Mnichov bývá obecně dáván za příklad úspěšného přechodu státního aparátu na open-source řešení. Město na úpatí Alp s bezmála milionem a půl obyvatel se v roce 2003 rozhodlo, že své dosavadní komerční operační systémy Windows vymění za systém Linux. Radní si od toho slibovali větší transparenci fungování, úsporu výdajů, přístup ke stále se rozvíjející nabídce bezplatného softwaru a hlavně lepší funkcionalitu bez nutnosti nákladné externí technické podpory.
Kompletní přechod na Linux, resp. na distribuci LiMux vycházející z Unbutu, byl završen v roce 2013. LiMux je v současné době nainstalován v Mnichově na téměř patnácti tisících stanicích. Mnichovská radnice tvrdí, že přechodem na open-source řešení ušetřila již 10 milionů eur.
I přesto se však v poslední době mezi komunálními politiky objevily úvahy, zdali by se Mnichov neměl vrátit od Linuxu a kancelářského balíku OpenOffice.org k operačnímu systému Windows a kancelářskému balíku Office.
Zástupce primátora Josef Schmidt potvrdil deníku Süddeutsche Zeitung, že město zkoumá možnost přechodu zpět k produktům Microsoftu. Podle Schmidta si totiž prý zaměstnanci v posledních letech opakovaně na open-source řešení stěžují a jsou s ním nespokojeni. Zajímavé přitom je, že bývalá starostka Christine Stroblová loni uvedla, že Linux je pro zaměstnance radnice již dlouhou dobu denní rutinou.
Zdroj: Süddeutsche.de