Hlavní navigace

Mohou si za to sami. Úředníci se brání nařčení v kauze LevnéElektro

23. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na sklonku včerejšího dne se ke kauze zavřeného e-shopu vyjádřili i samotní úředníci. Ti potvrdili důvod, který za celou kauzou stojí.

Budějovický obchod se připravuje na nejhorší. Jeho šéf Petr Václavemotivním prohlášení na Facebooku včera vybízel své okolí, aby zaměstnalo stovku lidí, kteří pro obchod dělali. 

VŠEM Z VÁS MOHU OSOBNĚ GARANTOVAT, že moji zaměstnanci byli tím NEJLEPŠÍM A NEJLÉPE VYŠKOLENÝM teamem, který jsem mohl ve své činnosti vytvořit. BYL A STÁLE JSEM NA SVÉ SVĚŘENCE HRDÝ jelikož tento team udělal mojí firmu tím, čím byla. Tedy pokud by někdo z Vás hledal šikovné manažery, marketéry, asistentky, dříče všeho druhu, fotografy, grafiky, prodavače, řidiče aj., NEVÁHEJTE MĚ PROSÍM KONTAKTOVAT. Rád vám předám kontakty na své kolegy, kteří budou hledat nové uplatnění.

Samotný Václav vysvětluje po prvním dnu celou kauzu tím, že jde o „řízený zásah Finanční správy České Budějovice“. Tomu se ale jihočeští úředníci brání s tím, že si za to e-shop v podstatě může sám. 

Finanční správa se důrazně ohrazuje proti naznačovanému útoku na fungování mechanismu reverse charge. Reverse charge je zásadní opatření proti nejčastějšímu způsobu úniku na DPH, což je situace, kdy dodavatel z transakce neodvede státu DPH, ale odběratel si na druhou stranu nárokuje odpočet daně ze státní kasy. Stát je pak nucen vyplatit odběrateli daň, kterou neobdržel, a dostává se tím do mínusu. Problém by mohl nastat také tím, že dodavatel neoprávněně nezatížil prodej zboží v tomto režimu daní při prodeji osobám, které nejsou plátci DPH. Tato druhá varianta by připadala v úvahu obecně při prodeji konečným zákazníkům, tedy zejména občanům, a tato chyba by musela být konána v extrémních četnostech, aby vznikly firmě tak závažné daňové nedoplatky, které by jí mohly způsobit problém. Je naprosto a zcela nemožné, aby se jakýkoliv plátce dostal do tak vážných problémů, jak je ve vyjádření společnosti naznačováno, právě kvůli reverse charge.

Kontroloři berňáku argumentují i tím, že jde o nerovný souboj, protože úřad je vázán mlčenlivostí a nemůže konkrétní kauzu detailně komentovat. 

Dnešní oznámení provozovatele nejmenovaného internetového obchodu o tom, že pozastavuje svoji činnost z důvodu „nepředvídaných a závažných provozních okolností“, jimiž je, jak dále uvádí, údajný postup Finanční správy ČR, respektive důsledky fungování mechanismu přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, navazuje na sérii nepodložených a absurdních tvrzení, která mají za cíl zdiskreditovat a zpochybnit činnost Finanční správy ČR, aniž by se podle platného práva mohla jakkoliv účinně bránit. Případně jde o to, vyvinout na finanční úřad mediální tlak, který je veden snahou pracovníky Finanční správy ČR zastrašit, aby došlo k ovlivnění jejich postupu v konkrétním řízení. Jedná se o značně nerovný boj, kdy druhá strana účelově zneužívá mlčenlivost, kterou je Finanční správa ČR vázána.

Petr Václav ale zatím stále bojuje a vztahy se státním úřadem nejsou rozhodně ideální. „Z mé strany dnes probíhala jednání s FÚ České Budějovice s návrhy možností ekonomického režimu vrácení zboží dodavatelům tak, aby byly obchodní vztahy s našimi partnery v co nejlepší možné míře narovnány. V žádném případě nechceme, aby státní správa zabavila zboží našich partnerů a prodala ho někde svým amatérským způsobem za zlomek ceny ve specializovaně připravených pro specializovaně vybrané kamarády v aukcích,“ tvrdí mladý manažer. 

Možná se tak ukazují prorocká slova zakladatele e-shopu, Petra Václava staršího, která zazněla na jarním setkání Eshopista. 

KL24

Po letech relativního klidu jde tak o velkou daňovou kauzu v tuzemské e-commerce. Bude zajímavé sledovat, jestli se objeví další případy a jestli se důsledky této kauzy projeví na cenách mobilních telefonů v některých velmi levných obchodech. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).