Hlavní navigace

Mozilla chce konkurovat iOS i Androidu, útokem bere i mobilní prohlížeče

17. 8. 2012
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

Mozila vyzývá Apple, Google a Microsoft k souboji na poli mobilních zařízení. Její nový operační systém Firefox OS má ambice kralovat levným chytrým mobilům, Firefox pro Android se dočkal znovuzrození a Mozilla připravuje prohlížeče pro iPad a tablety s Windows 8.

Mozilla stupňuje své aktivity na poli mobilních zařízení a pouští se do přímého souboje s giganty jako je Apple, Google či Microsoft, se kterými je již střetává na poli webových prohlížečů pro osobní počítače. Nyní ovšem chce konkurovat jejich prohlížečům v chytrých mobilech a tabletech a také jejich operačním systémům pro chytré mobily.

Firefox OS: systém nové éry pro nejlevnější smartphony

Mozilla se rozhodla, že připraví vlastní systém pro chytré mobilní telefony. I když se zpočátku zdálo, že půjde spíše o ideologický koncept, brzy se z projektu B2G vyklubal velmi konkrétní projekt se silnými partnery a jasnými plány o vstupu na trh. Z B2G se stal Firefox OS a první mobily s tímto systémem by měly dorazit na maloobchodní trh v úvodu příštího roku.

Firefox OS je open source systém, který má stejně Android linuxové kořeny. Nepočítá však s nativními, ale s čistě webovými aplikacemi napsanými za pomoci běžných webových technologií (HTML 5, JavaScript a CSS). O jejich běh se bude starat renderovací jádro Gecko, které nyní Mozilla vyvíjí primárně pro webový prohlížeč Firefox, ale najdeme jej v pozadí řady dalších programů, které s prohlížením webových stránek nemají nic společného.

Od sázky na čistě webové aplikace si Mozilla slibuje větší kompatibilitu napříč zařízeními, oslovení širší vývojářské komunity (tedy bohatší nabídku aplikací) a nižší hardwarové nároky. Právě díky nízkým hardwarovým nárokům a nulovému zatížení licenčními poplatky by se mobily s Firefox OS měly řadit k těm nejlevnějším.

Jejich cena by se podle předběžných informací měla pohybovat v přepočtu okolo 2000 až 3000 Kč. Přitom by neměly trpět nedostatky, které známe z dnešních low-cost modelů se systémem Android. Ty nezřídka trpí malou kapacitou operační paměti a nekvalitním (nebo) malým displejem.

Prototyp z dílny společnosti Qualcomm, který Mozilla předváděla na letošní akci Mobile World Congress v Barceloně, mnohým přítomným učaroval vysokým provozním výkonem a kvalitním velkým displejem. I když zatím konkrétní modely, které půjdou na trh, představeny nebyly, očekává se, že právě těmito vlastnostmi budou ve své cenové kategorii převyšovat všechny současné levné chytré mobily.

Výrobci prvních mobilů jsou společnosti ZTE a TCL Communication Technology, jejíž divize mobilních telefonů dříve používala značku Alcatel. Mezi prvními výrobci nakonec navzdory spekulacím z úvodu letošního roku není trápící se LG. První část spekulací, tedy že LG skončí s Windows Phone, se sice naplnila, ale s nasazením Firefox OS zatím jihokorejský výrobce nepočítá. Sází na Android.

Procesory pro nové mobily dodá již zmíněný Qualcomm. Půjde konkrétně o čipy Snapdragon, které by měly být zárukou dostatečného výkonu. Záležet samozřejmě bude i na dalších aspektech hardwarové specifikace jako je kapacita operační paměti jednotlivých modelů, ale v tomto případě si budeme muset na představení prvních mobilů s Firefox OS počkat.

Dočkat bychom se ho měli již velmi brzy, protože brazilský mobilní operátor Vivo hodlá prodej mobilů s Firefox OS zahájit jako první na světě počátkem roku 2013. Vivo patří do nadnárodní skupiny Telefónica, která je partnerem projektu stejně jako další významné nadnárodní skupiny Deutsche Telekom nebo Telenor.

Firefox OS v nabídce českých operátorů? Je to reálné

Původně se s chytrými mobily s Firefox OS počítalo zejména pro jihoamerický trh. Proto také pilotní prodej začíná v Brazílii. Právě v této části světa je poptávka po levných chytrých telefonech největší. Nicméně projekt začal nabírat na atraktivitě a nyní je již zřejmé, že se v plné parádě pokusí prosadit i na severoamerickém a evropském trhu.

