Hlavní navigace

Mozilla odkryla karty: co čeká Firefox?

27. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Mozilla zveřejnila předběžný plán novinek, které by letos ráda zapracovala. Na co se tedy mohou uživatelé Firefoxu těšit ve druhém letošním čtvrtletí nebo v dlouhodobějším výhledu? Je toho hodně.

Mozilla zveřejnila rozsáhlý dokument shrnující změny a novinky, které by se v prohlížeči Firefox měly objevit v tomto kalendářním roce. Plán je nutné brát jako orientační. Jak se potvrdilo v podobných případech mnohokrát v minulosti, plány se mohou změnit a časový rozvrh nemusí odpovídat realitě. Publikovaný dokument však můžeme brát alespoň jako orientační nástin dalšího směru vývoje populárního prohlížeče.

Splněný plán pro první kvartál 2012

V prvním kvartále má Mozilla víceméně splněno. Všechny zmiňované funkce se již objevují v testovacích verzích nebo alespoň vývojových buildech. Jde například o automatické považování doplňků za kompatibilní při přechodu na novou major verzi prohlížeče. Dále můžeme zmínit synchronizaci rozšíření (doplňků) přes službu Firefox Sync.

Zapracovávány jsou též další úpravy jako je import dat pro uživatele přecházející z konkurenčního prohlížeče Google Chrome, úpravy související s multimediálními možnostmi HTML 5 v čele s přehráváním videa přes celou obrazovku a v neposlední řadě možnost pružné instalace dílčích oprav jako rozšíření, aniž by bylo nutné vydávat novou verzi prohlížeče.

Ambiciózní plány pro druhý kvartál 2012

Mozilla si na druhé čtvrtletí letošního roku naplánovala hodně práce. Dojít má na i na resty, mezi které lze započítat například podporu tiché aktualizace bez přičinění uživatele. Firefox by měl být díky speciální službě běžící na pozadí schopen plně automatické aktualizace bez potřeby zásahu uživatele. Tuto funkci nabízí zejména Google Chrome, ovšem ve Firefoxu má být volitelná.

Dále by se Mozilla ráda zabývala podporou prostředí Metro, s nímž přijdou Windows 8. Mobilní Firefox pro Android již podporuje tablety. Mozilla chce mít želízko v ohni i mezi prohlížeči pro tablety s Windows 8, kde má vynikat právě Metro. V plánu je vytvořit pro Metro prohlížeč založený na jádru Gecko a plně optimalizovaný pro dotykové ovládání a běh v prostředí Metro.

Chystají se ovšem i změny v prostředí klasického Firefoxu, který nadále bude podporovat staré dobře desktopové prostředí platformy MS Windows. V plánu je připravit novou startovací stránku, ze které by uživatel začínal svou pouť po webu. Ta už by se neměla načítat z Internetu. Zajišťovat dle plánů má snadný přístup k záložkám, historii navštívených webů nebo ke staženým souborům.

Mozilla plánuje také po vzoru konkurenčního prohlížeče Google Chrome propojit prohlížeč s katalogem webových aplikací, které budou uživatelům k dispozici. Samotný katalog se již připravuje a kromě bezplatných aplikací by měl nabídnout i placené položky. Se snadným přístupem k aplikacím se pak počítá i v souvislosti s přípravou nové startovací stránky prohlížeče.

Změnit se ovšem má i obsah nově otevřeného prázdného panelu, resp. panelu, v němž zatím nebyla načtena konkrétní stránka. Firefox dosud jako jeden z posledních prohlížečů prázdný panel nijak nevyužívá a je tedy skutečně prázdný. V budoucnu se na něm ovšem má objevit klasický Speed Dial pro rychlý přístup na oblíbené weby. Počítá se s možností úpravy jeho obsahu včetně odstranění nepohodlné stránky nebo naopak zamčení důležité stránky na konkrétní pozici.

V plánu je též funkce, která má být obdobou obnovení do továrního nastavení známého u elektroniky. Firefox by mělo být možné při výskytu problémů také obnovit, ovšem aniž by uživatel přišel o své záložky, uložená hesla nebo historii surfování. Měl by to být lék na problémový uživatelský profil, který způsobuje nekorektní fungování prohlížeče nebo snižuje jeho výkon, což se děje opravdu nezřídka.

