To jistě, ale článek je odfláknutý a říká něco, co není pravda. Žádný přechod zpět na proprietární a uzavřenou platformu se neplánuje. Naopak, nasazení Linuxu a OpenSource přineslo, přináší a bude Mnichovu přinášet nemalé úspory.
To jen současný pan primátor je Microsoft fan (jistě ne zadarmo, jak znám Microsoft) a nějaká sekretářka asi nemůže najít karty tam, kde byla zvyklá.
Naštěstí rada města tyto hloupé nápady nepodporuje a pevně stojí za současným řešením.
To odstavení jaderných elektráren nebylo kvůli zeleným sluníčkovým ideologiím, nýbrž proto, že se spousta lidí po událostech ve Fukušimě zalekla jádra. Ovšem že spalováním uhlí se do vzduchu dostává nemálo radionuklidů (zejména Thoria 232 a Radia 226), se až tak moc neví, takže to v podstatně nikoho neděsí.
Mno ... na linuxu samozrejme viry jsou, ale nikoli takove, ktere by si mohl spustit uzivatel. Na tuxovi totiz uzivatel bezne spusti jen to, co mu pripravil admin, a nic jinyho. To neni jako ve widlich, ze si nekam nakopiruje exe ... a spusti. A antivirak na linuxu ... sem videl pouze tak na nejaky GW, kde to filtrovalo trebas maily ... kvuli widlim.
Sice v tomto žabomyším boji fandím Linuxu, ale do budoucna je směr asi jeden: tencí klienti s minimální správou a serverové aplikace, ať už bude technologie jakákoliv. Ouřada co potřebuje napsat a vytisknout dopis a pracovat s předem danými aplikacemi totiž nepotřebuje plnohodnotné pc.
Zaměstnanci si samozřejmě stěžovat budou, chybí jim hry, skype a další aplikace, které si byli zvyklí načerno instalovat ve Windows. Mám s něčím podobnou zkušenost před několika lety, kdy jsem pracoval ve firmě nasazující na zkoušku na pár starých pc linux namísto windows. Nový produkťák si strašně stěžoval, že na tom nemůže pracovat, ačkoliv opravdu jen mailoval a vkládal přes webovou aplikaci data, maximálně ještě ořezával obrázky z dodaných cd. A že mu stačí Wxp (ano, je to dlouho). Tak dostal na stejný hw Wxp, tak si stěžoval, že nemůže pracovat, protože je to na něm pomalé. Nakonec dostal nové pc s xp profesional a byl spokojen. Než odešel, příčina stížností vylezla najevo: pařil tam nějaké hry, které si tam svévolně nainstaloval.
Ale NIKDE nevidím, na CO přesně si ti zaměstnanci stěžovali?
- že si tam nemohou instalovat kdejakou kokocinu?
- že jim v mailech neblikají blbostě, které všem ostatním ano?
- že jim zbytek státní správy/veřejnost posílá soubory ve formátu majkrosoftu, a tudíž s tím mají (občas) problémy?
Jsem schopen pochopit a uznat tu poslední věc, ale je otázka, zda není řešením něco jiného, než přechod zpátky k majkrosoftu ...
Ach jo. Primární problém Fukušimy byl ten, že větší část nouzových zdrojů elektrárny ta relativně neškodná tsunami zničila a pro ty, co přežily, nejprve došla nafta do dieselgenerátorů a pak i proud v bateriích, takže jaksi nebylo čím pohánět chladící čerpadla.
Když člověk trochu zapátrá, celkem snadno zjistí, že přirozené radioaktivní pozadí českého žulového masivu je vyšší, než "zamoření" v oblasti kolem JE Fukušima - s vyjímkou horkých zón přímo v areálu elektrárny.
Oni tam používají OpenOffice? No na ten bych si asi taky stěžoval. LibreOffice je výrazně lepší volbou.
Celkem by mne ale zajímalo na co si ti zaměstnanci stěžují. Z osobní zkušenosti vím, že největší problémy jsou se spoluprací s MSFT produkty (otevření proprietary sr..ek v doc či docx apod.). Kdy je chyba na straně .doc souboru, ale uživatel z toho viní OpenOffice / LibreOffice které ten dokument odmítá otevřít.
K téme:
0.| http://diit.cz/clanek/mnichov-se-na-windows-nevraci
1.| http://techrights.org/2014/08/19/munich-astroturf/
Prosím redakciu, aby nešírila ďalej lži. Ďakujem Vám.
