Hlavní navigace

Mobilní data do konce roku zřejmě zdraží

18. 6. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 29
Česká mobilní data čeká do konce roku zajímavý rozvoj. Tři operátoři intenzivně budují své sítě 3G, protože zákazníci konečně jejich sítě řádně využívají i pro data. Jenže zároveň se jim nelíbí čepička, kterou jejich příjmům nasazuje paušální zpoplatnění. A budou ji odstraňovat.

Alespoň takové jsou závěry z posledního setkání Communication Wednesday zaměřeného na digitální dividendu. Právě ta totiž měla být další možností, jak se operátoři dostanou k frekvencím určeným pro rychlé datové služby. A od tohoto tématu se již diskuse stočila k problémům aktuálním, jak jsme na tom s rychlými daty a v čem je poslední vývoj ve světě pro nás inspirující.

Digitální dividenda připadne operátorům

Ale popořádku. Úvodní debatu o vizi výnosů z digitální dividendy poněkud narušil fakt, že se nedostavil nikdo z ČTÚ, úřad svou účast zrušil dopoledne. Digitální dividenda je zvláštní výnos z přechodu na digitální televizní vysílání způsobený tím, že digitalizací TV vysílání se uvolní část doposud blokovaného frekvenčního spektra v pásmu 800 MHz. Tedy v tom pásmu, které je extrémně příhodné pro šíření radiových vln. O to, jak se pásmo využije, zuřila ještě nedávno intenzivní bitva mezi televizními broadcastery a mobilními operátory, každý pásmo nárokoval pro sebe.

Digitální dividenda

Frekvenční pásma a pásmo digitální dividendy

V současné době převládá minimálně v EU shoda v tom, že pásmo bude převážně využito pro mobilní operátory. Původní námět využít jej pro mobilní televizi DVB-H narazil na to, že ji nikdo nevyužívá a ani v budoucnosti to nevypadá, že by se DVB-H dostalo z pozice mrtvě narozeného dítěte.

Hlavní výtka vůči tomu, že by pásmo 800 MHz mělo připadnout mobilním operátorům, spočívala ve faktu, že operátoři vlastní již řadu frekvencí zejména v pásmu 2,1 GHz (tedy dnešní 3G), které prakticky nevyužívají. Například O2 podle Eduarda Ecka, šéfa technické strategie Telefóniky O2, v současné době využívá čtvrtinu zakoupeného 3G pásma, tedy jednu nosnou o šířce 5 MHz. Eck také ale namítl, že využívanost mobilních dat prudce roste a spolu s tím i požadavky na dostupné radiové frekvence a nelze dopředu nijak přesvědčivě predikovat, kolik pásma bude potřeba. Lze jen očekávat, že v současné době dostupné pásmo se v exponovaných lokalitách vyčerpá v době dohledné. Zdůraznil také, že než bude pásmo z digitální dividendy dostupné koncovým zákazníkům, uplyne ještě řada let, protože na trh budou muset přibýt technologie u operátorů, a zároveň budou muset své mobilní telefony postupně obměnit i zákazníci. A zejména v jejich případě jde obměna nepříliš rychle.

Eduard Eck Telefonica O2

Eduard Eck z Telefonica O2 shrnuje vývoj na trhu mobilního broadbandu. Zdroj foto: Ivana Dvorská, Internet Info

Letošní rok zažijeme 3G boom. I v Česku!

Všichni tři operátoři se shodli na tom, že letošní rok bude i v Česku boomem 3G sítí. Do jejich výstavby se pustil jak Vodafone, tak T-MobileTelefonica O2. A proč se operátoři neshodli na nějaké formě spolupráce? Podle Petra Piškuly z Vodafone byla hlavním důvodem problematická schopnost 3G sítě fungovat transparentně pro více jak jednoho operátora, po počátečních testech byla myšlenka sdílené 3G sítě odpískána nikoliv z důvodů obchodních neshod nebo strategických plánů, ale prostě proto, že s provozem sdílené sítě byly potíže, které se ukázaly být nepřekonatelné. Ostatně, potíže s určitým nastavením sítí 3G jsou stále, například zákazníci jsou nespokojeni, když hlasový hovor odbavuje 3G síť, protože u ní častěji dochází k přerušení spojení (například vinou handoveru). Jenže mobilní telefony ani síť nejsou vybaveny dobrou možností vynutit si přenos hlasových hovorů v GSM technologii a 3G síť používat jen pro mobilní data.

