Autentizační nástroj MojeID z dílny správce české národní domény – sdružení CZ.NIC, založený na technologii OpenID zanedlouho oslaví čtyři roky od svého oficiálního spuštění. Již v předstihu se ale může těšit z dárku, který mu může zajistit rozšíření i do ostatních států Evropské unie (EU).
Na přelomu července a srpna totiž mojeID v rámci projektu STORK 2.0 podporovaného Evropskou komisí, získalo jako jediný autentizační nástroj v Česku certifikaci pro druhý nejvyšší stupeň důvěryhodnosti (QAA3). Stejný stupeň důvěryhodnosti byl například přisouzen i švýcarským elektronickým občanským průkazům (nejvyšší stupeň důvěryhodnosti QAA4 je přitom vyhrazen pouze pro nástroje vydávané státními autoritami, tedy zejména pro elektronické občanky – Švýcaři na něj ale nedosáhli).
K tématu:
Získání certifikace otevře validovaným uživatelům mojeID další možnosti pro využití nástroje.
„Tou první by mělo být přihlášení k akademickým službám, tj. např. e-learningu či službám univerzit. Díky projektu STORK 2.0 bychom chtěli rovněž umožnit přihlašování k ECAS (European Commission Authentication Service), která se využívá např. k přihlašování pro podávání tenderů či přístupu úředníků z ministerstev a dalších úřadů k dokumentům potřebným na jednáních v Bruselu. mojeID se tak má velkou šanci stát skutečnou elektronickou občankou,“ říká Jiří Průša, který má ve sdružení CZ.NIC na starosti projekty související s veřejnou správou a rovněž evropské projekty zaměřené na IPv6 (GEN6) a vzájemné uznávání eID (STORK 2.0 a eSENS).
Zdroj: blog CZ.NIC