Hlavní navigace

Microsoft Technet končí, díl viny nesou i piráti

9. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Cesta jak získat testovací a zkušební produkty Microsoftu za roční poplatek prostřednictvím Technetu končí.

Microsoft Technet byl dlouhé roky skvělou cestou k získávání produktů Microsoftu pro testovací a zkušební účely. Stačilo zaplatit roční poplatek a poté, kdykoliv bylo potřeba, jste mohli získat produkty Microsoftu v plné podobě. Samozřejmě, s omezením licenčními podmínkami pro účely testování a zkoušení. Technet ale k 31. srpnu končí. Předplatitelé budou službu moci využívat do konce předplatného, nové předplatné už ale pořídit nepůjde.

Konec Technetu částečně ovlivnili i piráti a samozřejmě řada firem i jednotlivců, kteří ho masově zneužívali. Získané licence bylo možné  užívat (na základě Podmínek (EULA)) pouze pro testování, přesto Technet běžně sloužil k pořizování software do plného užití, včetně kompletního vybavování firem. A zajímavé na historii Technetu je i to, že se zalíbil pirátům. Ti se vydávali sbírat klíče k aktivaci software za pomoci kradených kreditních karet. Získané klíče poté samozřejmě prodávali.

Konec Technetu samozřejmě nemají na svědomí jenom piráti a nezodpovědní předplatitelé, Microsoft to ostatně konstatuje i ve vyjádření ke konci: „Ačkoliv  služba Technet zažila pirátství a zneužívání licencí v minulosti, nešlo o jediný faktor v rozhodování o ukončení služby.

Kde můžete získávat produkty na zkoušku po ukončení Technetu? Technet Evaluation Center a Technet Virtual Labs jsou vhodné rozcestníky k aktuálně nabízeným zkušebním verzím, které zpravidla lze získat v 30– až 180denní zkušební verzi.

KL22_nominace

Podle Microsoftu je právě i přesun od formy předplatného k zkušebním verzím zdarma u samotných uživatelů jedním z dalších důvodů, proč Technet končí. Konec se netýká Technetu jako zdroje informací, samotný web – www.technet.com – zůstává v provozu. Končí pouze služba umožňující (na základě ročního předplatného) získávat software.  Podobný systém prostřednictvím MSDN zůstává podle všeho stále v provozu.

Zdroj: Technet Subscriptions and Licencing

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.