Plus, ve kterém můžeme též spatřovat předchůdce později uvedeného Outlooku. 

Zmíněný Outlook se poprvé objevil v sadě Office 8.0 jdoucí na trh pod názvem Office 97, přestože sada byla uvolněná ještě v roce 1996. Šlo o poslední verzi podporující Windows NT 3.51. Pikantností je, že druhý servisní balíček pro Office 97 reagoval na fenomén Y2K, který se vynořil před blížícím se koncem tisíciletí. 

V roce 1999 přišla sada Office 2000 (verze 9.0). Šlo o o dosud poslední případ, kdy číslo v názvu balíčku neodpovídalo roku uvedení na trh. Sada Office 2000 jako poslední oficiálně podporovala svého času přelomový systém Windows 95. Počet edic se rozrostl na pět. Poprvé se v těch nejvyšších objevil program FrontPage pro tvorbu webových stránek.  Program Photo Editor byl nahrazen sofistikovanějším nástrojem PhotoDraw. 

Microsoft Office v  polovině první dekády 21. století 

Pro nové století si Microsoft připravil novou kancelářskou Office XP (verze 10.0) uvedenou na trh v roce 2001. Jak název napovídá, šlo o souputníka později velmi úspěšného a dodnes hojně rozšířeného operačního systému Windows XP. To byla od roku 1995 dosud jediná výjimka, kdy se v názvu sady neobjevil letopočet. Vlastně to bylo vůbec poprvé a zatím naposled, kdy název neobsahoval letopočet nebo číslo verze. 

Sada Office XP dělala tečku za érou systémů z druhé poloviny devadesátých let 20. století. Šlo totiž o poslední verzi kancelářského balíku Microsoftu podporující systémy z té doby, tedy ve své době hodně úspěšná Windows 98 i naopak Windows Me, která byla vůbec největším propadákem Microsoftu na poli operačních systémů ve 20. století.

Zároveň šlo o poslední verzi podporující Windows NT 4.0. Naopak však Office XP byla první sadou optimalizovanou pro jejich nástupce, tedy Windows 2000 (NT 5.0) a Windows XP (NT 5.1). Microsoft přidal další edici kancelářského balíčku. S Office XP definitivně zmizely ze sady kancelářských aplikací Microsoftu programy pro úpravu fotek. 

Poprvé se v této verzi objevil SharePoint, a to konkrétně v nejvyšší edici Professional Special Edition, která obsahovala všechny dostupné součásti Office 97: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Access, FrontPage, Publisher a již zmíněný SharePoint.

V listopadu roku 2003 spatřila světlo světa kancelářská sada Office 2003 (verze 11.0), která upoutala pozornost méně konzervativním designem ve stylu Windows XP. Šlo o poslední verzi podporující Windows 2000. Sada byla dostupná celkem v šesti edicích. Na rozdíl od třech předchozích verzí už nenabízela edici explicitně určenou pro vývojáře. 

Poprvé se ale s Office 2003 objevila edice Basic, kterou OEM partneři mohli předinstalovávat na své počítače. Také se poprvé objevila zvýhodněná edice pro studenty a pedagogy. Ta tehdy poprvé ještě vedle Wordu, Excelu a PowerPointu obsahovala i Outlook. V nejvyšších edicích se objevil poprvé program InfoPath. Naopak editor webových stránek FrontPage 2003 začal být šířen výhradně samostatně. Stejně jako v té době Visio 2003 a Project 2003.

A Steve Ballmer řekl: budiž Ribbon 

V roce 2007 vyšla sada Office 2007 (verze 12.0), která představovala další zlom v historii kancelářského softwaru od Microsoftu. Pokud někomu vadil méně konzervativní design Office 2003, tak z Office 2007 musel být zralý na silné tlumící léky. Microsoft v Office 2007 poprvé použil koncept Ribbon, tedy tzv. pás karet, s nímž přišlo kompletní předělání uživatelského rozhraní většiny aplikací.

