Hlavní navigace

Microsoft spouští nové vizuální online médium

21. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft zpřístupnil veřejnosti vizuální médium Photosynth, které balancuje na pomezí sofistikované panoramatické fotografie a VRML. Aplikace, na které pracuje Microsoft Research (patří do rodiny MS Live Labs) uměla dříve poskládat z mnoha fotek jednu velkou a své využití nalezla zejména ve vlastních projektech Microsoftu (Virtual Earth). Její současná verze využívá překrývající se digitální fotografie pro vytvoření trojrozměrných a 360 stupňových obrazů, které lze za pomoci photosynt pluginu…

Microsoft zpřístupnil veřejnosti vizuální médium Photosynth, které balancuje na pomezí sofistikované panoramatické fotografie a VRML. Aplikace, na které pracuje Microsoft Research (patří do rodiny MS Live Labs) uměla dříve poskládat z mnoha fotek jednu velkou a své využití nalezla zejména ve vlastních projektech Microsoftu (Virtual Earth). Její současná verze využívá překrývající se digitální fotografie pro vytvoření trojrozměrných a 360 stupňových obrazů, které lze za pomoci photosynt pluginu sdílet přes Internet. Zatímco prohlížení je limitováno pouze nainstalovaným pluginem v prohlížeči (podporován je zatím Explorer a Firefox), samotná tvorba „synthů“ již vyžaduje vlastnictví účtu Live ID pro přístup na výpočtový server www.photosynth.com.

KL22_nominace

Microsoft vidí jako hlavní způsob využití technologie v 3D galeriích cestovních kanceláří, muzeí nebo vědeckých institucí, ale předpokládá zároveň i široké možnosti amatérského využití. Do budoucna plánuje integraci synthů do svých map. Na webu photosynth.com je dnes možné spatřit modely architektonických památek jako je Eiffelova věž, Parthenon nebo Stonehenge. U nás se zatím rozhodlo pro nasazení této technologie muzeum Karlova mostu. V našem archivu je již několik tisíc fotografií, které mapují současný stav mostu, a které využívají památkáři při jeho opravách. Rádi bychom tento materiál zpřístupnili všem zájemcům a vytvořili detailní model tohoto pražského skvostu, prohlašuje ředitel Muzea Karlova Mostu Zdeněk Bergman.

Samotná technologie funguje tak, že skládá desítky nebo stovky částečně se překrývajících fotografií do detailního 3D modelu snímané scény. Při skládání online aplikace snímky analyzuje, vyhledá podobnost s ostatními ve vybrané skupině a na základě takto zpracovaných dat určí, odkud byl snímek pořízen a zařadí ho do modelu. Výsledný obraz podporuje absolutní volnost pohybu ve všech směrech a umožňuje přibližování a oddalování, které nefunguje na bázi digitálního zoomování, ale na přechodech mezi fotografiemi celku a detailů. 3D prostředí je údajně možné vytvořit i ze snímků, které nafotili různí autoři v rozdílných časech. (Tisková zpráva)

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.