Hlavní navigace

Míra softwarového pirátství v Česku stagnuje

14. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle analýzy Business Software Alliance (BSA), kterou v 108 zemích prováděla společnost IDC, je v Evropské unii 35 procent programů používáno nelegálně, což je zlepšení oproti stavu před rokem, kdy 38 procent programů bylo používáno v rozporu s licencí. V Česku ovšem míra softwarového pirátství stagnuje na 39 procentech. Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví přitom představují 2,9 miliardy korun, což je o…

Podle analýzy Business Software Alliance (BSA), kterou v 108 zemích prováděla společnost IDC, je v Evropské unii 35 procent programů používáno nelegálně, což je zlepšení oproti stavu před rokem, kdy 38 procent programů bylo používáno v rozporu s licencí. V Česku ovšem míra softwarového pirátství stagnuje na 39 procentech. Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou softwarového pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví přitom představují 2,9 miliardy korun, což je o 253 milionů korun více než v předchozím roce, tvrdí Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

KL22 hlasovani

Za posledních čtrnáct let se podařilo v České republice snížit míru pirátství o 27 procentních bodů. Aktuálně jsme si sice oproti průměru Evropské unie pohoršili, ale Česku patří poměrné dobré 11. místo z celého evropského společenství. Hůře než Česká republika je na tom kromě všech zemí bývalého východního bloku také třeba Francie nebo Itálie, kde je míra softwarového pirátství podstatně vyšší. Nejlépe je na tom Lucembursku (21 procent) a sousední Rakousko (25 procent). Nejhůře si v míře nelegálně používaných programů naopak vede Rumunsko a Bulharsko (68 procent).

V českých firmách míra nelegálních programů klesá, ale v domácnostech už to tak růžové není. V domácnostech šíření nelegálního softwaru nahrává zejména levná výpočetní technika v kombinaci s přístupem k vysokorychlos­tnímu Internetu, kde lze nelegální software snadno opatřit, vysvětlil Jan Hlaváč. Jistě není překvapením, že Internet je nejčastějším zdrojem nelegálně opatřených programů. Nejvíce kvůli softwarovému pirátství tratí společnosti Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel a Symantec. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.