Hlavní navigace

Mobilní Firefox 1.1 je tu, verze 2.0 bude podporovat i Android

5. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Byla uvolněna ostrá verze mobilního prohlížeče Mozilla Firefox 1.1 pro platformu Maemo, respektive pro komunikátor Nokia N900 a tablet Nokia N810. Na seznamu novinek figuruje například podpora pro surfování v portrait režimu nebo speciální lišta Site Menu, přes níž lze třeba uložit stránku v podobě PDF dokumentu, nechat prohlížeč zapomenout dříve uložené heslo nebo nastavit pravidla k blokování vyskakovacích oken. Nová Start Page při nainstalovaném synchronizačním rozšíření Firefox Sync umí…

Byla uvolněna ostrá verze mobilního prohlížeče Mozilla Firefox 1.1 pro platformu Maemo, respektive pro komunikátor Nokia N900 a tablet Nokia N810. Na seznamu novinek figuruje například podpora pro surfování v portrait režimu nebo speciální lišta Site Menu, přes níž lze třeba uložit stránku v podobě PDF dokumentu, nechat prohlížeč zapomenout dříve uložené heslo nebo nastavit pravidla k blokování vyskakovacích oken. Nová Start Page při nainstalovaném synchronizačním rozšíření Firefox Sync umí jednoduše otevřít panely prohlížené na počítači. Přes kontextové menu lze nyní otevřít odkaz do nového panelu nebo uložit obrázek do paměti zařízení. V neposlední řadě přibyla automatická aktualizace doplňků nebo podpora zoomování přes tlačítka pro ovládání hlasitosti na mobilu Nokia N900.

Teď je na pořadu dne příprava mobilního Firefoxu 2.0, který by vedle platformy Maemo měl podporovat i Android. Využívat bude více procesů. Oddělí se tak rozhraní prohlížeče a zpracování webových stránek. Oddělen by měl být i běh plug-inů. Na seznamu zvažovaných novinek figuruje implementace synchronizačního mechanismu, správa relací a opětovné otevření omylem zavřených panelů, práce s kontakty, základní podpora RSS, zjednodušené přihlašování k účtům na webových stránkách, lepší práce s webovými aplikacemi, nové chybové stránky a další. Mobilní Firefox 2.0 by měl vyjít zhruba ve stejné době jako desktopový Firefox 4.0. (Mozilla.cz)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.