Panelová diskuse CW

Panelová diskuse CW. Zleva: Jan Duben (Ministerstvo průmyslu a obchodu), Eduard Eck (Telefonica O2), Patrick Zandl (Lupa.cz), Richard Stonavský (T-Mobile) a Petr Piškula (Vodafone)

Richard Stonavský z T-Mobile připustil, že produkt Internet 4G už žádný velký boom nečeká. Našel si svou skupinu zákazníků, kteří jej používají jako stabilní připojení, ale hlavní proud technologického vývoje se vydal jinou cestou, přizpůsobovat další modemy do těchto frekvenčních pásem nebude ekonomické, a tak Internet 4G zůstane spíše pro přenosné připojení desktop počítačů a notebooků, protože tato technologie se ani součástí mobilek nestává. Naopak zákazníci, kteří chtějí připojení přes mobilní telefon nebo využívat mobilní připojení počítače nárazově, vyžadují standardní 3G technologii, aby si kvůli připojení nemuseli kupovat zvláštní zařízení. A v tom jim Internet 4G vyjít vstříc nemůže, i kdyby se T-Mobile postavil na hlavu. I to je důvod, proč také v T-Mobile napřeli síly k většímu a intenzivnějšímu pokrývání republiky sítí 3G.

Telefónica je na tom v Česku nejlépe, co se pokrytí 3G týká a pozici by si chtěla udržet a udrží, argumentuje Eduard Eck. Ačkoliv se v minulosti osvědčila volba technologie CDMA pro pásmo 450 MHz, v mobilech zákazníci požadují 3G a rychlá HSPA data. Podstatné je, že po letech pohrdání technologií EDGE se O2 smiluje i nad těmi, kteří na 3G ještě nepřešli nebo nejsou v oblasti jeho sporého pokrytí. Už během několika týdnů bude EDGE fungovat v celé síti O2, takže zákazníci nebudou odkázáni jen na pomalé GPRS. O novinkách v mobilních datech O2 jsme již dříve referovali zde na Lupě.

Podle operátorů je nynější české zpoždění v implementaci 3G pochopitelné. V řadě zemí proběhla horečka, kdy se 3G implementovalo bez ohledu na požadavky a výnosy a pokrytí takových sítí (například v Rakousku) je skutečně velkorysé. Operátoři, kteří promeškali dobu investičního optimismu a utopených investic, staví až nyní, kdy technologie už je odzkoušená, implementačně jistá a cenově dostupná.

Flat rate operátory trápí

Co bude ale trápit české uživatele mobilního připojení, je záliba, kterou svorně všichni čeští operátoři nalezli v pozorování počínání amerického operátora AT&T. Tedy toho, který se před čtyřmi lety dohodl s Apple, že bude exkluzivním operátorem pro iPhone v USA. Což operátorovi přineslo řadu zákazníků a také nekončící problémy s kapacitou sítě. Ty se nakonec operátor rozhodl vyřešit rázně, po dvouletém intenzivním posilování kapacit zrušil “flat-rate”, tedy cenový paušál za přenesená data. A data zpoplatnil.

Doposud se v síti AT&T platilo 30 dolarů za neomezená data pro iPhone, s ohledem na to, že uživatelé iPhone síť využívali opravdu důkladně, operátor zavedl cenový program 15 dolarů za 200 MB přenesených dat, případně 25 dolarů za 2GB měsíčně přenesených dat a 10 dolarů za další 1GB dat nad tento limit. Za povolení tetheringu, tedy možnosti využívat iPhone jako modem pro připojení k Internetu z notebooku, zaplatí zájemce dalších 20 USD měsíčně.

