Hlavní navigace

Microsoft vstupuje do světa minipočítačů á la Raspberry Pi

29. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Projekt s názvem Sharks Cove je určen k vývoji hardwaru a ovladačů pro mobilní operační systémy Windows a Android. Firma doufá, že zaujme vývojáře zaměřující se na tablety.

Microsoft začal včera přijímat předběžné objednávky na minipočítač Sharks Cove, na jehož vývoji spolupracuje se společností Intel a hardwarovým výrobcem CircuitCo. Sharks Cove je k mání za 299 dolarů (6114 Kč) a Microsoft ho popisuje jako „vývojářskou desku, kterou můžete využít při vývoji hardwaru a ovladačů pro Windows a Android.“ Minipočítač je osazen čtyřjádrovým procesorem Intel Atom Z3735G pracujícím na frekvenci 1,33 GHz nebo 1,83 GHz. Má 1 GB RAM, flash disk o kapacitě 16 GB a je vybaven MicroSD slotem (kompletní specifikace).


Autor: Microsoft

V Microsoftu věří, že si Sharks Cove, i přes svou o poznání vyšší cenu než podobná zařízení bez podpory Windows, najde svoji cílovou skupinu. Minipočítač by se měl podle představ Microsoftu využívat při vývoji subsystémů pro tablety a mobilní zařízení s procesory Intel Atom.

Připomeňme, že minipočítač Raspberry Pi s procesorem ARM přijde na 35 dolarů (716 Kč). MinnowBoard od Intelu, který je kompatibilní jak s Linuxem, tak Androidem je nově k dispozici za 99 dolarů (verze s jednojádrovým procesorem Intel Atom Processor E3815, 1,46 GHz). Redaktor serveru The Register Richard Chirgwin ale tvrdí, že spravedlivější by bylo Sharks Cove porovnávat například s projektem Intel Galileo.

Microsoft upozorňuje, že za 299 dolarů zákazník nezíská pouze hardware, ale i instalační obraz k Windows 8.1 a všechny potřebné nástroje, které ho umožní využít na Sharks Cove.

UXD

„Když navíc uvážíte, že Windows Driver Kit 8.1 můžete spárovat s Visual Studio Express a oba máte s platným MSDN účtem zdarma, tak zjistíte, že počáteční náklady pro vývojáře Windows ovladačů jsou výrazně nižší, než tomu bylo dříve,“ uvedl Michael Fourre z Microsoftu.

Zdroj: Windows Hardware and Driver Developer Blog

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.