Hlavní navigace

Microsoft umožnil v čínské verzi Skype šmírování na základě klíčových slov

Daniel Dočekal

Čínská verze Skype obsahuje šifrovaný seznam více než tisícovky slov. Jeho obsah napovídá, k čemu by vlastně mohl sloužit.

Jeffrey Knockel, student University of New Mexiko, objevil v čínské verzi Skype seznam více než tisícovky slov. Seznam je šifrovaný a obsahuje slova jako „BBC“, „Democratic Unionist Party“. Což napovídá, k čemu by vlastně mohl sloužit. Výskyt klíčových slov spouští záznam chatové komunikace a odesílání zpráv na servery v Číně. Některá slova vedou k tomu, že zprávy vůbec neprojdou, čínské Skype je blokuje.

Čínské Skype, pod názvem TOM-Skype, je používáno 96 miliony uživatelů a v Čině funguje jako joint-venture s tamní společnosti Tom Online, která je také majoritním vlastníkem.

EBF17

Snaha získat vysvětlení přímo od Microsoftu je zatím marná, ani po snahách v podobě zveřejnění otevřeného dopisu (24. ledna, viz Otevřený dopis pro Skype žádá Microsoft o jasné informace o soukromí uživatelů). Jediné co se podařilo získat je potvrzení, že Microsoft Skype v Číně provozuje s partnerem, Tom Online. A že „TOM má nastavené procedury, které zajišťují vyhovění lokálním zákonům“.

Jeffrey Knockel kompletní seznam zveřejňuje na webu, najdete ho na adrese cs.unm.edu/~jeffk/tom-skype/ a podle historických záznamů je zřejmé, že seznam se (samozřejmě) aktualizuje. Většina slov v seznamu je přímo v čínštině, ale některá slova jsou anglická (například flg, falungong, falundafa, ale třeba i bullshitliar).

Našli jste v článku chybu?
12. 3. 2013 9:43
Petr (neregistrovaný)

IBM, Ford, Hugo Boss, Coca-Cola, Bayer, Siemens, Kodak, Allianz a další velké firmy podporovali Hitlera. Není žádný div, že Microsoft podporuje současnou Čínskou vládu. Firmy dělají co se vyplácí. Pokud je kvůli tomu zákazníci nezačnou bojkotovat, nic se nezmění.

12. 3. 2013 11:45
Fred (neregistrovaný)

Cinskou vladu podporuje kazdy, kdo si kupuje cinske vyrobky. A vzhledem k tomu, ze se v Cine dnes vyrabi praakticky vse, podporujeme ji vsichni!