Hlavní navigace

Mistrovství světa ve fotbale nabídne ČT pouze ve standardním rozlišení

25. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

25. 1. 2010

Olympiádu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), fotbalový šampionát však jen ve standardním rozlišení nabídne letos tuzemským divákům veřejnoprávní Česká televize. Serveru DigiZone.cz to řekl technický ředitel ČT Rudolf Pop. Mistrovství světa ve fotbale z Jihoafrické republiky budeme vysílat pouze ve standardním rozlišení. V HD kvalitě ho nenabídneme, u­vedl.

K TÉMATU: ZOH 2010 Vancouver: Co chystá Česká televize, STV a Eurosport?

Podle Popa se ČT nevyplatí vysílat fotbalový šampionát v HD kvalitě jednak kvůli ceně distribučních tras, protože signál ve vysokém rozlišení obrazu zabere pětinásobek datového toku oproti standardními rozlišení, a také proto, že není technicky připravena na výrobu HD vstupů z pražského studia.

ČTĚTE TAKÉ: Vancouver budou první kompletně „HD zimní olympijské hry“

Fotbalové mistrovství trvá příliš dlouhou dobu, takřka měsíc. Souvisí to i s tím, že jakékoli sportovní vysílání v České televizi není jenom začátek a konec vlastního přenosu, ale i vstupy ze studia, další doplňkové pořady, a to bychom nebyli schopni v takovém dlouhém časovém období vyrábět tak, jak to teď budeme řešit HD přenosovým vozem u olympiády, vysvětlil Pop.

Majitel vysílacích práv k letošnímu mistrovství světa ve fotbale umožní přijímat přenosy některých zápasů také v 3D rozlišení. Také o něm však ČT neuvažuje. Ona záležitost s 3D vznikla později, než jsme podepsali smlouvy na distribuční trasy a na služby, které souvisejí s výrobou signálu v JAR. V té době se mluvilo pouze o HD a SD výstupech, hájí se šéf techniky ČT.

NAPSALI JSME: Fotbalový šampionát 2010 může být vysílán v 3D

Ale i kdyby Kavčí hory o možnosti 3D přenosů věděly před podepsáním smluv na distribuční trasy, zřejmě by se do tohoto experimentu nepustily. Jak totiž dodává Rudolf Pop, ono je trošku paradoxní, že na jedné straně mluvíme o 3D vysílání, a na druhou stranu po nás stále ještě řada společností požaduje, abychom jim dodávali vysílání ve formátu 4:3.

Server DigiZone.cz přinese zítra podrobný rozhovor s Rudolfem Popem o technickém zajištění vysílání ČT ze Zimních olympijských her ve Vancouveru

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.