Hlavní navigace

Koupí Microsoft místo Yahoo sémantický vyhledávač Powerset?

2. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft oznámil záměr koupit internetovou společnost Powerset, která vyvíjí poměrně unikátní stejnojmenný vyhledávač. Vyhledávací engine v Powersetu využívá jazykových vazeb zadávaných slov nebo řetězců, takže vlastně pracuje se sémantickým způsobem vyhledávání. V praxi to vypadá tak, že vyhledávač rozloží původní význam slov a předloží související koncepty ze své databáze. To v důsledku umožní používat nové vyhledávací strategie, zbaví nás nutnosti zadávat hledané výrazy zcela přesně a měl…

Microsoft oznámil záměr koupit internetovou společnost Powerset, která vyvíjí poměrně unikátní stejnojmenný vyhledávač. Vyhledávací engine v Powersetu využívá jazykových vazeb zadávaných slov nebo řetězců, takže vlastně pracuje se sémantickým způsobem vyhledávání. V praxi to vypadá tak, že vyhledávač rozloží původní význam slov a předloží související koncepty ze své databáze. To v důsledku umožní používat nové vyhledávací strategie, zbaví nás nutnosti zadávat hledané výrazy zcela přesně a měl by umožnit vyhledávání pro člověka daleko intuitivnějším způsobem. Sémantické vyhledávání je již delší dobu v popředí zájmu profesionálů na poli internetového vyhledávání a vzbudilo zájem i takových hráčů jako je Google. Přesto právě Powerset o pouhých několika desítkách zaměstnanců dokázal jako první dovést koncept plnohodnotného sémantického vyhledávače do funkční a komerčně použitelné vývojové fáze.

Akvizice Powersetu ale také představuje pouze dílčí součást rozsáhlého nákupního plánu, který Microsoft pojal po neúspěšném pokusu o převzetí současné světové portálové dvojky, serveru Yahoo. Jakých dalších akvizic se ještě můžeme dočkat? Částku, za kterou by měla být společnost Powerset k dispozici, Microsoft zatím zveřejnit odmítl. (Microsoft, Reuters)

Autor článku

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.