Používají LibreOffice, a to už skoro 2 roky (viz http://www.openoffice.cz/novinky/mnichov-nasazuje-libreoffice). Mimochodem LibreOffice 4.3 má lepší podporu OOXML Strict (ISO/IEC 29500 Strict) než Microsoft Office 2013; jinak existence ISO/IEC 29500 Transitional byla úlitba ze strany ISO vůči Microsoftu, aby nebyl úplně vyšachován ze sféry standardizovaných formátů - první verze s podporou zápisu do verze Strict je totiž až 2013, verze 2010 ho uměla jen číst a verze 2007 byla úplně nekompatibilní (protože po neúspěšném prvním pokusu poslal Microsoft do ISO upravenou verzi formátu, který ale už nebyl kompatibilní s tím, který byl naimplementován v MSO 2007 a je též znám jako ECMA-376 1st edition).
V tomto sporu nestojím přímo na žádné straně, ale sluší se dodat, že ty informace o úsporách jsou založeny především na tvrzeních jejich šéfa IT. Ten asi těžko může tvrdit něco jiného, protože mu jako propagátorovi přechodu na Linux jde o židli zcela osobně, žádné nepřímé lobování kvůli někomu jinému. To samé se mimochodem týká i zmíněných členů rady města, taky by pro mnohé z nich znamenal krach projektu značný politický problém.
Naopak výhrady mají spíše nově zvolení členové rady, kteří s projektem nejsou spojeni, případně vystupovali proti déle. A v Německu bych byl s obviněním, že je dokázal uplatit MS, přeci jen opatrnější než u nás, ne že by se tam žádná korupce neděla, ale přeci jen je míra politické kultury znatelně lepší.
Osobně tento projekt sleduji déle a připadá mi, že to je spíše neúspěch - ne nějak drastický, systém jim už celkem funguje, ale úspory v TCO (není to jen o licencích) jsou poměrně malé i když se zvažuje jen IT a názory a řekněme "míra otravování" koncových uživatelů se vynechá. Kdyby se to posoudilo bez emocí, tak si myslím, že by to byl spíše argument proti přechodu. Otázkou ovšem spíše je, zda je na místě návrat k MS - přeci jen se hodně problémů už vyřešilo a do budoucna by teoreticky mohly úspory narůstat.
To totiž není zdaleka stejná otázka - i když se něco třeba i vysloveně neosvědčilo, tak to nemusí zdaleka vždy znamenat, že je totální změna nějakou výhrou.
Je mi jasné, že vaše odbornost se rozepíná napříč všemi obory, takže máte i perfektní znalosti z jaderné energetiky, ale asi vám trochu uniklo, že testy JE se dělaly i u nás a to pokud vím z nařízení EU tzn. dle jejich kritérií stanovených pro celou EU a na základě výsledků byly učiněny kroky k ještě vyšší bezpečnosti našich již tak dost bezpečných JE.
Jedna perlička z testů, kterou nejspíše nevíte, ale např. u Dukovanů, byla dokonce provedena simulace obří tsunami z nedaleké vodní nádrže Dalešice a proto se tam teď staví 30ti metrové ochranné hráze, aby se průniku tsunami zabránilo.
A pokud vám to ještě nedošlo, tak možná, že máte obecný rozhled, ale zrovna Drábové nesaháte ani po kotníky...
Já neznám přesný rozsah testů, ale jistě byly vytvořeny většími odborníky (na JE), než jsme všichni tady v diskuzi.
To chlazení Fukusimy přestalo fungovat právě po zásahu tsunami nebo se snad rozhodlo, že bude jen tak stávkovat?
Nevím o tom, že by někdo z odborníků, ale i z průměrně inteligentních lidí, říkal, že se nic nemůže stát, pouze, že pravděpodobnost, že se něco stane je vzhledem k bezpečnostním opatřením nízká. Nikdo vám nezaručí, že když zítra sednete do auta, tak to díky shodě řady chyb nevyletí do vzduchu, ale pravděpodobnost, že se to stane je jedna k miliardě (nebo spíše více :)
Ale popravdě vám asi může kdokoliv na 100% zaručit, že Temelín ani Dukovany do konce doby jejich životnosti nezasáhne zrovna tsunami :)
Shrnující článek mě nenapadá, je to spíš o řadě informací za delší dobu. Ony ty komentáře o výhradách uživatelů nejsou nyní zmíněny poprvé, objevovalo se to už v průběhu projektu.
