Hlavní navigace

Microsoft vypustil odlehčená Windows 10 pro internet věcí

13. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Microsoft
Windows pro Raspberry Pi a podobná zařízení už ukazovala firma v květnu na vývojářské konferenci. Teď je venku ostrá verze.

Windows pro internet věcí nese jméno Windows 10 IoT Core, má být podle vývojářů zajímavou alternativou k Raspbianu nebo dalším operačním systémům na linuxovém základu. 

Vývojáři možná budou postrádat tlačítko Start. IoT Core ale běží kromě Raspberry Pi 2 i na Minnowboard Max. Jde o hodně odlehčenou verzi, takže si rozhraní musí napsat vývojáři sami. 

Preview  Windows 10 IoT Core představil Microsoft už v květnu na konferenci Build. V ostré verzi přibylo plno novinek, jako třeba funkční Wi-Fi nebo Bluetooth. Dalším vylepšením, kterým systém za poslední čtyři měsíce prošel, je lepší podpora pro Python a Node.js a další. 

Microsoft se tímto krokem chce dostat i do zařízení, kolem kterých dosud jen kroužil. Rostoucí svět „internetu věcí“ je lákavý. Podle nejoptimističtějších odhadů Cisca by měl totiž do roku 2018 počet M2M zařízení na světě překročit 7 miliard.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).