Šance, že se mobilů s Firefox OS dočkáme i v nabídce tuzemských operátorů, není malá. Na našem trhu mají své zástupce jak skupina Telefónica (O2), tak skupina Deutsche Telekom (T-Mobile). Přestože je na konkrétní informace ještě brzy, tuzemští operátoři O2 i T-Mobile vyjadřují projektu Firefox OS podporu a zájem o mobily tímto systémem vybavené.

Faktem je, že nasazení těchto zařízení plně podporujeme a věříme, že i v České republice si najdou své příznivce,“ uvedl pro Lupu tiskový mluvčí Hany Farghali ze společnosti Telefónica, která na tuzemském trhu nabízí své telekomunikační služby pod značkou O2.

Firefox OS obecně vnímáme jako zajímavou alternativu ke stávajícím OS pro mobilní telefony, zejména pro segment cenově dostupných chytrých telefonů pro mladší uživatele a protože konkurence je prospěšná, podporujeme ji i v této oblasti,“ uvedla pro Lupu za český T-Mobile jeho tisková mluvčí Martina Kemrová.

Čeští zákazníci navíc nemusí být odkázáni jen na operátory. Společnost ZTE, která je jedním z prvních dvou výrobců mobilů s Firefox OS, nedávno avizovala zájem eskalovat svou maloobchodní činnost na českém trhu. Zatím u nás prodává levné mobily se systémy Android i Windows Phone, které ve své cenové kategorii patří k tomu nejlepšímu.

Cílíme na nové i stávající zákazníky, kteří nás už znají a očekávají kvalitní a technologicky vyspělé terminály, zejména chytré telefony, s příznivou maloobchodní cenou v internetových e-shopech našich partnerů,“ uvedl v nedávné zprávě pro média Petr Kuboš z českého zastoupení ZTE. Partnerskými e-shopy jsou například Alza.cz, CZC.cz, Sunnysoft.cz nebo Mall.cz, čili žádné malé ryby v českém internetovém rybníku.

Ve světle nové strategie by tedy nebylo velkým překvapením, kdyby firma ZTE nabídla sama, nezávisle na operátorech, českým zákazníkům své mobily s Firefox OS. Jelikož je systém otevřený, mohly by se časem na trhu objevit i mobily dalších značek. Pokud Firefox OS naplní očekávání, tak by v low-cost kategorii mohl minimálně zdatně konkurovat systému Android. 

Firefox má konkurovat mobilním prohlížečům gigantů

Mozilla však nehodlá velkým hráčům konkurovat jen vlastním operačním systémem pro mobilní zařízení, tedy minimálně zpočátku hlavně pro mobilní telefony. Chce s Googlem i Applem změřit síly i na jejich hřišti, tedy hodlá konkurovat nativním prohlížečům moderních platforem iOS a Android. Úkol to nebude lehký, protože právě nativní prohlížeče preferuje většina uživatelů těchto platforem.

Podle dat od StatCounter.com tržní podíl zařízení s iOS za posledních dvanáct měsíců činil 23,54 %. Tržní podíl jím vybaveného mobilního Safari mezi mobilními prohlížeči činil 23,39 %. Systém Android si ve stejném období z celosvětového tržního koláče ukousl 23,39 % a podíl jeho nativního prohlížeče za posledních dvanáct měsíců činí 21,25 %.

Z těchto čísel je zřejmé, že uživatelé v drtivé většině nestojí o alternativy nebo je přinejmenším nevyhledávají či neznají. Mozilla přesto chce tyto uživatele oslovit mobilní verzí Firefoxu a sází hlavně na propojení s desktopovým Firefoxem ve smyslu synchronizace dat od záložek a historie přes uložená hesla po otevřené stránky. Mobilní Firefox v tomto směru následuje i nový mobilní Google Chrome a také nové mobilní Safari, které se objeví na podzim v iOS 6 pro iPhone, iPad a iPod Touch.

Mozilla aktuálně uživatelům nabízí Firefox pro Android, který prodělal zásadní změny a další jej ještě čekají. Dále je ve vývoji prohlížeč pro tablet iPad od Applu a v neposlední řadě je pak chystán Firefox pro prostředí Metro z nových Windows 8, který má cílit na uživatele nové generace tabletů a hybridních počítačů s dotykovým ovládáním.