Co se týče úspor, tak tam je hlavní problém v tom, že tvrzení o úspoře 10 miliónů EUR je založeno na odhadu ceny upgradu Windows, reálné číslo je (snad) to, kolik je stál projekt Linuxu, ale porovnávají to s odhadem. Ovšem při známém počtu PC v Mnichově a odhadu ceny licencí MS při takto velké dodávce do GOV sektoru ta kalkulace právě moc nesedí, což budí značné pochybnosti. Padlo to i tady v diskusi - když jen tu částku údajné úspory vydělíte počtem 15 tisíc PC, tak se dostanete na cca 18 tisíc korun. Prostý pohled do ceníku vám ukáže, že je něco špatně, i licence pro jednotlivce bez jakékoli slevy je levnější, ceny ve velkém a navíc pro GOV jsou podstatně níže. Vypadá to, že do "úspory" započítali všechno možné i nemožné, jen aby to "vyšlo".
Ale opakuji - já ten projekt vyloženě neodsuzuji. Pokud to ustojí, tak by provozní náklady mohly klesat a až za čas dojde u MS k dalšímu cyklu obměny, tak už by měla být úspora jednoznačnější. Nicméně návratnost je zjevně docela dlouhá a to se pořád vyhýbáme té otázce, jaký byl dopad na produktivitu po přechodu na Linux.
V nemecku stejne jako kdekoli jinde kazdej politik haji predevsim svoje zajmy. To nemusi znamenat, ze mu nekdo poslal par mega na ucet na bahamy. Staci, kdyz ma (trebas) nekoho, kdo vlastni firmu vyvijejici pro win, a ten nekdo je samozrejme timto vyvojem poskozen bud primo, nebo potencielne - pokud by se z toho stal trend, prijde o dzob, pripadne bude muset vynalozit nemale $$$ na zmenu platformy.
Rozhodne zapomente na to, ze nejaky politik nekde haji zajmy svych volicu, nebo aspon ekonomicke zajmy celku, ktery zastupuje.
Navic dost pochybuju, ze uvadene uspory si cuca z prstu sef mistniho IT, to by mu asi dost tezko nekdo zblajznul, nemluve o tom, ze ta uvadena cisla jsou pouze za !jedny! licence. Defakto se cela ta cisla smrskavaji na porovnani, kolik by stala migrace na novou verzi win (1x) vs kolik stal prechod na linux (1x) a ten rozdil je prave ta uvadena cifra, coz je naopak spis prekvapive, vzhledem k tomu, ze ac win nejsou plne kompatabilni, naklady na upravy/reimplementace aplikaci musely by jiste vetsi.
Realita je takova, ze v prubehu tech 10ti let by museli migrovat win minimalne 2x a to by samozrejme znamenalo nakup licenci taktez minimalne 2x a 2x veskerou praci. O dalsich nakladech ani nemluve (zasadni zmeny UI office, win ...).
TCo se projevi az casem, to se v prubehu migrace neda vubec brat v potaz. Navic i pokud by provozni naklady byly zcela totozne, daleko vetsi % tech penez zustane doslova doma.
Zkusme pocitat. Clanek uvadi usporu 10 milionu EUR pri poctu 15 000 instalaci. To vychazi "dabelske" cislo 666 a 2/3 EUR na jedno PC :-) Pokud tedy nakupovali v poctu 15 tisic licenci MS Office + Windows za takovou castku, tak jim to zrejme dodavala nejaka zdejsi konzultacni firma :-)
Tak to už se říkalo před deseti lety a možná i dřív a mezitím ještě několikrát pod různými názvy a skutek stejně zatím utek.
http://www.zive.cz/clanky/tenci-klienti--nahrada-za-kancelarska-pc/sc-3-a-130227/default.aspx
http://www.businessweek.com/magazine/content/09_32/b4142063275541.htm
Kdyz kdysi cela tahle saskarna zacinala, tak neslo "jen" o prechod z Woken na Linux, ale hlavne o prechod v Turbo Pascalu (popr. Borland C++) na gcc. Oni resili prechod z lokalnich dosovych aplikaci napsanych v Turbo Vision na neco jineho. A v te dobe existoval nezavisly port Turbo Vision na ncurses, takze je napadlo ze ty dosove aplikace presunou na Linux, pouzivat se budou pres terminal a jeste k nim dopisi nejaky databazovy backend. Kdo ale vi jak to nakonec dopadlo.
Shrnujici studie pry jsou, jenze jsou vzdy mohutne zpochybnovany tou stranou, ktera v nich "prohrala" - a vcelku po pravu. Napr. kdyz MS zverejnil vysledky sve studie (vlasni studii k dispozici nedal), ze na prechodu Mnichov provaril asi 67 mio EUR, tak pry (nevim, tak o bylo psano) predpokladal, ze by se porad jelo na XP a odpovidajich Officech :-)
To uz mi opravdu pripada realnejsi studie mesta, kde jsou alespon vycisleny prime naklady (pro hnidopichy: vcetne skoleni uzivatelu) a porovnany s vydaji na udrzovani up-to-date SW od MS (kolik bylo verzi Win a Oppice?)
