Hlavní navigace

Mobilní platby za parkovné Pango končí dřív, než se v ČR stačily rozjet

Jan Strouhal

Firma systém provozovala zatím jen v Mělníku, uspět se snažila i v pražském centru Palladium. K naplnění plánů ale už nedojde, nedohodla se totiž s partnerem.

Systém pro placení za parkování prostřednictvím mobilních zařízení Pango v Česku končí dříve, než se stačil pořádně rozjet.

Firma to oznámila na své stránce PangoCzech.cz, kde je od konce minulé týdne oznámení, že nuceně končí s veškerou činností, a to z důvodů na straně dodavatele technologického řešení celého systému.

„Nedokázali jsme se dohodnout s izraelským technologickým partnerem na podmínkách pokračování,“ uvedl pro Lupa.cz šéf společnosti Jiří Nykodým.

Podle něj společnost Pango Parking Czech chtěla vzhledem k dalšímu potřebnému financování změnit investora. K tomu potřebovala svolení izraelského partnera – jednání ale nedopadla dobře.

„Přišli a začali si klást naprosto nerealistické požadavky, které  se týkaly toho, co by z toho měli mít oni, aniž by do toho byli připraveni něco investovat,“ tvrdí Nykodým.

Mělnický pilot

Podle jeho vyjádření z března 2013 firma jen do rozjezdu provozu v Česku, tedy před spuštěním pilotního provozu v Mělníku, investovala zhruba 10 milionů korun. Přes tuto investici se ale Pango v Česku zatím moc neuchytilo.

Pilotní provoz firma zahájila v březnu loňského roku ve středočeském Mělníku. Tam mohli občané platit parkovné buď přes Pango nebo klasickými lístky. Nyní je ale vše jinak – v místech, kde mohli řidiči platit za parkování skrz aplikaci ve svých chytrých mobilních telefonech, se musí vrátit ke klasickému placení.

Pango se před necelým rokem objevilo i na placeném podzemním parkovišti v pražském obchodním centru Palladium na Náměstí republiky s kapacitou zhruba 900 parkovacích míst.

Velké plány

Provozovatelé Panga měli velké plány – v rámci Česka chtěli proniknout do všech velkých měst a z nich pak postupně do menších. Už loni měl systém fungovat v deseti českých městech, nakonec ale zástupci firmy žádné nové smlouvy neoznámili.

Marcom

Podobné služby jako Pango přitom už v ČR fungují, i když nebyly přímou konkurencí. Jde například o mobilní aplikaci Sejf, kterou využívají například v Uherském Hradišti. Zde jde spíše o elektronickou peněženku, do které si uživatel dobíjí kredit, kterým pak můžete platit za parkovné, MHD, telefon a podobně. Obvyklé je i placení parkovného přes prémiové SMS, což je rozšířený systém například v Hradci Králové.

Systém Pango byl vyvinut v roce 2007 izraelským startupem Mobydom a je aktivní v několika desítkách měst například v USA, Kanadě, Německu, Francii, Polsku či Rakousku. Jeho výhodou je, že řidič může zaplatit za parkování prostřednictvím svého telefonu. Navíc se mu čas neúčtuje po půlhodinách či hodinách, jak bývá u automatů zvykem, ale po minutách. Výše parkovného se pak liší podle lokality.

Našli jste v článku chybu?
4. 9. 2014 19:00
jezevec (neregistrovaný)

už vidim někoho, jak přijede do hradce, bude tam hledat internet, někde se registrovat, posílat předem peníze, aby pak mohl "jedním klikem" zaplatit parkovné. neřkuli nutnost mít dražší mobil s kompatibilním operačním systémem, zřejmě datovými přenosy, a schopností provozovat aplikace. jediný smysl pro tyhle mikroplatby mají premium-sms: přečtu si ceduli, odešlu sms, zaplatim a fičim. deset mega za vopruz? "licence" za nějakou appku, kterou naprogramuje študák o přestávce? nedivim se že není záj…

2. 9. 2014 20:49
Ano (neregistrovaný)

To neni "Cesky byznyss 2.0" ale "Byznysado Cekado 2.0". Dodrzujte spravny styl!