Firefox 14 pro Android odstartoval novou éru

Mobilní Firefox se nerodil zrovna lehce, protože začal vznikat v době velkých změn na poli chytrých mobilů a na samém počátku novodobých tabletů. Vývojáři začínali pracovat na mobilní verzi pro Meamo a Windows Mobile, dnes již pohřbené systémy, aby se nakonec zaměřili primárně na Android, což bylo logickým vyústěním situace.

Android se těší velké popularitě a nesvazuje vývojářům prohlížečů resp. obecně aplikací ruce v takové míře jako jiné platformy. Firefox pro Android existuje již delší dobu a uživatelům i starších verzí nabízí funkce, které teprve krátce nabízí nový mobilní Google Chrome uživatelům nejnovějších dvou současných verzí systému Android (Ice Cream Sandwich a Jelly Bean), jejichž zastoupení na zařízeních se systémem Android se stále pohybuje nyní okolo 16 %

Nicméně Firefox pro Android trpěl řadou nedostatků, kvůli nimž nebyl zrovna prohlížečem první volby. Nejvíce si zřejmě uživatelé stěžovali na výkon. Reakcí na kritiku má být aktuální Firefox 14 pro Android, který mění prakticky vše. Vývojáři totiž zareagovali na tři nejčastější výtky k předchozím verzím: pomalý start, rychlost odezvy uživatelského rozhraní a chybějící podpora pro Flash.

Podpora pro Flash Player, ale jen dočasně

Pokud uživatelé mají na svém zařízení Flash Player k dispozici, tak mobilní Firefox 14 nyní Flash podporuje a to včetně aktivace jeho elementů na webových stránkách až na vyžádání, tedy například ťuknutím prstem na video. Tutéž funkci nabídne i desktopový Firefox 15 (v aktuálním desktopovém Firefoxu 14 je nutná její aktivace přes about:config).

Firefox 14 pro Android podporuje Flash.

Otázkou je, jak dlouho bude mít podpora pro Flash smysl, protože společnost Adobe oznámila, že její oficiální Flash Player pro Android je mrtvým projektem. Nový Android 4.1 Jelly Bean již není podporován. Do nových zařízení se starší verzí systému i Flash Player uživatelé také již nenainstalují, protože je v těchto dnech omezována jeho dostupnost. Oficiální Flash Player bude na Google Play nadále dostupný jen pro dřívější uživatele. Časem bude podpora jeho mobilní verze ukončena definitivně.

Rychlejší prostředí a nové ovládání

S pomalým startem a rychlostí odezvy by mělo zatočit nové nativní rozhraní. Uživatelské prostředí mobilního Firefoxu již nevyužívá jazyk XUL a nerenderuje jej jádro Gecko. Nyní má mobilní Firefox 14 prostředí napsané v Javě, stejně jako jako ostatní nativní aplikací pro Android. Díky tomu by měl dosahovat výrazně lepších výsledků ve výkonnostních disciplínách, a to od startu aplikace po pružnost reakce na povely uživatele. 

Po několika týdnech používání v zařízeních HTC Desire Z (Android 2.3 a Samsung Galaxy S Wi-Fi 5 (Android 2.2) mohu na základě vlastní zkušenosti říci, že posun k lepšímu je opravdu patrný. Uživatelské rozhraní se ale nezměnilo jen po technické stránce, ale i po té vzhledové a koncepční.

Po spuštění prohlížeče se nově zobrazují tzv. top stránky, čili odkazy na nejčastěji navštěvované weby i s jejich náhledy. Z úvodní obrazovky je možné otevřít seznam více často navštěvovaných stránek nebo třeba otevřít minule prohlížené stránky.

Firefox 14 pro Android má nové GUI napsané v Javě a také s novým designem i způsobem ovládání.

Pokud jde o top stránky, tak překvapivě chybí možnost je jakkoliv editovat. Firefox 13 pro osobní počítače přinesl na nový prázdný panel něco podobného (rychlou volbu), ale zde je možnost si stránky spravovat: přeskládat nabízené stránky na obrazovce, nežádoucí vymazat a jiné naopak natrvalo připnout. V mobilním Firefoxu zatím nic z toho není možné.

V mobilním Firefoxu 14 řádek s adresou slouží zároveň jako vyhledávací pole, jehož prostřednictvím lze vyhledávat nejen přes Google.com, ale v české verzi i přes Seznam.cz. Taktéž lze hledat mezi příspěvky na Twitteru nebo v článcích z otevřené internetové encyklopedie Wikipedia. Záběr lze rozšířit doinstalováním dalších vyhledávacích modulů, které v mobilním Firefoxu 14 lze spravovat ve Správci doplňků.

