Hlavní navigace

Ministerstvo průmyslu zatím povede Sobotka. Nového ministra navrhne až po sjezdu

23. 2. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Úřad vlády ČR
Předseda vlády Bohuslav Sobotka zatím nenavrhl prezidentu Zemanovi jméno nového ministra průmyslu, který má nahradit Jana Mládka.

Premiér Bohuslav Sobotka zatím oficiálně nevybral muže, který na ministerstvu průmyslu a obchodu nahradí odvolaného Jana Mládka.

Sobotka dnes návrh na změnu ve vládě oficiálně předal prezidentu Miloši Zemanovi a zároveň mu navrhl, aby vedením úřadu pověřil dočasně přímo premiéra. Prezident podle Sobotky oba návrhy přijal.

„Navrhl jsem, abych byl pověřen řízením ministerstva průmyslu a obchodu do doby jmenování nového ministra průmyslu a obchodu,“ řekl Sobotka. Jméno nového ministra chce prezidentovi navrhnout až po sjezdu ČSSD, který proběhne 10. března. Mládek má podle premiéra úřad opustit ke konci února.

Sobotka připustil, že s prezidentem probíral i některé možné kandidáty na nového člena vlády. Konkrétní jména ale prozradit nechtěl.

„Chci, aby ministerstvo průmyslu a obchodu velmi rychle dotáhlo do konce změny, které se týkají situace na trhu mobilních operátorů, zejména návrhy, které se týkají legislativy, která by měla zlepšit práva spotřebitelů a přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data. Chci ty věci v příštích dnech a týdnech osobně pohlídat,“ řekl premiér.

Změna v ČTÚ

Ministr Mládek ve funkci skončil po sérii přehmatů a nešťastných výroků v oblasti telekomunikací. Premiérovi podle oficiálního zdůvodnění vadily „opakované postoje ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb.“

Budoucí nový ministr má na případné změny jen několik měsíců, které mu zbývají do voleb. Jeho zásadním příspěvkem může být zásah do složení Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Radnímu Ondřeji Malému končí mandát v březnu a předsedovi Rady Jaromíru Novákovi v říjnu.

MM socky3

Malý operátory ostře kritizuje a jejich kroky či cenovou politiku často veřejně napadá. Za to jej kritizoval odvolaný ministr, podle kterého se radní choval více jako aktivista než jako státní úředník. Mládek také řekl, že Malému mandát neprodlouží.

Nový ministr bude také dohlížet na vypsání prvních výzev v dotačním programu na stavbu vysokorychlostních sítí v oblastech, které nemají naději na komerční pokrytí. První výzvy má ministerstvo vypsat ještě na jaře.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn