Hlavní navigace

MojeID získalo stupeň důvěryhodnosti jako švýcarské e-občanky

Martin Vyleťal

Jako jediná autentizační služba z Česka se mojeID může pyšnit certifikací pro druhý nejvyšší stupeň důvěryhodnosti (QAA 3). Otevírá jí to dveře do Evropy.

Autentizační nástroj MojeID z dílny správce české národní domény – sdružení CZ.NIC, založený na technologii OpenID zanedlouho oslaví čtyři roky od svého oficiálního spuštění. Již v předstihu se ale může těšit z dárku, který mu může zajistit rozšíření i do ostatních států Evropské unie (EU). 

Na přelomu července a srpna totiž mojeID v rámci projektu STORK 2.0 podporovaného Evropskou komisí, získalo jako jediný autentizační nástroj v Česku certifikaci pro druhý nejvyšší stupeň důvěryhodnosti (QAA3). Stejný stupeň důvěryhodnosti byl například přisouzen i švýcarským elektronickým občanským průkazům (nejvyšší stupeň důvěryhodnosti QAA4 je přitom vyhrazen pouze pro nástroje vydávané státními autoritami, tedy zejména pro elektronické občanky – Švýcaři na něj ale nedosáhli).

Získání certifikace otevře validovaným uživatelům mojeID další možnosti pro využití nástroje.

Marcom

„Tou první by mělo být přihlášení k akademickým službám, tj. např. e-learningu či službám univerzit. Díky projektu STORK 2.0 bychom chtěli rovněž umožnit přihlašování k ECAS (European Commission Authentication Service), která se využívá např. k přihlašování pro podávání tenderů či přístupu úředníků z ministerstev a dalších úřadů k dokumentům potřebným na jednáních v Bruselu. mojeID se tak má velkou šanci stát skutečnou elektronickou občankou,“ říká Jiří Průša, který má ve sdružení CZ.NIC na starosti projekty související s veřejnou správou a rovněž evropské projekty zaměřené na IPv6 (GEN6) a vzájemné uznávání eID (STORK 2.0 a eSENS).

Zdroj: blog CZ.NIC

Našli jste v článku chybu?
19. 8. 2014 23:16
bmann (neregistrovaný)

Pozitivní zpráva. Pokud splnili podmínky pro tuto certifikaci na úrovni e-občanek ve Švýcarsku, tak klobouk dolů.

Fandím jim. CZ.NIC je v nímán jako jeden z lepších správců domény ve světě a myslím, že právem.

Vůbec bych se v budoucnu nebránil nějaké integraci do státní správy, protože tento systém byl vytvořen lidmi co tomu opravdu rozumí.

Když se podívám jak začínaly datové schránky, v jakém jsou stavu a kolik to stálo tak je to smutný. Stejná pohádka jako "Narodní elektronický nástroj - NE…

20. 8. 2014 15:18

Za MojeID se platí jedině tehdy, pokud chcete jako majitel webu používat ověřené informace (např. adresu bydliště, kterou někdo ověřil oproti občance). Pokud chcete používat jen neověřené informace nebo chcete mít u MojeID jenom uživatelský účet, neplatíte nic.