OK, a simulovalo se, jak tam budou jezdit cisterny a chladit reaktor, kdyz potencielne ta prehrada ze ktery se bere voda prestane existovat? Primarni problem Fukusimy bylo totiz chlazeni, ne tsunami. Ta elektrarnu defakto jen lehce poskodila.
Velmi podobne pak fungujou bezletove zony ... od hranice oblasti k zasahu elektrarny je to tak 30s => zcela nanic (pravda, maly letadlo by reaktor asi prezil, ale jsou tam zajimavejsi cile).
Ja proti jaderny energetice pricipielne nic nemam, ale mam hodne proti dmntum, ktery vykladaj ze se nic stat nemuze. Pritom kdyz clovek trochu zapatra, tak ruznych havarii spojenych s unikem radice se daji najit stovky, a vpodstate ve vsech pripade plati, ze se havarie utajovala, tutlala, hlavne aby se nikdo nic nedozvedel. Pravda, dneska kdy se daji kopit naramkovy hodinky s dozimetrem by to asi neukecali.
Iluze o bezpečnosti našich jaderek si nedělejte, radši si místo toho něco přečtěte, nejlépe na stránkách IAEA (Mezinárodní agentury pro jadernou energii).
Paní Drábovou znám dlouhá léta osobně a na nějakých těch hodnotících mítincích ke smlouvě o jaderné bezpečnosti, které se konají každé tři roky ve Vídni a na nichž se na mezinárodní úrovni hodnotí národní zprávy o plnění této smlouvy, jsem byl osobně přítomen.
BTW: Nemám a nikdy jsem neměl nic společného s ČEZ a nikdy jsem nepracoval na SÚJB.
Ve Fukusime jiste taky nedelaj lidi z ustavu pro choromyslny, presto cely desitky hodin nedelali nic, nebo ne dost. Doslo to tak daleko, ze musel rezignovat i japonskej premier, kterej v tom byl podle dostupnych informaci celkem nevine. Jen mu proste nikdo nic nerek.
A prave proto, ze v CR tsunami asi moc nehrozi, je treba resi rizika, ktera hrozi. A funkcni agregaty ktere nemaji kde brat vodu mi prijdou jako ... prinejmensim nanic. Ve Fukusime se pokusili reaktory uchladit vodou, a to vodou, kterou meli doslova za rohem, byt to znamenalo zniceni reaktoru, a presto to nestacilo. Mozna zacli chladit pozde, kdo vi, ale scenar, ze bude znicena prehrada a vodu bude nutny dovazet mi neprijde jako nerealny.
Mimochodem, ze se nic nemuze stat s velkou oblibou tvrdi prave Drabova.
Hezka ... ale naivni predstava ...
Opakovane jsem mel tu cest testovat terminaly ruznych dodavatelu ... vykonostne zcela nepouzitelne a to predevsim a prave kvuli ... WEBu.
Totiz ony ty (komernce dodavane) terminaly jsou prevazne nejaka krabka s nejakym tim ARM. Pry to ma usetrit penize (HW + licence stoji totez co plnohodnotny desktop), elektrinu (60W desktopu vs 30 terminalu neberu jako zajimave) a administraci (v tomhle pripade mel terminal uzasne tlacitko, ktere vyslovene svadelo k pouziti jako power, a zaridilo smazani jeho konfigurace, zcela bez ptani, libovolnym uzivatelem. Nakonfigurovat znova bylo samo treba lokalne).
Lokalne to umelo pustit web browser, ktery ovsem byl pouzitelny opravdu vyhradne k prohlizeni cisteho HTML. Jakykoli js/flash/multimedia = tragedie. Na terminalovem serveru jsme pak pri testovani ve dvou lidech celkem spolehlive vytizili 8 jader CPU na vice nez 80% ... browsanim po webu.
Kdyz navic porovnam efektivitu prace ... znam ucetni co stale pouziva DOSove ucetnictvi (minimalne ma stale stejne textove rozhrani). Je schopna zadavat desetinasobek polozek nez jine ucetni v okenich aplikacich, ktere neustale vyzaduji vsemozne zasahy mysi. Web jako takovy je na tom pak jeste o poznani hur.