Ribbon si Microsoft oblíbil a dodnes na něj nedá dopustit, byť s příchodem Office 2013 a Windows 8 docházejí k jeho grafickým úpravám. Základní myšlenka pásu karet, který nahrazuje tradiční horizontální menu a běžný nástrojový panel, ale zůstává zachována. Ribbon rozdělil uživatelskou veřejnost na dva tábory: z jednoho je slyšet potlesk oceňující skoncování s nepřehlednými nabídkami, z druhého nářek nad koncem dosud tradičního konceptu uživatelského rozhraní. 

Počet edic Office 2007 narostl na osm. Kdo se v nich vyzná z paměti bez nahlížení do prospektů, ten si jistě zaslouží neskonalý obdiv. Cenově zvýhodněná edice se nově netýkala jen studentů a pedagogů, ale také i obecně domácností, kde je sada Microsoft Office používána pro nekomerční použití, aniž by v nutně jejich členem musel být pedagog či student, jak určovala licence Office 2003.

Zachována zůstala edice Basic, resp. Home Basic pro OEM instalaci. Z edice pro studenty a domácnosti zmizel Outlook, čímž se tato edice silně vymezila vůči edicím určeným pro komerční použití. Poprvé se mezi obsaženými aplikacemi objevil program OneNote pro správu poznámek. V nejvyšších firemních edicích se objevila řada nových nástrojů typu Groove, Communicator, Enterprise Content Manager nebo Electronic Forms.

Rok 2010 a zatím poslední verze pro Microsoft Windows

V roce 2010 přišla zatím poslední vydaná verze pro Microsoft Windows, tedy Office 2010. V pořadí mělo jít o verzi 13.0, ale ta nakonec byla přeskočena a Office 2010 jsou verzí 14.0. Microsoft není jediným, kdo se číslu třináct v označení verze svého produktu vyhnul. 

To je jak známo v mnoha kulturách včetně té české považováno za nešťastné či prokleté číslo. Microsoft není jediným, kdo se rozhodl v číslování verzí svého softwaru přeskočit číslo 13. Podobně postupoval například Symantec, který po zálohovacím programu Norton Ghost 12 rovnou uvedl Norton Ghost 14. Oficiálně nikdy nepřiznal pověrčivost, ale jiné vysvětlení přeskočení verze 13 nenabídl. 

Počet edic se s příchodem Office 2010 snížil z osmi na šest a hlavně došlo k jejich reorganizaci. Každá o stupínek vyšší edice Office 2010 obsahuje všechny programy ze všech edic nižších. Tuto zdánlivě logickou samozřejmost Microsoft v minulosti nedodržoval, takže v záplavě edic panoval opravdu velký zmatek (totéž mimochodem platilo o Windows Vista).  Co se týče nových programů, tak jediným přírůstkem je nekomunikační platforma Lync nahrazující starší a méně sofistikovaný Communicator. 

Microsoft při návrhu Office 2010 částečně vyslyšel kritiku rozhraní Ribbon. Kulaté tlačítko s logem Microsoft Office v levém horním rohu okna každé aplikace nově nahradila položka File (Soubor), na kterou byli uživatelé zvyklí z předchůdců Office 2007. Microsoft si sám vyhodnotil a sebekriticky přiznal, že i když je prý nové rozhraní přehlednější (případnou polemiku teď nechme stranou), tak mnoho uživatelů marně hledá, kam se poděl obsah nabídky File. 

Řada uživatelů prý ihned neodhalí funkčnost zmiňovaného tlačítka známého z Office 2007. S ním se tedy uživatelé Office 2010 už nesetkají, ale konceptu Ribbon se Microsoft drží jako český politik své vysněné funkce. V Office 2010 se Ribbon rozšířil i do aplikace Outlook, kterou v Office 2007 svou přítomností ještě neobšťastňoval. Microsoft se dokonce rozhodl Ribbon přenést i do webové verze své kancelářské sady, která přišla ruku v ruce s Office 2010.

