Hlavní navigace

Mobilní platby za parkovné Pango končí dřív, než se v ČR stačily rozjet

2. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma systém provozovala zatím jen v Mělníku, uspět se snažila i v pražském centru Palladium. K naplnění plánů ale už nedojde, nedohodla se totiž s partnerem.

Systém pro placení za parkování prostřednictvím mobilních zařízení Pango v Česku končí dříve, než se stačil pořádně rozjet.

Firma to oznámila na své stránce PangoCzech.cz, kde je od konce minulé týdne oznámení, že nuceně končí s veškerou činností, a to z důvodů na straně dodavatele technologického řešení celého systému.

„Nedokázali jsme se dohodnout s izraelským technologickým partnerem na podmínkách pokračování,“ uvedl pro Lupa.cz šéf společnosti Jiří Nykodým.

Podle něj společnost Pango Parking Czech chtěla vzhledem k dalšímu potřebnému financování změnit investora. K tomu potřebovala svolení izraelského partnera – jednání ale nedopadla dobře.

„Přišli a začali si klást naprosto nerealistické požadavky, které  se týkaly toho, co by z toho měli mít oni, aniž by do toho byli připraveni něco investovat,“ tvrdí Nykodým.

Mělnický pilot

Podle jeho vyjádření z března 2013 firma jen do rozjezdu provozu v Česku, tedy před spuštěním pilotního provozu v Mělníku, investovala zhruba 10 milionů korun. Přes tuto investici se ale Pango v Česku zatím moc neuchytilo.

Pilotní provoz firma zahájila v březnu loňského roku ve středočeském Mělníku. Tam mohli občané platit parkovné buď přes Pango nebo klasickými lístky. Nyní je ale vše jinak – v místech, kde mohli řidiči platit za parkování skrz aplikaci ve svých chytrých mobilních telefonech, se musí vrátit ke klasickému placení.

Pango se před necelým rokem objevilo i na placeném podzemním parkovišti v pražském obchodním centru Palladium na Náměstí republiky s kapacitou zhruba 900 parkovacích míst.

Velké plány

Provozovatelé Panga měli velké plány – v rámci Česka chtěli proniknout do všech velkých měst a z nich pak postupně do menších. Už loni měl systém fungovat v deseti českých městech, nakonec ale zástupci firmy žádné nové smlouvy neoznámili.

Podobné služby jako Pango přitom už v ČR fungují, i když nebyly přímou konkurencí. Jde například o mobilní aplikaci Sejf, kterou využívají například v Uherském Hradišti. Zde jde spíše o elektronickou peněženku, do které si uživatel dobíjí kredit, kterým pak můžete platit za parkovné, MHD, telefon a podobně. Obvyklé je i placení parkovného přes prémiové SMS, což je rozšířený systém například v Hradci Králové.

Systém Pango byl vyvinut v roce 2007 izraelským startupem Mobydom a je aktivní v několika desítkách měst například v USA, Kanadě, Německu, Francii, Polsku či Rakousku. Jeho výhodou je, že řidič může zaplatit za parkování prostřednictvím svého telefonu. Navíc se mu čas neúčtuje po půlhodinách či hodinách, jak bývá u automatů zvykem, ale po minutách. Výše parkovného se pak liší podle lokality.

Autor článku

Autor je redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Byznys. V minulosti působil v agentuře Reuters, v Hospodářských novinách nebo Českém rozhlase. Zastával i post mluvčího skupiny Nova. Najdete ho na Twitteru a na LinkedIn.