On je to v podstatě určitým způsobem návrat ke "kořenům", kdy byl velký počítač a k němu byly připojeny terminály. To byla doba před PC, ale někde to funguje dodnes. Teď se to může zase vrátit, protože na PC může být jen "hloupý" terminálový klient (dnes například v podobě webového prohlížeče) a to důležité poběží na serveru ... který může mít klasickou fyzickou podobu, může být virtualizovaný, může mít formu soukromého, veřejného nebo hybridního cloudu... Zkrátka možností je mnoho a není nutné, aby každý člověk měl u pracovního stolu nadupanou mašinu, která požírá spoustu energie a jejíž výkon a úložný prostor využije tak na 1 %.
Fascinuje mě, kolik lidí má potřebu komentovat věci, o kterých moc neví. On úředník totiž není jen paní, které hlásíte změnu bydliště (na to samozřejmě stačí nějaká webová aplikace), ale také spousta odborných pozici, které ke své práci potřebujou různé specializované nástroje.
Třeba GIS se využívá hodně (a i když je QGIS dobře použitelný, stačí mít nějaké proprietární pluginy do ArcGISu a je dost velký problém), na odboru dopravy můžou využívat třeba OpenTrack pro železniční simulace (Windows, Mac), nemluvě o perličkách, jako je u nás CzechPoint. Pak samozřejmě věci, které jsou ve všech větších organizacích (účetní SW, správa vozového parku, atd.), nekdy jsou k vidění různé komplikované Excely propojené přes ODBC s databází, atd.
Předpokládám, že ty nejdůležitější věci za těch deset let vyřešili (a považuju to za velký výkon), ale stačí třeba jedna aplikace, která dřív byla na lokále a teď je přístupná jen přes terminálový server a ještě třeba bez sigle sign-on a úředník má objektivní důvod stěžovat si na nižší efektivitu své práce.
No, clanek nema ani nahodou pravdu v tom, ze v 2013 presli kompletne na linux ..... ze zdroju primo z mnichovskeho webu a vyrocni zpravy je zrejme, ze zmigrovali JEN 2/3 pocitacu, kde to asi mozna melo nejaky vyznam .... u zbyle tretiny to diky specifickemu SW ani mozne nebude, takze tam zadna zmena neni, ani nebude ...... no a vyvstava zcela logicka otazka, kdyz za vic jak 10 let zmigrovali smesne 2/3 stanic (skutecna lamerina!) s windows na linux a maximalne officema na nejake openoffice, zda tech par stovek za usetrene licence jednou za 10 let, staly za tu strapaci a navic za nekompatibilitu (jednak na samotnem urade a jednak vuci zbytku sveta) .... usetrili mozna tim, ze na jakysi obskurni fork 10 let stareho ubuntu nemuseli kupovat novy HW a bezi na starych pentiich III nebo zravych P IVs 32MB ram ... ovsem to, ze tyhle zdechliny stejne jednou doslouzi a budou muset do srotu (jenom kolik by usetrili na elektrice), nikdo nevycisloval:) ...... navic jejich slavny mnichovsky limux nema absolutne zadnou komunitni podporu a kazdou opravu budou muset resit draze sami ...... a to se vyplati, VYPLATI, KUWA V-Y-P-L-A-T-I !!!
Ono to nebylo ani o tom "zaleknuti se", ono to bylo o tom, ze v Nemecku jakozto reakce na Fukusimu (narozdil od CR) probehla celkem velka kontrola bezpecnosti jaderek. A pri te se zjistilo, ze Nemecka Fukusima neni vubec nerealne schema. K tomu ostaveni pak nedoslo ani bezprostredne potom, ale prave az v reakci na vysledek ty kontroly (a pokud mi skleroza slouzi, byl tam jako bonus dokonce i nejaky unik radiace).
Ostatne, kdopak si pamatuje, jak nase jaderna odbornice Drabova po prvnim vybuchu ve Fukusime v TV vykladala, ze je to jen takovej psouk, a ze se vlastne nic nedeje ... PRESNE stejne by to vypadalo, kdyby se neco delo v nejake z nasich jaderek. Ty pravidelne prezkusovane sireny by bylo to prvni, co by odstavili z provozu "aby se nevyvolavala panika".
Arstechnica píše:
...
Microsoft announced last year that it was moving its German headquarters to Munich. This move is planned to take place in 2016. While Reiter was involved in the deal that precipitated the move and describes himself as a "Microsoft fan," he says the criticism of LiMux is unrelated.
ps: Dieter Reiter je nový primátor Mnichova
Fakta misto kecu:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5627
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5634
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5640
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5663
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5681
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5729
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5770
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7539
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7374
http://osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=6971
.
.
.
Az si to prectete, MOZNA aspon neco pochopite ...