Hlavní navigace

Mikroplatby: jaké jsou možnosti?

23. 5. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Zatímco tuzemské internetové platební systémy byly českou legislativou defacto postaveny mimo zákon, v zahraničí existuje již řadu let nemalá konkurence. A protože nám nic nebrání jejich využití, je nutné si zvolit tu nejefektivnější variantu pro naše nákupy a podnikání.

Jelikož Internet je celosvětové médium a většinu služeb, které zde nalezneme, je možné využívat z kterékoliv země, není nic zvláštního na tom, že ani internetové peněženky nejsou výjimkou. Samozřejmé je, že v mnoha lidech zavládne skepse při pomyšlení na finanční transakce realizované přes Internet u zahraniční společnosti, ale pokud chceme používat některé internetové platidlo, nemáme moc na výběr.

Situace se naštěstí mění k lepšímu, čemuž minulý rok napomohlo i kompletní zpřístupnění služeb celosvětově nejznámější internetové peněženky Paypal, která nám dříve díky konzervativnějšímu přístupu neumožňovala přijímat platby (informovali jsme vás v článku PayPal se konečně otevírá českým obchodníkům). Paypal však není jediným platidlem, a tak si povíme i o dalších systémech, které můžete při svém nakupování využít.

Moneybookers (MB)

V Česku se jedná o velmi známý platební systém, který si zde vybudoval jméno především díky existenci českého bankovního účtu, a tak jsou vklady (případně výběry) na MB účet bezproblémovou záležitostí. Na konci minulého roku byl navíc MB lokalizován do českého jazyka (Moneybookers v češtině) a tím si získal další, dosud nerozhodnuté uživatele. Již od počátku se o MB mluvilo převážně v souvislosti se sázkovými kancelářemi, v současnosti se s ním nejčastěji setkáváme také právě zde.

Poplatky Moneybookers
Transakce Způsob Cena
Odeslání peněz  – 1 % z částky (max. 0.5 EUR)
Přijetí peněz  – zdarma
Vložení na účet bankovním převodem zdarma
kreditní kartou 1,9%
Výběr z účtu bankovním převodem 1,8 EUR
Visa kartou 1,8 EUR
Šekem 3,5 EUR

Začátek působení: r. 2001.

Poplatky

e-gold

Název této služby je velice výstižný – veškerý obsah účtu je totiž počítán na gramy zlata a ne na koruny či dolary jako u ostatních služeb (společnost udává 100 % jištění finančních prostředků skutečným zlatem). To s sebou nevyhnutelně nese výhody i nevýhody v podobě fluktuace ceny tohoto kovu a tím pádem i stavu vašeho účtu (jelikož nejsme finančně zaměřený server, pro odbornou radu ohledně investic do zlata musíte jinam – např. Měšec.cz: Vyplatí se investovat do zlata?).

Další zvláštností u e-goldu je řešení vkladu, příp. výběru peněz z účtu. Není totiž jednoduše možné provést tyto transakce přímo, ale je nutné k těmto úkonům využít služeb třetích stran. Těmi jsou partneři e-goldu, u kterých lze „elektronické“ zlato nakoupit a posléze jim ho i odprodat (lze si u nich zakoupit anonymní kreditkartu, která platí i v ČR). Řešení to není příliš obvyklé, ale bohužel jediné, jak tuto službu legálně provozovat, protože účet si může založit kdokoliv, a to zcela v anonymitě – proto FBI již několik let po e-goldu doslova „jde“.

Poplatky e-gold
Transakce Cena
Odeslání peněz zdarma
Přijetí peněz 0,1 – 5 % (v závislosti na výši transakce)
Vložení na účet 1,5 – 4 % (závisí na výši transakce a vybraném zprostředkovateli)
Výběr z účtu 1,5 – 5 % (závisí na výši transakce a vybraném zprostředkovateli)
Výběr z účtu 1 % ročně z průměrné částky na účtu

Začátek působení: r. 1996

Neteller

Neteller se vydal cestou bezpečnosti a snahy o odstranění anonymity. V případě, že budete chtít využít služeb této společnosti, budete se nejdříve muset verifikovat v telefonickém kontaktu (což už samo o sobě může být pro mnohé česky mluvící uživatele problém) a odfaxovat identifikační údaje (OP, řidičský průkaz, účet za telefon a jiné). Služba tak nalezne využití především u obchodníků nabízejících různé vstupní bonusy či uvítací dárky pro nové uživatele, kde v případě anonymních účtů může snadno dojít k jejich zneužití. Z toho důvodu je nejčastější (ale ne jediné) nasazení Netelleru u online kasin, která jsou známá svojí „štědrostí“ pro nově registrované.