Za zmínku stojí, že Office 2010 je první verzí kancelářské sady Microsoftu dostupnou v 64bitové variantě. Microsoft však sám zejména firemním zákazníkům doporučuje volit 32bitovou variantu. Důvodem je kompatibilita s produkty třetích stran, které se navazují a napojují na Microsoft Office. Lze však očekávat, že v dalších verzích význam 64bitové varianty poroste podobně jako tomu bylo u Microsoft Windows. 

Velká „formátovo-standardová“ revoluce 

V první dekádě 21. století došlo v Microsoft Office k jedné podstatné změně, o které dosud nebyla řeč. Microsoft od počátku používal vlastní uzavřené proprietární souborové formáty. To často bylo kritikou, když si jeho řešení vybrala státní správa. Alternativní kancelářské sady se sice se soubory DOC, XLS nebo PPT snažily poprat, ale samozřejmě nemohly zaručit stoprocentní kompatibilitu. 

Microsoft ovšem o otevřených formátech dlouho nechtěl ani slyšet a kritiky se snažil umlčet uvolněním bezplatných prohlížečů dokumentů, tabulek a prezentací ve svých proprietárních formátech. S Office 2007 přišla změna. Microsoft připravil nový otevřený souborový formát Office Open XML, který byl později i přes nejrůznější kritiku uznán regulérním standardem. 

Nastal však problém se zpětnou kompatibilitou. Jelikož aplikace ze sady Office 2007 využívaly Office Open XML jako výchozí formát souborů při ukládání dat, uživatelé často svou práci uložili jako dokument, tabulku nebo prezentaci, kterou nebylo možné otevřít v dřívějších verzích Microsoft Office. Řešením byl Office Compatibility Pack, který plnou podporu Office Open XML přidával i do Office XP a Office 2003. 

Nebylo to ale bezbolestné řešení. Zaprvé o něm mnoho uživatelů vůbec nevědělo a zadruhé nebyl podporován kancelářský balíček Office 97, který i po více než deseti letech po uvedení na trh měl svou stále existující nezanedbatelnou uživatelskou základnu převážně se rekrutující z firem a živnostníků setrvávajících u operačních systémů, které pozdější verze již nepodporují. Jejich výměna by pro ně přitom znamenala i nutnou investici do nového hardwaru.

I přes porodní bolesti přechodu Microsoft Office na otevřený formát souborů lze tentok krok hodnotit v daném kontextu jako pozitivní. S Office 2010 navíc přišla podpora konkurenčního otevřeného standardu Open Document Format, na který sází řada open source kancelářských řešení v čele s dnešními balíčky Apache OpenOffice (někdejší OpenOffice.org), LibreOffice, KOffice nebo textový editor AbiWord. 

Office 2010 dá dokonce uživateli vybrat, který ze dvou otevřených standardů si přeje používat (což je dost možná důsledek tlaku Evropské komise na interoperabilitu řešení Microsoftu) a nadále samozřejmě podporuje kvůli zpětné kompatibilitě i původní formáty souborů. Pochlubit se navíc může podporou exportu souborů do PDF. No, ono to vlastně není na chlubení, protože alternativní kancelářské sady tuto funkci nabízely jako samozřejmost už delší dobu.

Zkrátka nepřišli ani uživatelé Office 2007, jimž druhý servisní balíček nabídl nativní podporu exportu do PDF a plnou podporu pro soubory využívající standardizovaný Open Document Format (ODF). Do příchodu druhého servisního balíčku bylo nutné podporu PDF a ODF řešit formou plug-inů, které ne vždy fungovaly optimálně. Platí to tedy hlavně o těch přidávajících podporu ODF.

S Office 2010 se Word & spol. vydaly na web

Microsoft pod značkou Office Live už několik let před příchodem Office 2010 koketoval s propojením desktopové sady Microsoft Office s online funkcemi, tedy konkrétně se sdílením a skladováním dokumentů, tabulek či prezentací prostřednictvím Internetu. Teprve s Office 2010 přišla webová kancelářská sada Office Web Apps jako přímá odpověď na Google Docs. 

