Hlavní navigace

Mobil má Lupu rád

14. 7. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledních dnech získala Lupa náruživého čtenáře, který si Lupu čte pro jistotu každou noc. Kdo že to je? No přece karin.mobil.cz!

Pravděpodobně scannování (zajímavých :-) českých serverů je důvodem, proč karin.mobil.cz každý den „olízne“ náš server. Jediným dalším vysvěstlením by mohlo být vytváření mirroru, ovšem to zcela zřejmě nebude ono, protože tento stroj se nachází dokonce na stejném segmentu, jak nedůvěřivým Tomášům dokazuje tento výpis:

drson:~$ traceroute karin.mobil.cz
traceroute to karin.mobil.cz (194.149.99.132), 30 hops max, 40 byte packets
 1  karin.mobil.cz (194.149.99.132)  0.769 ms  0.35 ms  0.328 ms
drson:~$

BTW fyzicky je karin od Lupy vzdálena jen několik centimetrů (viděl jsem na vlastní oči).

Proč to tu ale říkám? Nejde ani tak o to, že by takovou aktivitu Lupa nesnesla, ačkoliv ji to dost vytěžuje. Je ovšem podle mého názoru od Mobilu docela sobecké, když sosá a sosá (a mate nám statistiku :), zatímco někdo jiný se třeba snaží dostat k některému stroji (včetně Lupy) v onom zmíněném segmentu. Podotýkám jen, že v něm není umístěna jenom Lupa a Mobil.

Na druhou stranu musím uznat, že Mobilí robot je poměrně slušně vychovaný, protože jako první se dívá po souboru /robots.txt. Po pravdě řečeno mne to příliš neuklidňuje, a to nejen proto, že jsem dosud necítil potřebu dávat do tohoto souboru něco jiného než povolený přístup pro všechny (jen ať si roboti čmuchají), spíš mi vadí, že takový problém vůbec musím řešit…

ICTZ23

Jen tak na okraj, celou Lupu (tj. něco ke čtyřem tisícům hitů) stihne projet zhruba tak za čtvrt hodinky. Kolik je to megabajtů, netuším, ale asi by se to dalo odhadnout z propustnosti Ethernetu. :)

Petr Tesařík

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.