Hlavní navigace

Microsoft: Počítače budou brzy chytřejší než lidé, zde budeme nejvíce investovat

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Překládání jazyků v reálném čase, dotazování se v přirozené řeči, doplnění lidí stroji a tak dále. Microsoft má v práci s daty velké plány.

Microsoft dál roztáčí strategii, kterou krátce po svém příchodu do čela společnosti Satya Nadella pojmenoval Data Culture, tedy kultura dat. „Během 15 až 20 let tu budou počítače chytřejší než lidé. A to je oblast, kde uvidíte největší investice Microsoftu,“ řekl mi na setkání v Londýně jeden z manažerů firmy Jonathan Woodward.

Redmond už rozjel sérii akcí, které mají k určitým formám umělé inteligence a zautomatizované analytické práci s informacemi vést. 

Objevily se třeba první verze Skype Translatoru, který umí v reálném čase překládat mezi více jazyky. Aktuální podoba má být podle Microsoftu pouze začátek, který povede ke spolehlivému cíli. „Mám tři děti. Budou se v budoucnu muset učit jazyky? Pravděpodobně ne,“ říká k tomu Woodward poněkud odvážně.

Podle Softies bude už v roce 2018 na práci kolem tří milionů pracovníků dohlížet umělá inteligence. V roce 2020 pak má „75 procent firem na trhu soutěžit skrze algoritmy“. Jinými slovy, práce s daty má být podle představ zásadní pro fungování společností. „Algoritmy a AI budou také stát za velkou částí interakcí se zákazníky a bude nutné plně všem těm algoritmům porozumět.“

Člověk se strojem

V Microsoftu se zároveň kloní k té verzi budoucnosti, kdy všechny tyto strojové novinky nemají lidi nahradit, ale naopak je doplňovat. Jak říká Nadella, nebude to člověk versus stroj, ale člověk se strojem.

V Redmondu mají i takovou představu, že k datům a výsledkům jejich zpracování bude možné přistupovat bez nějakých hlubších znalostí a bez potřeby znalosti kódování a dotazování se do firemních datových skladů. Dotazování by mělo probíhat skrze přirozený jazyk. I proto lze vidět snahy o nasazení Cortany ve firemním prostředí či nedávné ohlášení podpory pro vývoj chat botů.

Do toho spadá i pojem, kterému v Microsoftu říkají „ambient intelligence“. „Nejvíce inovací bude vidět kolem takzvaných kognitivních věcí,“ říká Woodward.

Marcom

Pro Microsoft je propagování celého tématu samozřejmě dobrou obchodní příležitostí. Jak Woodward uvedl, do této oblasti nyní proudí značná pozornost a investice a v Redmondu vzniká poměrně rozsáhlá platforma označovaná také jako „Intelligent Data Platform“.

Její hlavní esencí je SQL Server (pro Microsoft zásadní verze 2016, mimo jiné připravovaná i pro Linux, vyjde už během pár týdnů), zapadají tam ale i další věci, přičemž hodně jich běží v cloudu – Cortana Analytics, Power BI, Document DB, Azure SQL, R Server, HDInsight (Hadoop v Azure na platformě Hortonworks), IoT Hub a další.

Našli jste v článku chybu?
12. 5. 2016 12:52
Petr M (neregistrovaný)

Už jsem několikrát viděl, že počítač s Windows byl chytřejší, než uživatel.

1) Rozhoduje se, že zastaralý generický ovladač pro Win 2000 je lepší, než ovladač od výrobce pro Win 7. A není boha, který by jim správnej ovladač vnutil. 2) Ví líp než uživatel, že mu bude líp vyhovovat novější systém se zmršeným UI, kde nejede jeho hardware, a vytrvale ho nabízí. 3) Ví nejlíp, jak a kde ukrást data, aby se z nich "učili" v Redmondu. Takže zloděj nebude muset číhat, jenom se zeptá Cortany, kde kdo v d…

12. 5. 2016 13:40
Vinczák (neregistrovaný)

Keď sa Microsoft púšťa do niečoho, nikdy to nedopadne dobre