Nově je řešeno přepínání mezi více otevřenými panely. Zmizela postranní výsuvná lišta. Více otevřených panelů a jejich počet indikuje tlačítko napravo od řádku s adresou. Po klepnutí na něj se vysune od horní strany displeje přehled otevřených stránek v panelech včetně náhledů. Odsud lze přepnout na vybraný panel nebo jej zavřít. Také je možné otevřít panel nový.

Při otevření nového panelu uživatel může zadat ručně adresu nebo položit dotaz vyhledávači přes inteligentní adresní řádek. Dále si může vybrat stránku ze seznamu těch nejnavštěvovanějších, ze záložek (odděleny jsou záložky uložené v mobilním prohlížeči a záložky synchronizované z osobního počítače) nebo historie dříve navštívených webů. Vedle toho je možné otevřít panely z jiného zařízení za využití služby Firefox Sync.

Ve Firefoxu 14 zůstaly zachovány užitečné funkce známé z dřívějších verzí prohlížeče pro zařízení se systémem Android.

Zachovány zůstaly i další staré známé funkce jako synchronizace uživatelských dat mezi různými instalacemi prohlížeče, v jejímž rámci lze právě mezi zařízeními přenášet i otevřené stránky. Nechybí export webových stránek do PDF dokumentu pro snadné pozdější prohlížení offline, sdílení odkazů prostřednictvím sociálních sítí nebo ukládání obsahu s pomocí patřičných aplikací, které jsou v mobilu nainstalovány.

Další plány: optimalizace pro tablety a podpora dalšího hardwaru

Co bude dál? Mobilní Firefox 15 pro Android přinese již za několik týdnů nové uživatelské rozhraní optimalizované pro větší displeje tabletů a od této verze budou vycházet mobilní a desktopová verze vždy zároveň. Mobilní Firefox 14 totiž tentokrát předběhl svého velkého kolegu pro osobní počítače, což by se v budoucnu už stávat nemělo.

Mobilní Firefox 16, který se objeví zřejmě zkraje letošního podzimu, bude podporovat vedle architektury ARMv7 i starší ARMv6, takže bude kompatibilní s celou řadou stále používaných mobilních zařízení, pro která dosud Mozilla měla jen experimentální verzi prohlížeče nedoporučovanou pro každodenní používání koncovými uživateli. Na Google Play tedy uživatelé naleznou dvě verze mobilního Firefoxu pro dvě různé verze ARM architektury.

Mozilla se kdysi rozhodla podporovat ARMv7 zejména z důvodu rychlosti a menší velikosti výsledného binárního balíčku (APK). Druhým důvodem byla nemožnost distribuovat rozdílné balíčky pro jednotlivá zařízení na Android Marketu (nyní Google Play). Tato bariéra již padla, takže nyní již nic nebrání, aby byl na Google Play dostupný Firefox pro ARMv6 a jiná verze pak pro ARMv7,“ vysvětluje Pavel Cvrček z uskupení Mozilla.cz.

Prohlížeč pro iPad

Letos v červnu Mozilla překvapila zprávou, že chystá vlastní prohlížeč pro iOS, tedy konkrétně pro tablet iPad od Applu. Projekt má kódové označení Junior, ale ve finále by měl nést značku Firefox, přestože se současným Firefoxem nebude technologicky mít mnoho společného.

Podmínky, které Apple stanovil vývojářům aplikací pro svůj mobilní systém iOS, neumožňují na jeho zařízeních využívat jádro Gecko, které dosud bylo pro produkty Mozilly alfou a omegou. Junior proto využívá jádro WebKit, které je přímo součástí systému tabletu iPad a sází na něj i integrované mobilní Safari nebo třeba mobilní Maxthon a nový Google Chrome.

Junior bude v rámci konceptu Australis mít obdobné uživatelské rozhraní jako ostatní verze Firefoxu. Mozilla chce v maximální možné míře sblížit design uživatelského rozhraní a koncepci ovládání svého prohlížeče napříč platformami. Specifickou funkcí bude přepínání mezi účty různých uživatelů, která počítá se sdílením tabletu a supluje současnou neexistenci podpory různých uživatelských účtů v iOS. 

Firefox pro iPad alias Junior má též nabídnout funkce pro komunikaci s přáteli nebo sdílení odkazů přímo prostřednictvím sociálních sítí z webového prohlížeče. S tím souvisí projekt SocialAPI, o kterém jsme nedávno psali. Zmiňované funkce se objeví i v desktopovém Firefoxu. Stejně tak obdoba funkce Multi Search z prohlížeče Maxthon.

