Dobrý den, Patriku,
mám přístup k datům pár větších (skoro největších) webů v ČR a u většiny z nich už dominuje Andorid (před iOS tedy iPad+iPhone) a trend je evidentní - Android bude (není-li už) nejrozšířenější platforma pro mobilní přístup k internetu v ČR (aspoň tomu v tuto chvíli vše nasvědčuje).
S pozdravem, JP
V momentě, kdy označujete nějakou skupinu uživatelů za sektu, asi ani nemyslíte vážně, aby se někdo zajímal tím co píšete. Zaujatost z toho přímo tryská. Užijte si své tajné statistiky, my běžní smrtelníci se spokojíme s těmi věřejnými, i když jsou dost v rozporu s těmi vašimi.
Snažim se dívat na válku IOS-Adroid nezaujatě, ale stále se mi čísla od Patricka výrazně liší od http://gs.statcounter.com/#mobile_browser-CZ-monthly-201008-201108 .
Kde je chyba v metodice? Měříme OBJEM dat nebo počet přístupů?
Chápu že Opera v tom hraje roli díky své proxy, ale IMHO na Androidu ne příliŠ významnou ( to je doména J2ME telefonů).
Já jsem si koupil telefon se symbianem s tím, že na net chodím doma na wifi a jenom výjimečně se připojím jednodenním tarifem.
Koupil jsem si ho proto, že když jsem k nejlevnějším androidům připočetl cenu navigace (kterou potřebuji) a přihodil ještě tisíc navrch za lepší model pro androida, aby to bylo aspoň tak rychlé/pomalé jako ta nokie, tak byl telefon se symbianem o dost levnější - a umí vše co potřebuji.
Že je symbian bez budoucnosti mne pro další 3 roky životnosti telefonu ale vůbec netrápí.
Cele to ma jeste jednu dimenzi - ochotu platit za obsah. Tam se naskok Applu vyrazne zvysuje. Mam (ve Stockholmu) dost kamaradu, kteri se zivi tvorbou appu a nekteri z nich se uz ani nesnazi delat verze pro Android. Vyssi procento uzivatelu iPadu a iPhonu na zahranicnich webech neprekvapuje. Bohatsi uzivatele (cizinci?) si mohou drazsi zarizeni dovolit a pri nizke penetraci v CR ovlivnuji cizinci zijici v CR + Turiste asi dost vyznamne statistiky.
S tímhle souhlasím - mě iPad sebrala manželka :-) A její využití je naprosto normální surfování jako na jakémkoli počítači, v naprosté většině případů přistupuje na běžné "nemobilní" verze webu (když se někde otevře mobilní verze, tak to spíš vadí). Takže s iPadem plná spokojenost, ale nejsem přesvědčen, že to lze brát za "mobilní internet".
A určitě nejsem s tímto stavem jediný, nedávno kolega z práce popisoval své zkušenosti s iPadem a je to naprosto identické - taky převládá u jeho ženy a z hlediska internetu naprosto běžné surfování...
Nicméně má s největší pravděpodobností pravdu. Ten článek je o ničem, protože vychází ze zkreslených dat. Počítá pouze české uživatele, kteří přišli na zahraniční, především americké weby, což není rozhodně vhodný vzorek, který by se dal extrapolovat na celek. Vycházejí z toho závěry, které nemají žádnou vypovídací hodnotu a článek postavený na nich je prostě o ničem. Např. Stat Counter hlásí pro ČR vítězství Androidu a iOS je až třetí za Symbianem. Lupa je ve stejné firmě jako NAVRCHOLU. Nevím sice, jestli to někdo používá, ale myslím, že to má relevantnější data než statistiky nějaké americké firmy.
Statistika by se taky dala pojmenovat "Co bez internetu vyhodíte".
- iPad je vyloženě internetové zařízení, bez internetu je k ničemu.
- iPhone už se dá použít i k telefonování.
- Android i Windows phone se bez svých marketů neobejdou a na internetu jsou taky dost závislé.
- Symbian je naopak celkem internetově nezávislý a bez internetu se jeho uživatelé klidně obejdou.
je to samozřejmě jedno, ale slovo mobilní se dá vykládat různě.
Troufnu si říct, že takový Ipad je využíván především v domácí wifi síti jako náhrada notebooku (čímž bychom defacto mohli do mobilní platformy zahrnout i OS v noteboocích).
U Androidu se naopak spíše bude jednat opravdu o mobilní přístup přes 3G (nebo wifi) protože tablety mají ještě minimální rozšíření a jedná se defacto jen o mobily. To stejné platí o Symbianu atd.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.