Dojít by též už konečně mělo na nové řešení pro stahování souborů z Internetu. Mozilla počítá s vytvořením nového Správce stahování, který se již nebude otevírat do speciálního okna, nýbrž do nového panelu. Podobně řeší správu stahování i mnohé konkurenční prohlížeče. Mozilla však nechce stahování příliš komplikovat, takže kvůli vyspělejším funkcím bude nadále nutné zvolit samostatný program pro správu stahování. 

Mozilla by dále ráda vylepšila scrollování po webových stránkách, zrychlila spouštění prohlížeče a obnovování dřívější relace (to jsou evergreeny), odbourala obtěžující chvilkové zatuhnutí prohlížeče zejména kvůli webovým hrám a dalším real-time aplikacím.

Neméně zajímavé plány pro vzdálenější budoucnost

Mozilla nastínila i své další plány. Zlepšit a zjednodušit se má instalace a aktualizace plug-inů jako je Flash Player. Plug-in by naopak neměl být nutný pro zobrazení PDF dokumentů v okně prohlížeče, k čemuž chce Mozilla využít pouze webové technologie z ranku nativních funkcí prohlížeče.

Počítá se též s nástrojem, který bude schopen uživateli zmapovat sledování jeho pohybu na webu různými reklamními a analytickými systémy. Kalkuluje se s možností jednoduché správy záznamů cookies třetích stran, které se v tomto kontextu používají. Objevit by se měl i nový maximálně použitelný nástroj pro správu oprávnění konkrétních webových stránek.

Dále je v plánu indikovat vliv instalovaných rozšíření na výkon prohlížeče. Na jeho zlepšování chce Mozilla zapracovat hned na několika frontách. V plánu je nový engine IonMonkey pro ještě rychlejší zpracování kódu v jazyce JavaScript. Slibovány jsou též úpravy směřující k lepšímu výkonu při otevření většího počtu stránek. Úpravy přijdou i v oblasti ukládání obsahu do vyrovnávací paměti.

Konečně se snad také objeví ochrana proti nežádoucí změně výchozího vyhledávače například ze strany nějakého jiného programu. Po již zavedené kontrole instalace doplňků jinou aplikací půjde o další účinnou zbraň proti různým drzým adwarovým programům, které bez explicitního dotazu mění a instalují všelicos.  

Z mobilní verze by se do té desktopové měly přesunout nástroje pro snadné sdílení odkazů, a to jak prostřednictvím populárním sociálních sítí (např. Facebook či Twitter), tak podle staré školy prostřednictvím e-mailu.

Uživatelé se také budou moci v budoucnu v prohlížeči přihlásit tak, aby měly okamžitě přístup například k uloženým heslům a mohli se opravdu jednoduše přihlašovat k účtům u různých webových službách. Cílem je též umožnit díky přepínání účtů sdílet prohlížeč či mobilní zařízení s prohlížečem s dalšími uživateli.

Na seznamu plánů figuruje také integrace služby pro orientační překlad webových stránek z jednoho jazyka do druhého. Inspirací je zřejmě Google Chrome. Podrobnosti však zatím nebyly zveřejněny, takže není nic dalšího, co bychom si o této funkci mohli říci.

Dále je v plánu občerstvení designu uživatelského rozhraní prohlížeče (tentokrát by mělo jít spíše o evoluční drobnosti), zrušení okna s možnostmi prohlížeče a přesun jeho obsahu do panelu nebo režim pro ergonomické čtení webových stránek bez rozptylování a vyrušování, o kterém podrobnosti zatím Mozilla nerozvedla.

Plány jsou smělé, ale pořád jde jen o plány

Nástin dalšího plánu vývoje Firefoxu vypadá sympaticky. Ovšem stále neznáme dost podrobností o jednotlivých novinkách a při jejich hodnocení bude velmi záležet na konkrétním způsobu zpracování a integrace.

BRAND

Dále je otázkou, jestli se i přes zrychlený vývoj na vše zmíněné dostane. Plán je orientační, některé věci mohou být odloženy, podobně jako to už několikrát potkalo novou správu stahování nebo systém tichých aktualizací. 

Otazník také visí nad zrychlování toho či onoho, kde byly slibovány klíčové úpravy už v minulosti, a přesto se pořád najdou značné rezervy. Nezbývá tedy než trpělivě čekat na zapracovávání jednotlivých novinek, které určitě budeme na Lupě bedlivě sledovat.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).