Junior i desktopový Firefox nabídnou v rámci funkce prozatím nazývané Search Tabs při jednom zadání dotazu výsledky vyhledávání z různých vyhledávačů, mezi nimiž si uživatelé budou moci libovolně přepínat, aniž by museli znovu pokládat vyhledávací dotaz. Mozilla si od tohoto slibuje mimo jiné i to, že oživí trh vyhledávačů.

Uživatelé totiž budou moci mnohem snadněji porovnávat užitečnost výsledků vyhledání jednotlivých vyhledávačů a na základě toho třeba i přehodnotit nastavení výchozího vyhledávače. Otázkou je, jak se na to bude tvářit Google, tedy klíčový zdroj peněz pro Mozillu. Současný stav, kdy trh vyhledávačů až na lokální výjimky ovládá, mu musí maximálně vyhovovat.

H.264? Mozilla ustupuje, trh si to žádá

HTML 5 přineslo do webových prohlížečů možnost přehrávat video (a audio) bez plug-inů. Jenže samotná specifikace nakonec nestanovila kodeky, který by pro přehrávání multimediálního obsahu měly prohlížeče v rámci podpory HTML 5 využívat. Mozilla se od začátku brání H.264 a hledá otevřené řešení dle svých elementárních zásad a principů.

Nejdříve finančně podpořila rozvoj kodeku OGG Vorbis. Později se přidala k sympatizantům  projektu WebM, s nímž přišel Google, který pro něj koupil kodek VP8 a následně jej nabídl jako open source. Jenže Microsoft a Apple se na otevřené kodeky dívají skepticky a ve svých desktopových i mobilních prohlížečích podporují výhradně H.264. Google zatím pragmaticky obývá oba tábory, tedy jak zastánců technologicky vyspělého H.264, tak otevřeného VP8.

Mozilla je tak z velkých hráčů ve striktní podpoře otevřených kodeků zatím v menšině a nakonec dospěla k závěru, že alespoň na mobilní scéně sleví ze svých zásah a bude reflektovat reálný vývoj na trhu. Její mobilní Firefox OS tak bude podporovat přehrávání videa v H.264 a podpora bude dle slov zástupců Mozilly velmi pravděpodobně rozšířena i na mobilní Firefox.

Důvody jsou zřejmé. Mobilní Flash je mrtev a video v mobilních prohlížečích tak zůstává výhradně na bedrech HTML 5. Dodavatelé obsahu se již přizpůsobili skutečnosti, že Apple ve svém iOS technologii Flash od začátku bojkotoval a vestavěný mobilní prohlížeč Safari v rámci HTML 5 podporuje přehrávání videa v H.264.

Do podobné situace se nyní dostává i Android, s nímž se loučí Flash Player. Nový nativní prohlížeč Google Chrome i starý bezejmenný nativní prohlížeč ze systému Android 4.0 (a předešlých verzí) rovněž podporují přehrávání videí v H.264. Mobilní Firefox bez podpory H.264 by se tak dostal do role exota, který by nebyl schopen přehrávat video. Tedy teoreticky ano, prakticky obecně spíše ne.

Lze totiž jen těžko očekávat, že při nadvládě nativních prohlížečů systémů iOS a Android na poli mobilních browserů by poskytovatelé obsahu zohledňovali, co podporuje nebo nepodporuje jeden z okrajových prohlížečů. Nepodpora H.264 by byla z uživatelského hlediska i argumentem, proč Firefox nepoužívat. Firefox přitom v nerovném souboji s nativními prohlížeči naopak potřebuje co nejvíce argumentů, proč jej instalovat a používat.

V budoucí verzi se tedy nanejvýš pravděpodobně objeví jak podpora H.264 pro přehrávání videa, tak podpora AAC a MP3 pro přehrávání audia, se kterou napevno počítá Firefox OS. Jak to bude v desktopové verzi, zatím rozhodnuto nebylo. Mozilla má k H.264 stále opodstatněné výhrady a podporu tohoto kodeku v mobilních produktech očividně zavádí se zaťatými zuby.

