Hlavní navigace

Mozilla Firefox 4.0 dostává konkrétnější obrysy

30. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O novinkách, které nabídne Mozilla Firefox 4.0, se průběžně mluví a píše už hezkou řádku měsíců a jelikož je čtvrtá generace dlouhodobé tržní dvojky už aktuálním tématem, můžeme si alespoň krátce připomenout hlavní slíbené inovace, které vývojáři v těchto dnech opětovně potvrdili. Mozilla Firefox 4.0 přinese zbrusu nový vzhled uživatelského rozhraní. Není nadsazené tvrdit, že ho čekají vůbec největší změny od vydání první ostré verze. Zužitkován bude projekt Weave, takže uživatelé budou moci…

O novinkách, které nabídne Mozilla Firefox 4.0, se průběžně mluví a píše už hezkou řádku měsíců a jelikož je čtvrtá generace dlouhodobé tržní dvojky už aktuálním tématem, můžeme si alespoň krátce připomenout hlavní slíbené inovace, které vývojáři v těchto dnech opětovně potvrdili. Mozilla Firefox 4.0 přinese zbrusu nový vzhled uživatelského rozhraní. Není nadsazené tvrdit, že ho čekají vůbec největší změny od vydání první ostré verze. Zužitkován bude projekt Weave, takže uživatelé budou moci synchronizovat historii, záložky nebo třeba uložená hesla mezi různými instalacemi Firefoxu. Jeho čtvrtá generace bude podporovat i nové doplňky tvořené za pomoci klasických webových technologií. S nimi se zatím experimentuje v rámci projektu Jetpack. Klasická rozšíření budou nadále běžně podporována.

Správce doplňků se dočká úprav nejen v souvislosti s podporou nového okruhu doplňků třetích stran. I tuto součást prohlížeče postihnou změny uživatelského rozhraní a navíc přibude lepší správa vyhledávacích modulů. Správce stahování má být rovněž vylepšen. Uživatele Windows 7 potěší podpora znázornění průběhu stahování přímo na hlavním panelu. Zapracovat se má i na rychlosti startu prohlížeče nebo rychlosti jeho zápisu dat na pevný disk. Z technologických novinek je hodně zajímavým tématem podpora pro Direct2D, tedy hardwarově akcelerované vykreslování webových stránek pod Windows Vista nebo Windows 7. Přibude také podpora WebGL či CSS transitions. (Mozilla.cz)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).