Poplatky Neteller
Transakce Cena
Odeslání peněz zdarma
Přijetí peněz zdarma
Vložení na účet zdarma
Výběr z účtu 4 EUR

Začátek působení: r. 2000

Firepay

Není ničím speciální, přesto je již poměrně rozšířen. Nabízí vkládání peněz na účet jak bankovním převodem, tak i kreditní kartou. Peněžní transakce na účtu jsou ze začátku sice poměrně limitované (je možné vložit max. $250 týdně), po krátké době však dojde k jejich navýšení. Na této službě mě zamrzela pouze skutečnost, že jsou v některé dny přetížené servery, a větší množství finančních transakcí se tak stává noční můrou. Lze však doufat, že tento problém v nejbližších dnech vymizí.

BRAND23 Workshop

Poplatky Firepay
Transakce Způsob Cena
Odeslání peněz  – zdarma
Přijetí peněz  – zdarma
Vložení na účet bankovním převodem $1.99
VISA kartou $4.99
Výběr z účtu bankovním převodem $2

Začátek působení: r. 2000

Jak můžeme vidět, je prakticky nemožné vybrat vítěznou internetovou peněženku. Každá má své výhody i nevýhody a neexistuje obecná odpověď. Proto jsme se zeptali významných obchodníků z různých oborů, zda plánují nasazení těchto platebních systémů, případně o kterých z nich uvažují.

Kasa.cz – Martin Kasa:

Mikroplatební systémy se nechystáme zavést z důvodu, že průměrná cena objednávky je na KASA.cz okolo 7000 Kč. Je jen velmi málo zákazníků, kteří si kupují drobné zboží, kde by mikroplatba měla význam. Navíc v takovém případě je možné využít dobírky, jelikož každý má podobný finanční obnos u sebe. Mikroplatební systémy však mají velký potenciál hlavně při platbě za obsah a služby, kde neprobíhá zároveň předání fyzického zboží.

Alza.cz – Petra Pospíšilová:

V současné době společnost Alza a.s. ve svém internetovém obchodě Alza.cz nabízí několik způsobů úhrady zboží, včetně bezhotovostní platby (platba kartou). O zavedení služeb, jako je např. PayPal, uvažujeme, jejich skutečné nasazení bude ale záležet na poptávce ze strany zákazníků a výši poplatků.

Ignum.cz – Milan Chvojka:

Aktuálně neplánujeme nasazení žádného mikroplatebního systému. Důvodem jsou především jiné priority související s rozvojem našich služeb obecně.

Stejně tak zatím necítíme nutnost podobný systém implementovat, jelikož jaksi zatím chybí poptávka na straně našich zákazníků. Ale ta není hlavní překážkou. Myslím, že česká internetová klientela se zatím nenaučila internetovým mikroplatbám důvěřovat. Nedůvěra ovšem může vycházet z osudu nadějných mikroplatebních systémů (jmenujme I LIKE Q od startupu Vilusion nebo Monetku od Computer pressu), které na českém trhu působily na přelomu a začátkem tohoto tisíciletí a kterým další rozvoj znemožnila novela zákona 124/2003 Sb., zkráceně pojmenovaná „zákon o platebním styku“. Tato novela stanovila provozovatelům všech platebních systémů od 1. ledna 2003 povinnost získat stejné bankovní licence, jaké mají finanční instituce, což znamenalo mj. složení (nepletu-li se) několika desítek milionů Kč jako rezervy u ČNB, tedy kritéria, které není, dle mého názoru, pro běžné společnosti snadné splnit. Dalo by se tedy říci, že zákonodárci nebyli tomuto způsobu placení v minulosti nakloněni, a mikroplatby proto na čtyři roky zcela zmizely z českého Internetu.

Pokud uvažujeme o nasazení nějakého systému, pak by to byl americký PayPal, který se zatím osvědčil především ve světě. Od podzimu loňského roku PayPal své služby zpřístupnil i české klientele (tzn. česká mutace) a myslím, že pokud se vytvoří kritická masa zájemců, bude časem nutností PayPal zákazníkům nabídnout a umožnit okamžité placení menších částek, pro které je klasický bankovní převod pomalý, drahý a třeba i nebezpečný.“

Jaký platební systém nejčastěji využíváte?

Autor článku

Autor je podnikatel na volné noze. Zajímá se o dění kolem Internetu, hardware a zabezpečování sítě. Zároveň spravuje a vlastní internetovou kavárnu/PC hernu ve městě Jihlava.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).