Windows 8 se blíží a Firefox pro Metro se jen plíží

Mozilla deklarovala zájem vytvořit Firefox pro dotykové rozhraní Metro (či jak jej nakonec Microsoft kvůli sporům o značku bude nadále nazývat) z nového systému Windows 8, aby byl Firefox atraktivní volbou i pro uživatele nové generace x86/x64 tabletů s tímto systémem. Na trh se jich jen letos chystá několik desítek + řada dalších hybridních zařízení  od stále populárnějších all-in-one stolních počítačů s dotykovým ovládáním po ultrabooky s dotykovým displejem.

Vývoj pokračuje, ale zatím nijak závratným tempem, přestože systém bude na trhu již od 26. října. Podle posledních zpráv, které pustil do světa neoficiálními kanály Brian R. Brody, jeden z vývojářů pracujících na Firefoxu, se vývoj Firefoxu pro Metro pomaličku hýbe kupředu, ale pořád je na cestě ke konečnému produktu řada překážek, které je třeba odstranit, než se bude moci podpora Metra dostat do nočních buildů k širšímu testování.

Metro zatím nepodporují ani nejnovější noční buildy Firefoxu. Podpora nového prostředí tak přijde zřejmě až nějakou dobu po uvedení Windows 8 na trh.

Prozradil, že stejně jako Google Chrome bude i Mozilla Firefox šířen v jedné verzi pro desktopové i dotykové prostředí. Ta při spouštění z desktopového prostředí nabídne klasickou podobu uživatelského rozhraní, ale při spouštění z prostředí Metro naběhne speciální uživatelské rozhraní optimalizované pro dotykové ovládání.

Práce na něm pokračují. Například multifunkční lišta s řádkem pro zadávání webové adresy nebo lišta pro přepínání mezi otevřenými stránkami již prý víceméně splňují předem vytyčené požadavky na design a způsob ovládání. Opravena byla také řada chyb týkajících se podpory systémové softwarové klávesnice, dotykových gest či volání externích aplikací.

Jelikož Firefox pod Windows 8 bude de facto představovat dva prohlížeče v jednom, rozhodli se v Mozille používat dva oddělené uživatelské profily. Je to ochrana proti různým konfliktům, která by neměla uživatelům přinášet žádné nežádoucí vedlejší účinky. Data mezi profily bude možné synchronizovat přes Firefox Sync a některá další data pak bude verze pro Metro s desktopovou verzí sdílet například přes systémové registry.

První prohlížeč pro Metro bez jakýchkoliv plug-inů?

Pořád je ještě potřeba vyřešit řadu otázek a problémů, než se podpora pro Metro bude moci dostat do experimentálních nočních buildů. Otazník zatím visí nad podporou plug-inů. V ideálním případě by se Firefox pro Metro měl zcela obejít bez nich. Důležité je vyřešit otázku podpory pro Flash a PDF.

Prohlížení PDF dokumentů by měl obstarávat integrovaný prohlížeč založený na webových technologiích, který se objeví v některé z nejbližších major verzí klasického desktopového Firefoxu. Zatím je k dispozici jako samostatné rozšíření PDF Viewer (dříve známé pod názvem pdf.js) z dílny Mozilla Labs.

Několikrát odložený integrovaný PDF prohlížeč založený na webových technologiích nepracuje vždy korektně ani v betaverzi Firefoxu 15. Mozilla zdůrazňuje, že je na něm ještě hodně práce. Kdy bude dokončen zatím není jasné.

Podporu pro Flash by mohl v budoucnu obstarat výsledek zatím experimentálního projektu Shumway, který by Flash měl renderovat jen za použití běžných webových technologií. Těžko nabídne totéž, co Flash Player, ale minimálně jako alternativa pro prostředí Metro vypadá zajímavě. Zatím je vývoj na počátku a k integraci do prohlížeče je hodně daleko. I samotné experimentální rozšíření si zájemci musí sestavit ručně a rozhodně není určeno pro každodenní použití.

Cloud23

Nicméně Mozilla má ve vývoji projekty, které by z Firefoxu mohly udělat vůbec první mainstreamový prohlížeč pro Metro, který odvrhne veškeré plug-iny. Internet Explorer 10, resp. Microsoft měl stejné ambice, ale nakonec alespoň v omezené míře bude na vybraných stránkách podporovat Flash Player.

Ovšem ve speciální verzi šířené spolu se systémem (údajně má mít nižší energetické nároky) a aktualizované přes Windows Update. Google Chrome počítá s podporou dvou plug-inů, které jsou šířeny a aktualizovány spolu s prohlížečem, což je vedle Flash Playeru také jeho vlastní PDF prohlížeč postavený na technologii společnosti Foxit Software.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).