Hlavní navigace

Microsoft varuje uživatele Windows před Safari

2. 6. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft apeloval na uživatele Windows, aby nepoužívali prohlížeč Safari. Důvodem není konkurenční boj, ale bezpečnost. Kvůli kombinaci bezpečnostních nedostatků v prohlížeči Safari a systémech Windows Vista a Windows XP totiž může útočník dostat do počítače uživatelů prakticky libovolný kód a ten potom také spustit a převzít tak kontrolu nad napadeným počítačem. Safari totiž nevyžaduje od uživatele potvrzení o stažení souboru. Apple na již dříve popisované chování prohlížeče odpověděl, že…

Microsoft apeloval na uživatele Windows, aby nepoužívali prohlížeč Safari. Důvodem není konkurenční boj, ale bezpečnost. Kvůli kombinaci bezpečnostních nedostatků v prohlížeči Safari a systémech Windows Vista a Windows XP totiž může útočník dostat do počítače uživatelů prakticky libovolný kód a ten potom také spustit a převzít tak kontrolu nad napadeným počítačem. Safari totiž nevyžaduje od uživatele potvrzení o stažení souboru. Apple na již dříve popisované chování prohlížeče odpověděl, že podle něj nejde o chybu bezpečnostního charakteru a opravena bude až časem. Na výzvu Microsoftu zatím nereagoval. (Security World)

Microsoft není jediný, kdo varuje před Safari. Své zákazníky před Safari varovali i provozovatelé platebního systému PayPal a to kvůli absenci antiphishingové ochrany. Safari je přitom dle statistik od Net Applications třetím nejrozšířenějším prohlížečem s podílem 6,25 procenta. Podíl verze pro Windows však činí pouze 0,28 procenta (verze 3.1 měla v květnu 0,27 procenta + 0,01 procenta starší verze 3.0) a to i přes kontroverzní praktiky distribuce uživatelům ostatních programů od Applu.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.