Office Web Apps přenáší do webového prostředí zjednodušenou verzi aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Pro řadové uživatele je sada k dispozici zdarma. Jako online úložiště funguje cloudová služba SkyDrive (dříve Windows Live SkyDrive). 

Služeb Office Web Apps mohou uživatelé využít k editaci či prohlížení dokumentů, tabulek, prezentací či poznámek, které si s využitím SkyDrive zálohují do cloudového úložiště a zároveň synchronizují mezi svými jednotlivými počítači a dalšími zařízeními. 

Budoucnost: Office 2013, cloud a mobilní verze

Microsoft Office ve verzi 15 má již své jméno: Office 2013. Vyjde nejspíše v příštím roce, pokud Microsoft po dlouhých letech neporuší tradici, že číslo v názvu jeho kancelářské sady označuje rok, kdy vyšla. S Office 2013 přijde výrazné zredukování edic. 

Microsoft již nepočítá s edicí Basic, kterou by OEM partneři mohli vybavovat své nabízení počítače. Důvod? Prý negativní odezva uživatelů. Uživatelům chce k vyzkoušení nyní nabízet klasickou trial verzi a Basic edici má při některých příležitostech zastoupit Office Web Apps.

Office 2013 nadále počítá s konceptem Ribbon, ovšem s výraznými kosmetickými změnami. Těmi prochází prakticky všechny produkty Microsoftu, aby se sladily s grafickým konceptem prostředí Metro z nových operačních systémů Windows 8 a Windows RT. Ribbon v podání Office 2013 ovládne kontrastnější barevné provedení, kde různé odstíny modré nahradí bílá barva. 

Ovládací prvky budou vyhlazeny, aby působily plochým dojmem. Je to jako u módy v oděvnictví. Staré věci přicházejí znovu do módy, ovšem s nějakými těmi obměnami. Jestliže se dříve v rámci jedné z módních vln při návrhu grafického prostředí dbalo na plastický design ovládacích prvků, dnes Microsoft jde přesně opačným směrem.

Sada Office 2013 má výrazně více spoléhat na cloudové a synchronizační služby a osobní počítače nebudou její jedinou domovinou. Bude základní součástí Windows RT, tedy systému dodávaného s  tablety postavenými na ARM architektuře. Uživatelé Windows 8 si sadu Office 2013 budou muset nadále koupit jako samostatný produkt.

Zatím není oficiálně potvrzeno, jak to bude s podporou starších systémů. Neoficiálně se hovoří minimálně o konci podpory Windows XP. Nad Windows Vista visí otazník. Systém Windows 7 by ale sadou Office 2013 měl být téměř určitě podporován. Jasněji bude po uvolnění veřejné betaverze, která se očekává už několik měsíců. Dočkat bychom se ji mohli během léta. 

KL22 hlasovani

Zatímco podpora předchůdců Windows 8 je otázkou, tak Microsoft již veřejně deklaroval, že s Microsoft Office chce vzít útokem mobilní zařízení. Svou kancelářskou sadu hodlá nabídnout nejen uživatelům svých mobilních systémů Windows Phone a Windows RT (kde je, resp. bude Microsoft Office nedílnou součástí systému), ale i uživatelům mobilních zařízení od Applu (iPhone, iPad) a zařízení se systémem Android.

Krátce po tomto oficiálním oznámení Google, který stojí za open source systémem Android, koupil mobilní kancelářskou sadu QuickOffice. Těžko se v tom vidí náhoda. Spíše blesková reakce na skutečnost, že se z Microsoftu valí do jeho systému kukaččí vejce v podobě Microsoft Office, které by mohlo v návaznosti na další produkty být hrozbou i pro Google Docs či Google Drive. A nepřímo díky spolupráci Microsoftu s Facebookem na Docs.com i pro Google Plus.