Podle vyjádření AT&T celkem 65 % uživatelů nepřenese více než 200 MB dat měsíčně a 98 % přenese méně než 2GB dat měsíčně, takže to nebude “tak velké omezení,” což je přesně to, co si nemyslí řada uživatelů. Dlužno dodat, že uživatelům již zakoupených nelimitovaných datových plánů se opatření nedotkne, tarif si mohou ponechat.

V případě mobilních dat přituhuje i z jiné strany. Skype sice na iPhone umožní volání i přes 3G data (zatím bez videohovoru), firma ale chce počátkem příštího roku zpoplatnit i volání Skype 2 Skype přes 3G síť. Důvodem má být to, že u mobilního Skype se mobilní klienti nepoužívají v rámci P2P infrastruktury pro odbavování cizích hovorů, což desktop klienti dělají. I volání Skype2Skype přes mobil tedy musí obsluhovat infrastruktura Skype a s tím provozovateli vznikají náklady. Kromě toho se řada operátorů ve světe hlásí k myšlence za provoz VoIP na 3G síti nechat uživatele platit fixní poplatek, podle Richarda Stonavského z T-Mobile tento přístup vyzkoušela mateřská firma v Německu a setkala se s pozitivními ohlasi. Zákazníci byli ochotni si za kvalitní VoIP přes 3G zaplatit měsíční paušál. Zajímavé zjištění, u něhož není jisté, zda by se ho na českém trhu dobral.

Podle Ecka je problémem flat-rate z hlediska operátorů to, že shora limituje jejich příjmy, přičemž ponechává nekonečný prostor pro investice. Nároky na kapacitu porostou, porostou i očekávání zákazníků, že operátoři nárokům dostojí, ale operátoři za to nebudou moci nic navíc účtovat, což je jistě nebude motivovat k velké aktivitě, shodli se zástupci všech tří operátorů. Je tedy velmi pravděpodobné, že ještě v letošním roce se i na českém trhu setkáme s úpravou stávajících datových tarifů, z nichž zmizí FUP a nahradí jej platba za přenesené segmenty dat. Opticky je dokonce možné, že základní datové balíky zlevní, prodraží se jejich využívaní více stahujícím právě tím, že budou muset data nad limit zaplatit.

Zda a kdy se tak ale stane, ještě není jisté, všichni operátoři zjevně tuší, že jde o velmi citlivé rozhodnutí, se kterým otálejí. Navíc chtějí vidět, jaké praktické zkušenosti (i po stránce negativního PR) s touto akcí nadělá AT&T. Takže vše je ve stádiu úvah, spásné řešení ale na dohled není. I s ohledem na to, že na trh se dostává stále více mobilních telefonů vybavených kvalitními prohlížeči, pro něž je vysoká konzumace mobilních dat samozřejmostí.

Content First 2022_tip temata

Malí ISP nikoho nezajímají

Co říci závěrem? S čím vůbec digitální dividenda nepočítá, je existence menších regionálních ISP, kteří by mohli chtít lokální frekvenci, aby své zákazníky mohli převést na profesionální datové služby z nelicencovaných ISM pásem. Nepočítá s nimi ani regulátor, ani EU, natož pak jejich konkurenti. Z části i proto, že takové sítě se neozývají dostatečně hlasitě. A to navzdory tomu, že těchto firem je v Česku několik stovek, připojují dohromady veliké množství zákazníků a jejich akvizice a konsolidace se nedaří nikomu, ani Telefónice. Ta se vloni vydala cestou skupování těchto sítí, projekt ale pozastavila, protože se ukázal být neefektivní.

Malým ISP tedy k dispozici zůstane jen nevhodné pásmo 3,5 GHz, WiFi v pásmu 2,4 a 5 GHz a teoretický výhled na technologii WiMax TDD, pokud se k jeho povolení někdy ČTÚ rozhoupe. I když to jeho předseda před nějakou dobou považoval za prioritu, zatím se tak nestalo.

Anketa

Jste připojen přes velkého ISP?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.